szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miután Orbán Viktor, a Fidesz kijelölt kormányfője hétfőn bemutatta kormánya miniszter tagjait, mi is bemutatjuk őket. A politikusok mellett dolgozó államtitkárok személyéről a tájékoztatón nem esett szó.

Orbán Viktor hétfőn a Parlamentben, miközben bemutatta új kormánya miniszter tagjait, arról beszélt: kormánya feladata "a nemzeti ügyek" képviselete. Mint mondta, olyan kormánytagokra van szükség, akik megfelelő kvalitással, jártassággal bírnak, tapasztalt emberek és vezetők, készen állnak arra, hogy politikai vezetőként viselkedjenek, döntéseket hozzanak és azokért vállalják a felelősséget. Mi is bemutatjuk a leendő Fidesz-kormány minisztereit. Az Orbán-kormányban összesen nyolc miniszter lesz, ilyen közigazgatási átszervezésre több mint fél évszázada nem került sor, ennek hátteréről itt olvashatnak többet. 

Galériánkhoz kattintson!
Stiller Ákos
Stiller Ákos

Navracsics Tibor, a leendő közigazgatási és igazságügyi minisztérium vezetője és miniszterelnök-helyettes

Stiller Ákos

A miniszterelnök-helyettesi posztot betöltő Navracsics Tibort már csütörtökön bemutatta a sajtónak Orbán Viktor. Navracsics rádiótávírász szeretett volna lenni, de rájött, hogy a politika az ő világa – mondta a pedagógus szülők gyerekeként az ELTE jogi karát elvégző Navracsics a HVG-nek még 2004-ben, akkor még Orbán Viktor kabinetfőnökeként. Az első Fidesz-kormány alatt a Miniszterelnöki Hivatal kommunikációs központjába került, ahol a sajtó- és információs főosztály irányítója lett. A kormányváltás után a Fidesz-frakció politikai elemző főosztályát vezette, mielőtt kabinetfőnökké nevezték ki. 2006-ban a Fidesz nem nyert választást, Navracsics frakcióvezető lett, az őszödi beszéd kiszivárgását követően pedig stratégiai szerep hárult rá: a 2009 tavaszáig tartó parlamenti kivonulósdi során a Fidesz- és KDNP-frakciókból - Semjén Zsolttal együtt - egyedüliként vívott szócsatákat Gyurcsány Ferenccel, kímélve így Orbán Viktort bármiféle konfrontációtól. 2010-től a kancelláriaminisztériumot irányítja majd.

A parlamenti államtitkár - a Heti Válasz értesülései szerint - a KDNP-s Rétvári Bence, a közigazgatási államtitkát Gál András Levente lesz. Az államtitkárok: az igazságügyért Répássy Róbert lesz felelős, a romaintegrációt, kisebbségeket érintő témákon Balog Zoltán dolgozik majd, a kormányzati kommunikáció felelőse pedig Kovács Zoltán lesz.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes (nemzetpolitika, egyházügyek)

Stiller Ákos
Semjén széles feladatköre

A kettős állampolgárság határon túli magyarok számára történő megadását említette az egyik legfontosabb célkitűzéseként újságíróknak hétfőn Semjén Zsolt.

Azt mondta, hogy általános miniszterelnök-helyettesként széles feladatkörrel bírhat majd. Bizonyos egyházpolitikai kérdésekkel is szívesen foglakozna majd, hiszen az egyházak ügye a "szíve csücske" - tette hozzá.

Általános miniszterelnök-helyettes lesz Semjén Zsolt - jelentette be Orbán Viktor hétfőn. Semjén 1962-ben született Budapesten. 1984 és 1990 között civil hallgatóként a Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémián tanult, s teológusként végzett. 1989 tavaszán a Kereszténydemokrata Néppárt egyik alapító tagja lett, majd 1990 és 1994 között az Országgyűlés Hivatalának alkalmazottjaként folytatta. A KDNP-frakció hivatalvezetője, frakciótitkára, valamint 1993 és 1994 között szóvivője is volt. Az 1994-es országgyűlési választáson a KDNP országos listájáról jutott be az Országgyűlésbe, ahol jegyzővé választották. 1997-ben rövid ideig a párt egyik alelnöke volt, majd több párttársával együtt kizárták a pártból és a frakcióból, emiatt jegyzői pozícióját is elvesztette, s októberben az MDF-hez csatlakozott. Az Orbán-kormány alatt a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának egyházi ügyekben illetékes helyettes államtitkára volt. 2002-ben az újjáalakult KDNP elnökhelyettese, majd Varga László halála után a párt elnöke lett. Életrajzában kiemeli: „Meghatározóan hatottak gondolkodására a 19-20. századi pápai szociális enciklikák”.

Fellegi Tamás - Nemzeti Vagyongazdálkodási Minisztérium 

Fellegi Tamás feladata lesz a közvagyon megvédése, valamint annak bebizonyítása, hogy az állam is lehet jó gazda - vázolta a vagyongazdálkodási miniszter hétfői bemutatásakor Orbán Viktor. Az 54 éves üzletember jobbára kerüli a nagy nyilvánosságot. Egykori Bibó-kollegista, politológus, Antonio Gramsci, az olasz baloldali filozófus életművének szakértője. Az MTA Társadalomtudományi Intézetének tanáraként került kapcsolatba Orbán Viktorékkal, s amerikai tanulmányait követően egy időre a Fidesz-elnök tanácsadója lett. Kommunikációs tanácsadócéget alapított, 1999–2001 között pedig a Matáv kormányzati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese volt. Az EuroAtlantic Rt. vezérigazgatójaként az Orbán-kormány informatikai kormánybiztosságának dolgozott tanácsadóként, cége több százmillió forintos megrendelést nyert el, és közreműködött például a távközlési liberalizáció, illetve a postai szolgáltatások szabályozásának kimunkálásában. Fellegi a kormányváltást követően jobboldali sajtómágnás lett: Infocenter nevű cégcsoportjába a Heti Válasz mellett a Class FM és a Lánchíd Rádió is beletartozik. A cégben tulajdonolt 52 százalékos részesedését április 23-án üzletfelének, Nyerges Zsoltnak és Stumpf Istvánnak adta át. "Fordulatot vett az életem" - felelte az üzleti érdekeltségeit firtató újságírói kérdésre hétfői bemutatását követően.

Fellegi Tamás
Stiller Ákos

Az infrastrukturális tárcánál infokommunikációért felelős államtitkári posztot kaphat Nyitrai Zsolt, akinek a neve amiatt forgott a hírekben, mert ő javasolta azt az elhíresült szabályt a választási törvénybe, hogy az átigazolással szavazók csak egy szavazókörben adhassák le voksukat. A Fidesz 2006-ban újjáalakult Informatikai és Telekommunikációs Munkacsoportjának vezetőjeként dolgozik, s a leköszönő parlament gazdasági és informatikai bizottságának volt tagja.

Fellegi mellett dolgozik majd a sajtóértesülések szerint Fónagy János is politikai államtitkárként, Vízkelety Mariann közigazgatási államtitkárként, Bencsik János pedig az energetikai ügyekért lesz felelős.

Matolcsy György - Nemzeti Gazdaságfejlesztési Minisztérium

Matolcsy György
Stiller Ákos

A nemzetgazdasági minisztertől a gazdaság talpraállítását várja Orbán Viktor kijelölt miniszterelnök, aki a bemutatását követő sajtótájékoztatón azt mondta, idén 4,5-6,5 százalék körüli lehet az államháztartási hiány.

Matolcsy az első Orbán-kormány alakulásakor még - saját elhatározásából - kimaradt a kabinetből, félidőben azonban felváltotta Chikán Attilát a gazdasági miniszteri poszton. A Pénzügykutató Rt. egykori főmunkatársa már az Antall-kormány miniszterelnöki hivatalában is államtitkári hivatalt viselt. A gazdaságélénkítő programok vizionáriusa, az 1998-as kampányban beígért hét százalékos gazdasági növekedés kiötlője. Nevéhez fűződik a vállalkozások állami támogatását célzó Széchenyi-terv. Matolcsy a Fidesz Polgári Magyarországért Alapítványának kuratóriumi elnöke, a pártba egyébként 2003-ban lépett csak be.

A Fidesz gazdasági programjának szerzője. Feladata inkább a jövőkép megfogalmazása, mint a gazdasági stabilitást célzó intézkedések meghozatala lesz, míg a „pénztáros” szerepében (a 2000-2002-es szereposztáshoz hasonlóan) megmarad Varga Mihály. Matolcsy legutóbbi interjújában adócsökkentést és családi adózást ígért, s támadta a jegybank vezetését a devizahitelek elszabadulása miatt. 

Matolcsy György munkáját Domonkos László (parlamenti államtitkár), Nagy Róza (közigazgatási államtitkár) és Cséfalvy Zoltán (gazdasági stratágia) segíti majd.

Pintér Sándor - Belügyminisztérium 

Stiller Ákos

"Megjöttünk, rend és közbiztonság lesz" - legalábbis - mint hétfői bemutatkozásukat követően elmondta - Pintér Sándor azt szeretné, ha ezt éreznék az emberek az országban. Úgy tűnik, Orbán Viktor bizalma töretlen az egykori országos rendőrfőkapitányban, volt belügyminiszterében, s tőle várja a gyors és hatékony rendteremtést. A választások előtt már voltak előjelei, hogy a 62 éves Pintér esélyes a posztra: a választás első fordulója előtt két héttel vált meg cégétől, az Eclipse-ügyben is felbukkant Civil Biztonsági Szolgálat Zrt.-től (CBSZ). Pintér főrendőrként 1991 októberében megígérte, hogy „a budapesti Belvárost meg fogják tisztítani a pénzváltóktól, a prostituáltaktól és a homoszexuálisoktól”. Később ennél nagyobb feladatokkal kellett megbirkóznia. 1998-ban a civil szférából – az OTP Bank igazgatóságából – belügyérként visszatérő Pintér Sándortól a robbantás-sorozat megszüntetését várták el. Pedig két évvel korábban éppen emiatt menesztette őt Kuncze Gábor akkori belügyminiszter, arra hivatkozva, hogy nem tudta megakadályozni a robbantásokat. Belügyminiszterként teljesítette a kívánalmakat, ám az soha nem derült ki, hogyan érte el, hogy a leszámolások hirtelen abbamaradjanak. A második belügyminiszteri ciklusa előtt álló Pintér Sándort több üggyel kapcsolatba hozták, de egyikben sem bizonyosodott be felelőssége vagy bűnössége. Sőt, amikor Zemplényi György volt úszószövetségi elnök hamis okmányokkal való hazatérése miatt közokirat-hamisítással vádolták meg 1996-ban, a bíróság ártatlannak mondta ki a volt főkapitányt.

A magát egy interjúban közepes köztisztviselőként jellemző Pintérre ismét rendteremtés vár mind a rendőrség, mind a titkosszolgálatok terén. Kérdés, hogy miből, hiszen a Fidesz a választási kampány során a „három csapás” és a háromezer új rendőr hangoztatásakor kerülte ezek anyagi vonzatainak említését – meglehet, a keménykezű vezetőként ismert Pintér kiharcolja a testületnek a változtatások árát. Az új kormánytól sokat várnak a rendészet területén, de annak végrehajtását nem tartják egyszerűnek. Egy rendőri vezető szerint amennyiben a munkamániás Pintért megnevezik belügyminiszternek, biztosan számíthatnak arra, hogy egyik értekezlet követi majd a másikat, s komoly elvárásoknak kell megfelelniük.

A tárcánál a közigazgatási államtitkár sajtóhírek szerint Felkai László lesz.

Hende Csaba - honvédelmi tárca

Orbán Viktor, Hende Csaba és Pintér Sándor
Stiller Ákos

Az elsők között szivárgott ki a második Orbán-kormány lehetséges tagjai közül az ötvenéves tartalékos honvéd ezredes, Hende Csaba neve, hétfőn pedig megerősítést nyert, hogy ő kapja a honvédelmi tárcát.

Átfogó szemléletet ígér Hende
A minisztériumon, a honvédségen túl fontosak a társadalom és a gazdaság szereplőinek viszonya a honvédséggel, "tehát nem kiragadva, hanem az egészet kell látni, és ebben az átfogó szemléletben szeretném megközelíteni a honvédelem ügyét" - hangsúlyozta Hende Csaba. A leendő honvédelmi tárcavezető elmondta, hogy egyelőre csak vezető munkatársakat kért fel, az államtitkárokat később nevezik ki; közvetlen környezetében van három volt vezérkari főnök is, akik rendelkezésére állnak és segítségére vannak az előkészítésben.

A Szombathelyen egyéni országgyűlési képviselőjelölti mandátumot szerzett politikus egy nyilatkozatában arról beszélt, hogy „egy új korszak kezdődhet el, amelyben meg kell teremteni a nemzeti egységet”. Hende Csaba már 1991 és 1994 között a Honvédelmi Minisztérium parlamenti titkáraként, valamint igazgatási és jogi főosztályvezetőjeként, majd kabinettitkáraként dolgozott.

Az MDF-ben alelnöki posztig jutó politikus saját fogalmazása szerint a párt balratolódása miatt folytatta a politizálást 2004-től a Fideszben. Hende 1998 és 2002 között az Orbán-kormány igazságügyi államtitkára, majd 2002-től a Polgári Körök országos koordinátora volt. 2006-tól pedig az Országgyűlés jegyzőjeként, illetve a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottság tagjaként tevékenykedett. Egyéni képviselőként is indult a választásokon, Vas megyei választókerületében az első körben mandátumot szerzett.

A honvédelmi tárca élére sokan nem Hendét, hanem a KDNP-s Simicskó Istvánt várták, aki a honvédelmi bizottság alelnökeként tevékenykedett. Neki azonban meg kell elégednie a parlamenti államtitkári poszttal. Hende segítője lesz még államtitkárként Fodor Lajos.

Fazekas Sándor - vidékfejlesztési minisztérium

Stiller Ákos
Emelné a nívót

A leendő vidékfejlesztési miniszter szerint a legfontosabb cél az, hogy a magyar vidék legyen versenyképes a nagyvárosokkal életnívóban, környezetvédelemben, munkalehetőségek tekintetében és a lakosság megélhetésének biztosításában.

 

A vidékfejlesztési tárcához tartozik majd az agrárium és a vidékfejlesztés mellett a vízgazdálkodás, a természet- és környezetvédelem is.

A húsz éve Karcag polgármestereként dolgozó Fazekas Sándornak azt kell bebizonyítania Orbán Viktor szerint, hogy a vidék, a falu és a mezőgazdaság nem a múlthoz tartozik, hanem a jövő része. Életrajza szerint a mezőgazdasághoz kevesebb, a vidékfejlesztéshez több köze volt az Orbán-kormány leendő agrárminiszterének. A 47 éves jogász végzettségű fideszes politikus, mielőtt politikai pályára lépett volna, a SZIM Karcagi Gépgyár Rt.-nél dolgozott jogtanácsosként. 1998-ban került be a parlamentbe. A Fidesz-frakció tagjaként eddig az Országgyűlésben egy évig a költségvetési bizottságban, három évig az emberi jogi bizottságban tevékenykedett, az első parlamenti ciklusában (1998 és 2002 között) pedig frakcióvezető-helyettes volt. Parlamenti képviselőként beadott indítványaiban nem találtunk olyat, amely konkrétan az agráriumot érintette volna, inkább vidékfejlesztési ügyekben szólalt fel. Egyebek mellett szóvá tette a „diktatórikus vasútfelszámolásokat”, a vidéki kisvasutak jövőjét, a helyi tömegközlekedés kiszervezését, sőt, azt is felvetette, milyen közegészségügyi szabályozással lehetne megkönnyíteni a szabadtéri rendezvények, főzőversenyek megtartását. Fazekas mellett dolgozik majd államtitkárként az 51 éves Czerván György, aki 1990 tavaszán még az Agrárszövetség színeiben volt képviselőjelölt, 1998 óta mindegyik parlamenti ciklusban a Fidesz-frakció, illetve a mezőgazdasági bizottság tagja volt, korábban pedig a tápiószentmártoni Aranyszarvas Mgtsz elnök-vezérigazgatója. Parlamenti államtitkár lesz az 58 éves Ángyán Józsefből, aki a Fidesz parlamenti frakciójába a Magosz kvótájával került be. A gödöllői Szent István Egyetem professzora, kandidátusi fokozatát a mezőgazdaságtudomány területén szerezte. Egy vidéki fórumon radikális és azonnali földbirtok-politikai változást ígért, a földszerzés feltételeként a helyben lakást említette. A közigazgatási államtitkár pozícióját Farkas Imre tölti majd be.

Réthelyi Miklós - Nemzeti Erőforrások Minisztériuma

"Értek a rendszerekhez, hogy a dolgokat ne összevisszasságban lássuk – ezt szeretném megvalósítani az ország életében is" – jellemezte magát a HVG-nek adott interjújában a 70 éves zalaegerszegi születésű kutatóorvos, aki a SOTE Szentágothai János Idegtudományi Doktori Iskoláját vezeti, vezetőségi tagja a Keresztény Orvosok Magyarországi Társaságának és rendes tagja a Professzorok Batthyány Körének. A Nemzeti Erőforrások Minisztériumának leendő vezetője azt a feladatot kapja, hogy megmentse az egészségügyet, s építse újra a szociális biztonságot – mondta hétfőn Orbán Viktor.

Stiller Ákos

Réthelyivel kapcsolatban a HVG meglátása az, hogy ő lehet a kormányban az egyetlen, akinek esetében Orbán egyelőre követi 12 évvel ezelőtti stratégiáját, amikor is a Fidesz tágabb holdudvarából választott tekintélyes szakmai múlttal rendelkező professzorokat egyes tárcák élére. A humánpolitikai csúcsminisztérium tárcavezetőjének az egészségügy mellett a szociális, az oktatási, a kulturális és a sportügyeket is gondoznia kellene – ehhez államtitkárok személyében kap majd segítséget. Halász János parlamenti államtitkár lesz (A HVG korábban azt írta Halászról: a Fidesz régi kultúrpolitikusa, az első Orbán-kabinet kulturális államtitkára), Szőcs Géza, erdélyi költő kulturális szakállamtitkár lesz. Államtitkári rangot kaphat Szócska Miklós, a SOTE Egészségügyi Menedzserképző Központjának igazgatója, állítólag ő lesz a felelős az egészségügyért (2006-ban ő írta az akkor a miniszterségre hajtó Semmelweis-rektor, Tulassay Tivadar programját), az oktatási államtitkár Hoffmann Rózsa, a szociális terület vezetője pedig frakciótársa, Soltész Miklós lehet. A közigazgatási államtitkár Jávor András egyetemi intézetigazgatóból lesz, aki a KDNP egészségpolitikusaként hevesen tiltakozott a vizitdíj bevezetése ellen, ugyanakkor az Antall-kormány államtitkáraként a nevéhez fűződik például a háziorvosi rendszer privatizálása – írta róla a HVG korábban.

Martonyi János - Külügyminisztérium

Stiller Ákos

Az egyetlen, Orbán Viktor által már a választások előtt megerősített kinevezés lesz Martonyi Jánosé, aki már az első Orbán-kormány négy éve alatt is a külügyminisztériumot irányította. Feladata a minisztérium vezetésén túl a kormányfőjelölt szerint az lesz, hogy „az ország tekintélyét helyreállítsa”, s a 2011-es magyar uniós elnökségi munkát levezényelje.

Martonyi János1967-ben jogi diplomát szerzett Szegeden, a következő évben pedig már nemzetközi kereskedelmi jogot tanult a City of London College-ban, majd 1970-ben a hágai Nemzetközi Jogi Akadémián folytatta. Beszél angolul, franciául, németül, és egy orosz kandidátusi nyelvvizsga is szerepel az életrajzában. Dolgozott kereskedelmi titkárként, a külkereskedelmi minisztériumban osztályvezetőként. A rendszerváltás előtt miniszterhelyettes s privatizációs kormánybiztos lett. 1991 decembere és 1994 augusztusa között a Külügyminisztérium közigazgatási államtitkára. Folyamatosan tanít magyar és külföldi egyetemeken. A megalakuló külügyi tárca alá tartozna az EU-államtitkárság és a határon túli magyarokkal kapcsolatos ügyek is. A Baker & McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda cégpartnere lett 1994-ben, ebbéli munkáját arra a négy évre felfüggesztette, amíg a miniszter volt az Orbán-kormányban, majd 2002-től ugyanitt folytatta. 2003-ban lépett be a Fideszbe.

Martonyi mellett dolgozik majd várhatóan parlamenti államtitkárként Németh Zsolt, közigazgatási államtitkárként Bába Iván, s az uniós ügyek felelőseként Győri Enikő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Itthon

Navracsics miniszterelnök-helyettes lesz

Megszűnik a Miniszterelnöki Hivatal, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium váltja fel, melynek vezetője Navracsics Tibor lesz - közölte Orbán Viktor kormányfőjelölt, a Fidesz elnöke csütörtökön. Az adótörvényeket július elsejei hatállyal módosítják - jelentette be a politikus. A miniszterelnökség vezetője Varga Mihály lesz államtitkári rangban, miközben Szapáry György főtanácsadói posztot kap.

MTI Itthon

Összeült a leendő Orbán-kormány

Megkezdte előkészítő ülését a leendő Orbán-kormány a Parlamentben hétfőn. A résztvevők közül várhatóan nyolcan vezetnek majd tárcát.

Itthon

Orbán-kormány – a majdnem teljes lista

Nyolc miniszter, 23 államtitkár neve szerepel a Heti Válasz internetes kiadásának vasárnap közzétett "szinte teljes" kormánylistáján (három államtitkár neve egyelőre ismeretlen). A nyolc miniszter: Navracsics Tibor (közigazgatás, igazságügy), Réthelyi Miklós (nemzeti erőforrások), Fazekas Sándor (földművelésügy) Martonyi János (külügy), Matolcsy György (gazdaságfejlesztés), Pintér Sándor (belügy), Hende Csaba, (honvédelem) és Fellegi Tamás (vagyongazdálkodás).