szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Méltányosságra kéri a biztosítókat a hétfői iszapkatasztrófa okán egy fogyasztóvédelmi egyesület, tekintve, hogy a tragédia okozta károk megtérítése egyelőre kilátástalan - jelenti a HavariaPress.

Négy ember halála mellett tömeges sérüléseket, ingatlan- és ingó károkat, illetve természetkárosodást okozott a hétfői dunántúli vörösiszap-katasztrófa, ami miatt több milliárd forintra is rúghatnak a keletkezett károk, egyelőre azonban tisztázatlan, ki felel majd a károkért, és ki fizeti ki a kárösszegeket. A Közép-Magyarországi Fogyasztóvédelmi Egyesület szerint a kérdés különös jelentőséggel bír annak fényében, hogy az iszaptárolót üzemeltető cég felelősségbiztosítása - információk szerint - mindössze tízmillió forint, ami eltörpül a több milliárdos károkhoz képest.

Nehezíti a helyzet megoldását, hogy a lakásbiztosítások többsége nem fedezi a károkat, a speciális lakásbiztosítások kivételével az ilyen események ugyanis nem tartoznak a biztosítási események körébe. A szervezet ezért arra kéri a biztosítótársaságokat, hogy az esemény súlyosságára és a károk méretére tekintettel - lehetőségeikhez mérten - járuljanak hozzá a helyzet megoldásához, és méltányosságból terjesszék ki az iszapkatasztrófára is a biztosítási események körét a jelen helyzetben.

Ugyanakkor úgy vélik, hogy a biztosítók esetleges pozitív fellépése sem kompenzálhatja teljes mértékben a keletkezett károkat, az egyesület szerint ezért az állami szerepvállalásra is nagy szükség lesz, hasonlóan a tavaszi árvízkárok megtérítéséhez.

További részleteket itt olvashat!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagyítás

Így néz ki a vörösiszap után Devecser és környéke – Nagyítás-fotógaléria

Négyen meghaltak, több mint százan megsérültek és többen eltűntek, amikor hétfőn az Ajka melletti timföldgyár zagytározójának gátja leomlott, és egymillió köbméter vörösiszap és lúgos víz árasztotta el a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településeket. A vörösiszap – a timföldgyártás mellékterméke – maró hatású anyag, nehézfémet tartalmaz, amely a légutakba, emésztőrendszerbe jutva mérgező. Ez a veszély elsősorban akkor fenyeget, ha a lerakódott vörösiszap megszárad és porlani kezd. Híreinket és Nagyítás-galériánkat folyamatosan frissítjük.

hvg.hu Itthon

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.