szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bank-, az energia-, a távközlési szektort, illetve a kis- és nagykereskedelmi áruházláncokat jelentős válságadóval fejte meg az Orbán-kormány, de a szintén nyereséges gyógyszeripar érintetlen maradt. Vajon miért?

Válságadó. Így nevezte el a kormány azokat a különadókat, amelyeket egy-egy nyereséges szektortól szed be a kormány a következő három évben. A bankoktól 200 milliárd, a távközlési szektortól 61 milliárd, az energiaszektortól 70 milliárd, a kereskedelmi láncoktól pedig 30 milliárd forintot gyűjt be a kormány évente. Az Orbán Viktor vezette kabinet viszont „békén hagyta” a szintén nyereséges gyógyszeripart.

Három okra vezethető vissza, hogy a gyógyszeripar „megúszta” – véli dr. Bábel Tamás, az egészségügyi üzletfejlesztéssel foglalkozó Prozensky ügyvezetője. A gyógyszerpiac szereplői közül többen csak franchise-rendszerben vannak itt. „Ezeknek a cégeknek nincsenek itt beruházásaik, infrastruktúrájuk, aminek köszönhetően sokkal rugalmasabbak, mint például a fióktelepekkel rendelkező bankok vagy éppen a saját telephelyekkel, épületekkel rendelkező nagy élelmiszerláncok. Ha a gyógyszeripart a most több szektort érintő különadóval sújtanák, egész egyszerűen elmennének innen vagy nem hoznák ide termékeiket” – mondta a hvg.hu-nak Bábel Tamás.

A Prozensky vezetője emlékeztetett arra, hogy Magyarország a szocializmus, a Varsói szerződés idején is gyógyszer-nagyhatalom volt, ami nem múlt el nyom nélkül. „Nagyon erős maradt a gyógyszerlobbi. Ráadásul az a néhány cég, melyeknek beruházásaik, gyáraik vannak itt, azaz a többihez képest jóval kevésbé rugalmasak, jelentős exporterővel bírnak” – magyarázta Bábel Tamás, példaként a Richtert, az Egist és a Biogalt említve.

A szakértő szerint mindezek mellett politikai okai is lehetnek annak, hogy a gyógyszeripartól nem szed be extraadót a kormányzat – magyarázta Bábel Tamás. Szerinte a gyógyszerekre terhelt extraadó politikailag nehezen kommunikálható. „Bár a cégeknek nem lenne lehetőségük arra, hogy a gyógyszerárakat emeljék, az emberek mégis azt gyanítanák, hogy végső soron rajtuk verik majd le a vállalatok a válságadót” – véli Bábel.

Igaz, a gyógyszerpiaci szereplők így is arról panaszkodnak, hogy a magyarországi gyógyszergyártókat európai viszonylatban is rendkívül magas különadók terhelik. A 12 százalékos iparági különadó mellett például orvoslátogatói díj és sávos adó is, mindezek a más iparágakra is vonatkozó adónemeken felül. Ezek egyértelműen a készítmények fedezetét csökkentik – hangoztatják a piaci szereplők.

Igaz, ezeknek a különadóknak az összege jóval alacsonyabb, mint a többi szektorra most kivetett extraadóké. A Richter a múlt évben például a 12 százalékos különadó címén mintegy 1,5 milliárd, orvoslátogatói díjként pedig félmilliárd forintot fizetett. Az Egis tavaly összesen 2,2 milliárd forintot adott a költségvetésbe a 12 százalékos különadó és az orvoslátogatói díj címén: előbbi 1,7, utóbbi félmilliárd forintot jelentett. Arról nem is beszélve, hogy a gyógyszercégek a kutatás-fejlesztésre fordított kiadásaikat le is írhatják a különadóikból, bár ez a piaci szereplők szerint semmit nem javít a nemzetközi versenyképességükön.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Tesco és a Spar fizetheti a legtöbb különadót

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) hétvégén végzett gyorsfelmérésének előzetes adatai szerint a kereskedelmi láncok közül a Tesco fizetheti a legtöbb különadót, 12,1 milliárd forintot, majd a Spar és az Auchan következik, 6,1, valamint 3,4 milliárd forintos terheléssel - közölte az OKSZ vasárnap az MTI-vel.

MTI Gazdaság

Európa vezető szerepre tör a gyógyszeripari innovációban

Immár második ajánlattételi felhívásának kutatási témaköreit tette közzé hétfőn Brüsszelben az Innovatív Gyógyszerek Kezdeményezés (IMI) nevű társulás, jelezve, hogy Európa jelentős összegeket fordít a gyógyszeripari innovációra, és e tekintetben globális vezető szerepre törekszik.

hvg.hu Vállalkozás

Nemcsak a nagyok fizetnek rá a különadóra

A tavalyi adatokhoz képest az energiaszektor adózott eredményének 32 százalékát, a távközlési szolgáltatók profitjuk 73 százalékát veszíthetik el a különadóval, a nagy élelmiszerláncok tavalyi vesztesége pedig négyszeresére emelkedhet – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató elemzéséből.

MTI Plázs

Gyógyszeripari akcióterv készül

Stratégiát és akciótervet dolgozott ki a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium a magyar gyógyszeripar versenyképességének erősítésére, a biotechnológiával elérhető szinergiák kiteljesítésére, valamint a kutatás-fejlesztési igényű termékek Magyarországra vonzásának érdekében, az iparág szereplőinek bevonásával - közölte Mester Zoltán, a minisztérium versenyképességért felelős szakállamtitkára.

MTI Gazdaság

Komoly nehézségeket látnak a magyar gyógyszeripari cégek

A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) tagvállalatai számára a szabályozási környezet és az iparág specifikus elvonások súlyos problémát okoznak, amelyek a belső piaci értékesítést és az exportot egyaránt veszélyeztetik – mondta Buzás László.