szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bevonták a működési engedélyét, és 1,4 millió forintra megbírságolták a keszthelyi Molnár Méz Kft.-t. Mindez azért történt, mert a keszthelyi cégtől cukrozott méz került kereskedelmi forgalomba - írja a Zalai Hírlap.

"Két éve többször találtunk már kisebb hibákat ennél a cégnél és meg is bírságoltuk. A jelenlegi vizsgálatot lezáró határozatunk szerint a fogyasztók nagyfokú megtévesztése valósult meg, mivel az általuk forgalomba hozott méz idegen cukrot tartalmazott. A Magyar Élelmiszerkönyv előírásai szerint a méz nem tartalmazhat idegen cukrot, vagy ha igen, akkor az a termék nem minősül méznek"  - mondta a lapnak Kardeván Endre megyei főállatorvos, a Zala Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság igazgatója.

A mézhamisítási ügyre egy fővárosi rutinszerű élelmiszerellenőrzés alkalmával derült fény. Az állategészségügy ellenőrei a boltban vett mézmintákat bevizsgáltatták, a laboratórium cukrot mutatott ki. Ezt követően már célzottan a kibocsátó keszthelyi kft.-nél is ellenőrzött a hatóság. A lefoglalt 4,1 tonna cukrozott méz sorsa a megsemmisítés. Mint a főállatorvos elmondta, arra hatósági ellenőrzés mellett, Győr megyébe szállítva, egy komposztáló telepen kerül sor, ahol bekomposztálják. .

Az eset felkerült a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium honlapjára, az élelmiszerrel kapcsolatos jogsértést elkövetők listájára. A 14 tételben volt magyar akácméz, magyar virágméz, magyar hársméz néven forgalomba hozott termék, s az eset leírásában a hozzáadott idegen cukor, hamisítás megállapítás szerepel. A megyei állategészségügyi hatóság az ügyben feljelentést tett a rendőrségen, a hamisítás, mint szándékos cselekmény kivizsgálására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

Aranynektár: nem igazolódott a mézhamisítás vádja

A hazai mézpiac megszerzése volt a célja annak, aki a hamisítási rágalmat kitalálta - véli a hatósági ellenőrzések középpontjába került Aranynektár Kft. tulajdonosa. Takács Ferenc az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) vizsgálatára hivatkozik. A hatóságok ennek ellenére fenntartják a véleményüket, miszerint a tavaszi ellenőrző akció során olyan anyagokat találtak a cégnél, amelyek alapján feltételezhető volt, hogy nincs minden rendben a vállalkozásnál.

HVG Hét nap

Antibiotikum a mézben

Borjú, sertés és házityúk baktériumos fertőzéseinek gyógyítására használt antibiotikumok – trimetoprim és...