szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hatályba léptek a katasztrófahelyzet kezelésére vonatkozó jogszabályok – írja a kormány hivatalos weblapja.

A Magyar Közlöny mai számában megjelent a honvédelemről szóló törvény tegnap az Országgyűlés elé terjesztett és sürgősséggel tárgyalt módosítása, továbbá a hozzá kapcsolódó kormányrendelet és határozat.

A jogszabályok lehetővé teszik Bakondi György, a kormány által kinevezett katasztrófabiztos munkájának megkezdését. Kinevezése a rendelet hatályvesztéséig, de legfeljebb kétéves időtartamra érvényes. A katasztrófabiztos tevékenységét a miniszterelnök irányítja, feladata ellátásáért a miniszterelnöknek felelős.

A „katasztrófabiztos” áttekintheti a MAL Zrt. vagyoni helyzetét; jóváhagyja, ellenjegyzi a társaság vagyoni jellegű kötelezettségvállalásait; a rendkívüli intézkedés bevezetését előidéző helyzet közvetlen elhárításával, illetve következményeinek enyhítésével összefüggésben dönt a gazdálkodó szervezet legfőbb döntéshozó szerve hatáskörébe tartozó ügyekben.

Bakondi Györgyöt a tevékenységének ellátásában titkárság segíti, amelynek elhelyezéséről a Belügyminisztérium és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium megállapodást köt. A belügyminiszter mindezzel egyidőben visszavonta Bakondi György a rendkívüli időjárási helyzet miatt kialakult árvízi védekezés és az újjáépítés koordinálása érdekében miniszteri biztossá való, június 4-i kinevezését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Gyurcsány a MAL Zrt. átvételéről blogol

Gyurcsány Ferenc blogjában arról ír, miért nem szavazta meg hétfőn este azt a törvénymódosítást, amely lehetővé teszi, hogy a MAL Zrt.-t állami felügyelet alá vonják.

hvg.hu Itthon

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.