Az Európai Unió 95 százalékos arányú támogatásával 27 milliárd forint értékű oktatás-fejlesztési beruházás valósulhat meg az észak-alföldi régióhoz tartozó Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében - közölte Gazda László, a regionális fejlesztési tanács elnöke csütörtökön Leveleken, ahol újabb húsz önkormányzattal írták alá a támogatási szerződést.
Eddigi döntés alapján 52 pályázó önkormányzat indított, vagy indít a közeljövőben fejlesztést összesen 18 milliárd forint értékben, épít bölcsődét, óvodát, iskolát, vagy korszerűsíti, bővíti meglévő alap-, illetve középfokú oktatási intézményét - mondta a testületi vezető. Emellett a 8 leghátrányosabb helyzetű kistérség - baktalórántházi, berettyóújfalui, csengeri, fehérgyarmati, mátészalkai, nyírbátori, tiszafüredi, vásárosnaményi - oktatásfejlesztésére 4 milliárd forintot különítettek el, további 2,5 milliárd forint felhasználására pedig a napokban írnak ki új pályázatot.
Szabó Zsolt, a beruházások megvalósításában közreműködő VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Nonprofit Kft. hálózati igazgatója, a debreceni területi iroda vezetője elmondta: a 18 milliárd forint értékű fejlesztés fele a szabolcsi bölcsődéket, óvodákat és iskolákat érinti, egyharmada Hajdú, a többi pedig Szolnok megyét. A korszerűsítések zöme már a mostani nyári vakáció alatt megvalósul, az új létesítmények építése vagy a bővítések húzódnak át 2010-re. Hozzáfűzte, hogy a befejezési határidő minden nyertes önkormányzat esetében a támogatási szerződés aláírásától kezdve 24 hónap.
Új létesítmények építésére azok a pályázó helyhatóságok kaptak támogatást, amelyeknek életveszélyes volt az oktatási intézményük, vagy azokat a szakemberek szerint gazdaságosan nem lehetett felújítani. A bővítés pedig főként tornaterem-építéseket jelent.
A leveleki eseményen 13 szabolcsi, 6 hajdú-bihari és 1 jász-nagykun-szolnoki önkormányzattal írták alá a támogatási szerződést. Közülük a legnagyobb összeget, 493 millió forintot a nyírbátori helyhatóság kapta, egyik óvodájának felújítására, átalakítására és bővítésére. A berettyóújfalui önkormányzat 485 milliós megállapodást írhatott alá az ottani Arany János Gimnázium felújítására, míg a nyírmihálydi 470 millió forint uniós forrást használhat fel általános iskolájának és óvodájának rekonstrukciójára.