szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Marketing Centrum pártok népszerűségét vizsgáló felmérése szerint augusztus vége óta huszonötről harmincöt százalékra emelkedett azok aránya, akik nem tudnak vagy nem kívánnak választani a pártpalettáról; a Fidesz továbbra is nagy fölénnyel előzi meg az MSZP-t; az MDF és az SZDSZ pedig a parlamenti bejutási küszöb alatt van.

A Marketing Centrum a pártok támogatottságát vizsgálva két egymástól független felmérést készített 2008. novemberében. Az első adatfelvételre november 13. és 18. között került sor, a másodikra pedig november 20. és 25. között. Mindkét felmérés keretében 1200-1200 országszerte véletlenszerűen kiválasztott felnőtt válaszolt a kérdésekre. Az úgynevezett véletlensétás mintavételi eljárásból eredő kisebb aránytalanságokat több szempontos súlyozással korrigálták.

A kutatás szerint augusztus végén a megkérdezettek háromnegyedének volt kedvenc pártja. Azóta sok minden történt a politikában, és a gazdasági válság is elérte Magyarországot. A pártok támogatottságára azonban mindez csak annyiban hatott, hogy 25-ről 35 százalékra emelkedett azok aránya, akik nem tudtak vagy nem kívántak választani a pártpalettáról. Ennek a jelentős elbizonytalanodásnak azonban nincsenek kitüntetett vesztesei - hacsak nem a kisebb pártok, akiknél most kisebb esély látszik az 5 százalékos küszöb átlépésére, mint az őszi politikai szezon nyitánya előtt - olvasható a felmérésben.

Novemberben a választásra jogosultak 65 százaléka tudott és akart kedvencet választani a pártpalettáról. Ez a jelentős elbizonytalanodás nagyjából egyformán érintett minden pártot, és ez egyben azt is jelenti, hogy a Fidesz változatlanul nagy fölénnyel vezet az MSZP előtt. Az összes megkérdezett - azaz a választásra jogosultak - körében 38 százalék a legnagyobb ellenzéki párt támogatottsága, míg a kormánypárt 20 százaléknyi támogatóval rendelkezett.

A közvélemény-kutatásból kiderül: a pártoktól való elfordulás vesztesének leginkább az MDF és az SZDSZ tekinthető. Az őszi politikai szezon előtt az MDF várható eredménye a "most vasárnapi" választáson 5 százalék volt, az SZDSZ-é pedig 4 százalék. Azaz mindkét pártnál látszott valamekkora esély arra, hogy átléphetik az ötszázalékos küszöböt. 

Most viszont az MDF várható eredménye 4 százalékra, az SZDSZ-é pedig 3 százalékra csökkent, amikor részvételi valószínűséggel súlyozva vizsgálták a dönteni tudók pártpreferenciáit. Azaz most már mindkét pártnál az a valószínűbb, hogy nem lépnék át a parlamenti küszöböt. Hasonlóan számolva a Fidesz várható eredménye 59 százalék, az MSZP pedig 31 százalékra számíthatna "most vasárnap". 

A részvételi valószínűségek átlaga alig változott, és a két nagy párt támogatói körében továbbra is egyformán valószínű a választási részvétel: 77-77 százalék. Ugyanakkor a "most vasárnapi" választáson várhatóan résztvevők negyedének jelenleg bizonytalan a voksa, míg korában ugyanez az arány 12 és 15 százalék között ingadozott.

A kutatók szerint nagyon valószínűtlen, hogy e 25 százaléknyi bizonytalan voks döntő többsége végül is egy irányba dőljön el, ezzel együtt mégiscsak figyelemreméltó, hogy immáron majdnem akkora arányú a bizonytalanság, mint a két nagy párt várható támogatottsága közti különbség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Válság: a rosszabb forgatókönyvvel számolunk

A többség most arra számít, hogy akár egy évig, vagy tovább is elhúzódhat a válság - áll a Népszabadság által közzétett Medián-felmérésben. Gyurcsány Ferenc válságkezelőként elfogadottabb, mint amennyire miniszterelnökként népszerű.

hvg.hu Itthon

Orbán hitele romlott, de továbbra is hitelesebb, mint Gyurcsány

A Századvég és a Forsense 2008. szeptember 15-23. között végzett országos közvélemény-kutatásában egyes tipikus politikusi tulajdonságokra vonatkozó kérdések segítségével vizsgálta Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor imázsprofilját. 2008 szeptemberében a hitelesség, az emberek problémáira való odafigyelés és az érthetőség dimenziójában látható a legszámottevőbb különbség Orbán Viktor javára.

Itthon

Medián: pánik nincs, válsághangulat van

Pánikról nincs szó, de válsághangulat van - ez áll a Medián által a Népszabadság felkérésére végzett fölmérésben, amely szerint a nemzeti csúcs összehívásával lényegében az ellenzéki szavazók is egyetértenek.

Sorkövető

A zsebünk übereli politikai szimpátiánkat

Miért szavaztak a választók tömegesen a vizitdíj, a kórházi napidíj és a felsőoktatási tandíj ellen? A kormány figyelmeztetése, megbüntetése vagy pedig az új kiadásokkal szembeni ellenállás az elutasítás fő motívuma? Miért becsülték alá a szavazási hajlandóságot a közvélemény-kutatók?

Sorkövető

Publicus kontra Sorkövető

Néhány hete hírt adtunk Marián Béla cikkéről. A szerző azzal foglalkozott, miért becsülte rosszul a márciusi népszavazási részvételt közvélemény-kutató anyacége, a Marketing Centrum. A Publicus intézet rossz néven vette egyik megjegyzésünket. Levelüket ez úton közöljük. Meg a saját megjegyzésünket is.

MTI Itthon

A Tárki szerint kétpárti parlament lenne

Továbbra is a Fidesznek a legnagyobb a támogatottsága, az MSZP-é kismértékben nőtt, egy most vasárnapi választáson csak a két legnagyobb párt jutna be a parlamentbe - derült ki a Tárki által készített legfrissebb közvélemény-kutatásból.