szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az LMP elégedetlen azzal, ahogy a kormányoldal kezeli az ellenzéki kezdeményezéseket, de nem fog "lövészárokból politizálni". A párt továbbra is konstruktív és következetes ellenzékként akar az Országgyűlésben dolgozni, ha azonban a kormány olyan lépéseket tesz, amelyek az ellenzéki jogok "további csorbítása irányába mutatnak", akkor a párt "ezzel keményen szembe fog menni", minden parlamenti eszközt felhasznál, illetve egyéb nyomásgyakorlási eszközöket, például a nyilvánosság erejét is beveti - mondta az MTI-nek adott szerdai interjújában Schiffer András, a Lehet Más a Politika (LMP) frakcióvezetője.

Schiffer András kedden a parlamentben szóvá tette, hogy a kormányoldal részéről többször is elhangzott, az ellenzék akadályozza a munkát, miközben meglátása szerint érdemi egyeztetés nélkül mennek át a törvényjavaslatok. A frakcióvezető azt mondta, kedden "picit elege lett abból", hogy három hete folyamatosan kapják azt, hogy az ellenzék működjön együtt, hiszen ez "merő cinizmus". 

A kormányoldalon elképzelhető koalíció, de az ellenzéki oldalt a világ minden parlamentjében, ahogy a magyarban is, különböző világnézetű pártok alkotják - mutatott rá. Hozzátette, hogy az LMP soha nem vonta kétségbe, hogy a kormánynak joga van alkotmányozni, mert az elfogadott eljárásjogi szabályok alapján megkapták az ehhez szükséges felhatalmazást, de "azt mondani, hogy az ellenzék akadályozza a munkát, miközben olyan javaslatokat is lesöpörnek az asztalról, amelyek láthatóan fideszes képviselők szimpátiáját is elnyerik, ez egyszerűen arcátlanság". 

Példaként említette: a kettős állampolgárságról szóló törvény esetében az LMP javasolta, hogy az elutasító határozatokat kötelezően meg kelljen indokolni és a döntésekkel szemben legyen lehetőség a jogorvoslatra. Hozzátette, hogy a nemzeti összetartozásról szóló törvény esetében a szándékot és a szöveg irányát is respektálták, de a kormányoldal nem volt nyitott, az LMP-től is csak egyetlen kisebb javaslatot vett be. 

Elterjedt gyakorlatnak nevezte azt is, hogy ha olyan ellenzéki javaslat érkezik, amely korábban elkerülte a kormányoldal figyelmét, akkor azt saját néven benyújtják, "csak azért, hogy ne ellenzéki néven menjen be és egy ellenzéki javaslatot kelljen beszavazni". Schiffer András elmondta: már az alakuló ülést előkészítő tárgyalások kezdetén letették az ellenzéki jogok bővítését célzó javaslataikat az asztalra, de a Fidesz indoklás nélkül lesöpörte azokat. Ide sorolta azt az indítványukat, hogy a frakciók alanyi jogon vitanapot vagy vizsgálóbizottságot kezdeményezhessenek, ha ebben a kérdésben konszenzus van a képviselőcsoporton belül. Azt is javasolták, hogy a bizottságokon belül legyen elég egyötödnyi egyetértés ahhoz, hogy egy módosító indítvány a plenáris ülés elé kerüljön. 

Szavai szerint ezek a jogok, miközben nem csorbítanák a kétharmados többség törvényalkotási jogait, arra alkalmasak, hogy a parlamenten belül kellő reprezentációt kaphasson minden párt. Schiffer András felrótta azt is, hogy a Fidesz "cinikusan felajánlotta, hogy csinál egy új házszabályt", de semmivel nem indokolta, hogy az LMP elképzelései miért nem férnek bele a nemzeti együttműködésbe. 

A politikus kijelentette: ennek ellenére továbbra is folyamatosan el fogják mondani a véleményüket, beterjesztenek javaslatokat. Megjegyezte, hogy a kedd esti vita végén már úgy látta, hogy a racionális érvekre van fogékonyság a kormányoldalon. Továbbra is konstruktív és következetes ellenzéki politikát folytatnak és önmagában azért, hogy a kormányoldal hogyan viszonyul az ellenzéki javaslatokhoz, nem fognak lövészárokból politizálni - hangsúlyozta. Kijelentette, hogy amennyiben viszont olyan kísérletek történnek, amelyek az ellenzéki jogok vagy reprezentáció "további csorbítása irányába mutatnak, mint a helyi képviselők választásáról szóló törvény", akkor minden parlamenti eszközt felhasználva és nyomásgyakorlással is próbálnak fellépni ezek ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Egymilliárdra emelné a kampányra fordítható összeget az LMP

Jelölőszervezetként egymilliárd forintra emelné az országgyűlési választási kampányra fordítható összeget az LMP. Karácsony Gergely, a párt frakcióvezető-helyettese az Országgyűléshez benyújtott javaslatában 60 napban szabná meg a kampány idejét.

MTI Itthon

Kormányprogram: "jókívánság-gyűjtemény" és "közhelyparádé"

Mesterházy Attila szerint a Fidesz kormányprogramja a nemzeti szemfényvesztés programja, éppen a lényeg hiányzik belőle, hogy miként oldják meg a problémákat. "Nincsenek konkrétumok, a határozati javaslat jókívánság-gyűjtemény" - ezt már az LMP egyik vezérszónoka mondta. Míg Vona Gábor, a Jobbik elnöke szerint unos-untalan elismételt paneleket tartalmaz a leendő kormány programja.

Fürjes Judit Vélemény

Karácsony Gergely: bennünket az emberek egyelőre inkább szeretnek, mint becsülnek

Az LMP támogatja a kettős állampolgárságot, a Trianonról szóló június 4-i vitanapot, amelyet a Jobbik javasolt, de nem ért egyet a Fidesz Nemzeti Együttműködésről címmel előterjesztett nyilatkozatával. Nyílttá tenné a kampányfinanszírozást, igazságosabbá a választási rendszert. Minderről Karácsony Gergely, az LMP frakcióvezető-helyettese beszélt a hvg.hu-nak adott interjúban.

MTI Itthon

LMP: a Fidesz sűríti a titokerdőt

Az LMP azt akarja elérni, hogy a jövőben is megmaradjon az ÁSZ joga az llami tulajdonú vállalatok felügyelőbizottsági elnökének megnevezésére, s három módosító javaslatot nyújtanak be az állami vagyonnal való gazdálkodásról szóló törvényjavaslathoz.

MTI Itthon

Az LMP támogatja a Jobbik Trianon-vitanapját

Az LMP támogatja a Jobbik arra vonatkozó kezdeményezését, hogy Nemzeti együttműködés a Kárpát-medencében címmel politikai vitanapot tartson az Országgyűlés június 4-én, a trianoni szerződés aláírásának kilencvenedik évfordulóján.