szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szennyeződött élelmiszerek és takarmányok fogyasztásának megtiltásáról, az előzetes kárfelmérés megkezdésének elrendeléséről, valamint a településeken a szennyező iszap összegyűjtéséhez közhasznú munkások és települési erők igénybevételének szorgalmazásáról döntött a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság a kolontári vörösiszap-tároló gátszakadása miatt - közölte a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága (OKF).

Jelenleg a töltésszakadás lokalizálása, a szennyezett felületek semlegesítése, valamint az élővízszennyezések csökkentése a legfontosabb feladat  - olvasható a közleményben. Mint írták, a töltésszakadás megszüntetése során egy három lépcsős gyűrűt építenek ki az üzemeltető kivitelezésében, ez várhatóan szerda reggelre elkészül. Ezzel gyakorlatilag kizárható hasonló kritikus helyzet bekövetkezése. Kedden további személyi sérülés nem következett be, viszont Kolontáron újabb holttestet találtak, így az elhunytak száma négyre emelkedett. A röviddel dél után felfedezett halott egy nő. Még öt eltűnt embert keresnek, de nem biztos, hogy valamennyien a térségben tartózkodtak a gátszakadáskor. Mint írták, szórólapon tájékoztatják az embereket arról, hogy ha netán egy újabb káresemény következne be, akkor a környéken lévő valamennyi rendvédelmi gépjármű kék lámpával és szirénával egyszerre jelzést adna.

 

További fotókért kattintson a képre!
Stiller Ákos

A hétfőn a közműszolgáltatásból kizárt területeket szakaszosan kapcsolják vissza az ellátásba. A folyamatos mintavétel és analízis egyértelműen bizonyítja, hogy az ivóvízhálózat nem szennyeződött, és a szennyezőanyag sugárzása nem nagyobb az átlagos mértéknél - közölték. Az összegyűjtött szennyező anyag visszaszállítása megkezdődött a káreseményt okozó gazdálkodó szerv telephelyére egy sértetlen kazettába. Az OKF tájékoztatása szerint a Kolontáron és Devecserben kitelepített emberek többsége ideiglenesen rokonoknál van, 31-en pedig a kialakított közösségi szálláshelyen. A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal közreműködésével összegyűjtik és megsemmisítik az elhullott állatokat.

A katasztrófavédelem és a tűzoltóság állományából továbbra is a helyszínen tartózkodik 55 ember és 11 tűzoltójármű, valamint 5 veszélyhelyzeti felderítő csoport. A rendőrségtől jelenleg 100-an vesz részt a helyszíni munkálatokban, további 33 rendőr tart a helyszínre, és készenlétben vannak 96-an. A Marcal folyó vízminősége védelmének érdekében a vízügyi szakemberek irányításával a tűzoltó és honvédségi erők kalcium-nitrátot és magnézium-nitrátot juttatnak a folyóba a Duna szennyeződésének megakadályozása érdekében. A munkálatok kora hajnaltól zajlanak a mórichidai közúti hídnál, a rábaszentmiklósi hídnál és a Marcal-duzzasztónál. Reggel nyolc órakor megérkezett Kolontárra a Fővárosi Közterület Fenntartó Zrt.-től öt locsoló gépjármű, amelyek bekapcsolódtak a mentesítésbe.

A helyszínen tartózkodik a Magyar Tudományos Akadémia 9 tagú szakértői csoportja, amely tudományos álláspontot dolgoz ki a talaj és az ivóvíz védelme, valamint a mentesítés érdekében. Az Országos Mentőszolgálat két mentőhelikopterrel és négy gépjárművel 18 sérültet szállított kórházba. A 123 sérült közül 12-nek súlyos az állapota. Az eseményekről bővebben tudósításunkban olvashat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagyítás

Így néz ki a vörösiszap után Devecser és környéke – Nagyítás-fotógaléria

Négyen meghaltak, több mint százan megsérültek és többen eltűntek, amikor hétfőn az Ajka melletti timföldgyár zagytározójának gátja leomlott, és egymillió köbméter vörösiszap és lúgos víz árasztotta el a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településeket. A vörösiszap – a timföldgyártás mellékterméke – maró hatású anyag, nehézfémet tartalmaz, amely a légutakba, emésztőrendszerbe jutva mérgező. Ez a veszély elsősorban akkor fenyeget, ha a lerakódott vörösiszap megszárad és porlani kezd. Híreinket és Nagyítás-galériánkat folyamatosan frissítjük.

hvg.hu Itthon

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.