szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„Az egész világban egyre nagyobb a fenyegetettség a korrupció vonatkozásában, ráadásul a korrupció ellen létrehozott szervezetek struktúrája és felügyeleti szervei országonként eltérőek” – mondta Giovanni Kessler, az OLAF (Európai Unió Csalás Elleni Hivatal) új főigazgatója a Belügyminisztérium és a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) közös szervezésében a múlt héten Budapesten megtartott korrupcióellenes konferencián, amelyen hat nemzetközi szervezet és 23 ország vett részt.

Giovanni Kessler többek között arról beszélt az Európai Partnerek a Korrupció Ellen/Európai Korrupcióellenes Kontaktpont Hálózat ülésén, hogy a korrupció sem ismeri az országhatárokat, így a különböző országok hatóságai közötti kapcsolatot is folyamatosan építeni kell. Ezért a demokratikus intézmények működését, a jogállamiságnak védelmét szolgálja az információ- és a tapasztalatcsere, a bizonyítékok megosztása is. Az OLAF főigazgatóján kívül előadást tartott többek között Bolcsik Zoltán dandártábornok, az NVSZ főigazgatója és Martin Kreutner, az Európai Partnerek a Korrupció Ellen/Európai Korrupcióellenes Kontaktpont Hálózat (EPAC/EACN) szervezetének elnöke.

Az EPAC egy független, informális nem politikai hálózata az Európai Uniós Tagországok és az Európa Tanács Tagországok operatív Rendőrségi Felügyeleti Testületeinek (POB) és operatív Anti-korrupciós Hatóságainak (ACA), amelyek független rendészeti felügyelettel és a korrupció megelőzésével és a korrupció elleni harccal foglalkoznak. Az ACA-szervezetek – amelyek közé az ügyészségi nyomozó szerveket sorolják – a korrupció ellenes harcban jeleskednek, a POB-k pedig olyan panasztestületek, amelyek egyrészt figyelemmel kísérik a rendőrség munkáját (Police Oversight), másrészt gondoskodnak a testületek felügyeletéről is.

A rendezvény során munkacsoport több irányelvet és nemzetközi ajánlást is elfogadott. A résztvevők – mint a belügyi tárca kiadta közleményében – egyetértettek abban, hogy az erőforrásoknak biztosítania kell a megfelelő létszámot, díjazást és a munkafeltételeket, valamint az Anti-korrupciós Hatóságok hiteles és gyors elszámoltathatóságát. A függetlenség és autonómia kritériumára vonatkozó kérdésben arra a megegyezésre jutottak, hogy a hatóság feladatainak eredményes ellátása érdekében annak függetlenül kell működnie a felügyelt és ellenőrzött szervezetektől mind szervezeti, pénzügyi, mind pedig funkcionális téren.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!