szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Akadémikusokkal, egyetemi professzorokkal és ökológusokkal ülésezik a védelmi bizottság kedd délután az ajkai zagytározó sérülése miatt bekövetkezett katasztrófahelyzet kapcsán, a vörösiszappal elöntött Kolontár településen.

A védelmi bizottság tagjai a kárfelszámoláshoz szeretnének információkat gyűjteni, hogy miként semlegesítsék a Marcal-folyóba került szennyezőanyagot, illetve milyen természeti károkat okozhat a vöröses színű, radioaktív szennyezőanyag. A védelmi bizottság ülésére több kolontári lakos is bement, és azt kérdezték az ülést vezető elnöktől, miért nem engedi be a rendőrség az elzárt utcákba a tulajdonosokat, hogy kimenekítsék a szükségesebb dolgaikat, illetve miért nem őrzik a hátrahagyott értékeket.

Többen arról panaszkodtak, hogy fosztogatók járják az üresen álló házakat és udvarokat, illetve nem történt intézkedés a vállalkozások gépeinek megmentésére és az értékek kimentésére. Egy férfi a Molnár utca lakosai nevében azt vetette a védelmi bizottság elnökének és a szakértőknek a szemére, hogy miért most akarják megállapítani a szennyezőanyag összetételét, illetve annak káros hatásait, holott az ajkai térségben már másfél évtizede tárolják a veszélyesnek minősülő terméket.

A vöröses színű iszappal erősen szennyezett ruházatú férfi úgy fogalmazott: az egykor volt utcájuk lakói már soha nem térhetnek vissza otthonukba. A házak ugyanis teljesen megsemmisültek, lakhatatlanná váltak, és olyan erős a szennyeződés, hogy abba már ember többé nem költözhet. A helyi lakosok megjegyzéseire a védelmi bizottság tagjai nem tudtak válaszolni, némán ültek és hallgatták őket. A település valamennyi utcája vöröses színű, és a felélénkült szél már a levegőben kavarja a vörös port. Ez ellen egyre többen maszkkal védekeznek, de a védelmi bizottság elnökének állítása szerint a vörös por nem ártalmas az egészségre.

Hétfő délután óta több mint száz embert kellett kórházba szállítani a vörösiszap okozta égési sérülések miatt, többük állapota súlyos és életveszélyes, és eddig négy holttestet találtak, hat ember eltűnt.

További részletek percről percre közvetítésünkben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Nagyítás

Így néz ki a vörösiszap után Devecser és környéke – Nagyítás-fotógaléria

Négyen meghaltak, több mint százan megsérültek és többen eltűntek, amikor hétfőn az Ajka melletti timföldgyár zagytározójának gátja leomlott, és egymillió köbméter vörösiszap és lúgos víz árasztotta el a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településeket. A vörösiszap – a timföldgyártás mellékterméke – maró hatású anyag, nehézfémet tartalmaz, amely a légutakba, emésztőrendszerbe jutva mérgező. Ez a veszély elsősorban akkor fenyeget, ha a lerakódott vörösiszap megszárad és porlani kezd. Híreinket és Nagyítás-galériánkat folyamatosan frissítjük.