Orbán Viktor ünnepi beszédében az 1848-as szabadságharcból, az 1956-os forradalomból és az 1990-es rendszerváltásból álló sor végére helyezte a Fidesz 2010-es győzelmét. A március 15-iki események mozzanatai percről percre.
Most érkezett
Legalább 50 ezren voltak a sajtószabadság-tüntetésen a szervező szerint
A médiatörvény elleni keddi budapesti demonstráción a szervezők becslése szerint legkevesebb ötvenezren voltak; ezt Vámos Anna főszervező mondta kedd este az MTI-nek.
Percről percre
Több tízezer érdeklődő az ünnepi programokon
Rendkívül népszerűek a március 15-i ünnepi programok, a rendezvényeken már több tízezren vettek részt - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) kormányzati kommunikációért felelős államtitkársága az MTI-vel. Országszerte eddig több mint 500 eseményt zajlott le zavartalanul. Az államtitkárság sajtóirodájának kedd délutáni közleménye szerint a nemzeti lobogó felvonását több mint háromezren kísérték figyelemmel a Kossuth Lajos téren, a Múzeumkerthez tartó ünnepi menetben pedig csaknem ugyanennyien vettek részt.
A Magyar Nemzeti Múzeum előtt mintegy tízezer ember gyűlt össze az ünnepi műsorra, majd a budai Várba tartó menethez több mint hatezren csatlakoztak. A családi programok nagy tömegeket vonzottak a Várba, ahol csaknem negyvenezren fordultak meg a nap folyamán. Nagy sikert aratott a parlamenti nyílt nap is, délután három óráig összesen hatezer ember látogatott el az Országházba, és a nagy érdeklődésre való tekintettel meghosszabbították a nyitva tartást. A helyszínen lévő mentők a nap során 23 beteget láttak el, közülük 4 embert szállítottak kórházba. Az esetek döntő többségében ájuláshoz riasztották az orvosokat - közölte a kormányzati kommunikációs államtitkárság sajtóirodája.
Kaltenbach: minden cenzor erkölcsi érvekkel hozakodott elő
Az LMP fővárosi frakcióvezetője szerint a márciusi ifjak 12 pontja kiállta az idők próbáját, és azok közül több ma is a szabadság záloga. Kaltenbach Jenő a főváros központi ünnepségén, a Batthyány-örökmécsesnél mondott ünnepi beszédében az 1848-as forradalom aktualitásairól, ezek között a sajtószabadság fontosságáról beszélt. Az LMP frakcióvezetője Tarlós István főpolgármester meghívására mondott beszédet a fővárosi önkormányzat rendezvényén.
Kaltenbach Jenő beszédében többször érintette a 12 pontban is megfogalmazott sajtószabadság követelését, és ezzel összefüggésben a magyar médiatörvényről szóló vitát. Arra mutatott rá, hogy a történelem valamennyi cenzora erkölcsi érvekkel hozakodott elő. Közölte, meggyőződése, hogy "a 48-asok szabadságfelfogásával mindenféle cenzúra összeegyeztethetetlen", és mint mondta, "az újságíró Kossuth biztos nem lenne büszke rá".
Tüntetés a berlini magyar nagykövetség előtt
Mintegy 40 fiatal tüntetett transzparenseik szerint a magyarországi sajtószabadság védelmében kedden délután a berlini magyar nagykövetség előtt - közölte a diplomáciai képviselet. A nagykövetség munkatársának elmondása szerint a mintegy 1 órás megmozdulás rendőrségi biztosítás mellett, minden incidens nélkül zajlott. A tüntetést a magyar médiatörvény elleni tiltakozás céljával a Facebook közösségi portálon szervezték, és azon értesülés szerint német, illetve Németországban tanuló magyar fiatalok vegyesen vettek részt. A tüntetők semmifajta petíciót nem kívántak átadni, és nem is találkoztak a magyar nagykövetség képviselőivel.
Csángó magyarok tettek állampolgársági esküt
Csángó magyarok tettek ünnepélyesen magyar állampolgársági esküt a március 15-i nemzeti ünnepen kedden a budai Várban. Nagy Gábor Tamás (Fidesz-KDNP) I. kerületi polgármester köszöntőjében kiemelte: történelmi ez az ünnep a csángó magyarok szempontjából. A honosítással a csángó magyarok évszázados kirekesztettsége szűnik meg, és magyarsághoz tartozásuk megkérdőjelezhetetlenné válik - mondta.
"A médiatörvény javíthatatlan"
A sajtószabadságért csaknem háromszázan demonstráltak kedden, a szabad sajtó napján Debrecenben, a Nagytemplom előtti Kossuth-szobornál. Tüntetés volt Gyulán is.
A Jobbik megoldása: a IV. Béla program
A Fidesz a gazdagok pártja, az Orbán-kormány pedig a gazdagok kormánya - jelentette ki Vona Gábor, a Jobbik elnöke kedden pártja március 15-i ünnepségén a budapesti Deák téren. Vona néhány ezres hallgatósága előtt leszögezte: a kormány által bejelentette Széll Kálmán Tervet "az első tavaszi szellő elfújja majd", de van másik megoldás, ezért a Jobbik elkészítette a IV. Béla programot, amely alternatívát nyújt a kormány politikája helyett Magyarország problémáinak megoldására.
Adam Michnik: 89-ben mindnyájan megszabadultunk a kommunizmustól
Lengyelország vezető napilapjának, a Gazeta Wyborczának a főszerkesztője lépett a mikrofonhoz. A lap korábban nyíltan szolidaritást vállalt a médiatörvénnyel szemben a magyar sajtóval. 1989-ben mindannyian megszabadultunk a kommnizmustól - mondta Michnik. A kommunisták kozmopolitának bélyegeztek és idegen hatallmak embereinek tartttak bennünket - idézte fel a főszerkesztő. Az antipolitika révén maradtunk szabadok, folytatta Vacláv Hável szavaival. 1989 után megjelent országainkban a demagógia és a xenofóbia, mondta.
A mai európai unióban nincs helye a cenzúrának, s örülök, hogy Orbán Viktor kormánya megpróbált a médiatörvény ügyében kompromisszumot találni - mondta Michnik, aki szerint ha valaki megsemmisíti a média szabadságát, az a demokráciát semmisíti meg. Győzni fogunk - mondta végül Michnik.
Istvánffy: elbukik, aki nem ismeri az alázatot
Egy szűk csoport írja újra az alkotmányt, pedig ahhoz széles konszenzus kell - mondta a mikrofonhoz lépő Istvánffy András, a 4K! - Y generációs mozgalom koordinátora, aki szerint éppen azok lopják most el szabadságunkat, akik korábban küzdöttek érte. Akik odafent nem ismerik az alázatot, el fognak bukni - fogalmazott Istvánffy.