szerző:
ATV
Tetszett a cikk?

Navracsics Tibor szerint az új médiahatóság politikától független lesz, amely valóban a jogszabályok betartására fogja kényszeríteni a politikusokat és az újságírókat.

Navracsics Tibor arra reagálva, hogy a médiatörvény a hatóságot önálló jogszabályok megalkotására és büntetés kiszabására is felhatalmazza, úgy fogalmazott, meg kell nézni, hogy milyen büntetéseket fog majd kiszabni. Egy jogszabály önmagában lehet jó, vagy rossz, az intézmény magatartásától, vagy az azt működtető emberek által folytatott politikától függ, hogy az milyen lesz – tette hozzá. "Adjunk egy kis időt, ha ez botrányos lesz, akkor úgy is lesz akkora lesz a nyomás, hogy módosítani kell a dolgokat" – "nyugtatott meg" mindenkit a miniszter az ATV-ben, hozzátéve, hogy a magyar közvélemény és különösen az újságíró társadalom egyébként sem olyan, aminek a torkán bármit le lehetne nyomni.

Navracsics szerint az elmúlt húsz évben a média folyamatosan rendkívül heves politikai vitákat váltott ki, amelyek tanulsága szerint ezeket gyakran a kölcsönös bizalmatlanság súlyosbította. A média rendezetlen viszonyaira pedig már nagyon sokan panaszkodtak, kezdve a képernyőn megjelenő erőszaktól a véleménycikkekben időnként megjelenő agresszivitásig – érvelt tovább Navracsics. Mint mondta, ez egy próbálkozás arra, hogy rendezzük ezt a viszonyt, adjunk neki egy esélyt.

Az igazságügyi miniszter azt is elmondta, nincs elvi kifogása az ellen, hogy a médiahatóság rendeletet alkothasson, mert ezt már a PSZÁF elnöke és a jegybankelnök is megteheti. Ezzel az egész Nyugat-Európában megfigyelhető tendenciával ugyanakkor nem szimpatizál, Rogán Antal erre irányuló módosító javaslatát pedig azért nem támogatta, mert az új alkotmányban kell majd szabályozni, hogy a különféle szerveknek milyen feltételekkel legyen jogalkotási lehetősége.

Navracsics nem támogatja azt az új Alkotmány koncepciójában szereplő elképzelést sem, miszerint az alkotmányt csak két egymást követő országgyűlés módosíthatná. Azt mondta, ha rajta múlik, ez nem lesz benne az új alaptörvényben. Azzal viszont egyetért, hogy a koncepció szerint az Alkotmány szélesebb jogköröket adna az államfőnek az Országgyűlés feloszlatására, arról azonban még lesznek szakmai viták, hogy ezt pontosan milyen esetekben tehetné meg.

További részletek és videó az ATV-n!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!