Az elmúlt évekhez hasonlóan 80 millió forint áll rendelkezésre az idei szúnyoggyérítésre Szegeden; a munkát elsősorban biológiai védekezéssel szeretnék elvégezni, de szükség esetén a vegyi irtást is alkalmazzák majd - mondta a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. vezetője csötörtökön, a témában tartott sajtótájékoztatót követően.
Makrai László ügyvezető igazgató kifejtette: korábban a források 95 százalékát a kémiai irtás során használták fel, csak 5 százalékát fordították biológiai fellépésre. A mai technológiai viszonyok mellett a biológiai megsemmisítés felé tolják majd el az arányt. Teljes megsemmisítésre nem lesz lehetőség, hiszen a csípő szúnyog is a tápláléklánc része, így teljesen kiirtani nem szabad - magyarázta a szakember.
A munkálatok miatt olyan szakértőkkel egészítették ki a stábot, akik a lárvák élőhelyét derítik fel Szegeden és a város környékén. Emellett térinformatikai alapra helyezték az élőhelyek meghatározását, mely részben műholdas rendszerek alkalmazásával, részben légi fotózással valósul meg. Ezekből az adatokból GPS-koordinátát számolva, pontosan irányítani tudják a baktériumos kezelést.
Makrai László kiemelte: az elmúlt évszakokban jelentős mennyiségű csapadék hullott a Dél-Alföldre, ami óriási, belvízzel elöntött területeket eredményezett. A város közigazgatási határán belül 6319 hektáron történik légi-kémiai és több mint 900 hektáron biológiai védekezés a szúnyogok, illetve azok lárvái ellen. A lárvák élőhelyeit már feltérképezték, s két hete a szakértők figyelik a lárvasűrűséget. Egyelőre az érintett vizek 10-12 Celsius-fokosak, így még nem tudtak kikelni a lárvák.
Ha a vizek hőmérséklete eléri a 16 fokot, beindul a rovarok fejlődése és be lehet indítani a baktériumos irtást. Az ehhez használt biológiai anyag nem engedi kikelni a csípő szúnyog lárváit, a többi vízi szervezetre hatástalan. Ha nem érnek el kellő hatást a biológiai fellépéssel és a csípésszám meghaladja az óránkénti 30-40-et, megkezdik a kémiai irtást. Ezt a munkát hét repülőgéppel végzik majd.