szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az erzsébetvárosi önkormányzat júliustól bezárná az országosan is ismert Janikovszky Éva Általános Iskolát és Gimnáziumot, a szándék a szülőket és a pedagógusokat is sokként érte. A kerület gazdasági okokra és a tanulólétszám folyamatos csökkenésére hivatkozik, jóllehet a 400 fős Janikovszkyban évről évre magasabb a beiratkozási arány. Egyesek azt gyanítják, hogy egy alapítványi iskola kapja majd meg az ingatlant. A szülők akcióba léptek.

Jóllehet a budapesti Erzsébetváros nemrég elfogadott intézkedési tervében nem szerepelt, az önkormányzat vezetése mégis úgy döntött, július elsejétől bezáratja a Janikovszky Éva Általános Iskolát és Gimnáziumot. A hvg.hu úgy tudja, az önkormányzat áprilisban - a kerület több iskolai vezetőjével együtt - a Janikovszky igazgatónőjét is behívatta, ahol közölték: az iskola megszűnik, az alsó és felső tagozatos tanulókat a Baross Gábor Általános Iskolába helyezik át, a gimnázium diákjait pedig más intézményekbe.

"A szükséges hatástanulmányok elkészültek, az egyeztetések a tv. 88. §-ában foglalt szervezetekkel megtörténtek, illetve folyamatban vannak, tehát az érintettek megfelelő tájékoztatása a jogszabályi keretek között megtörtént" - közölte a hvg.hu érdeklődésére Erzsébetváros sajtóosztálya. Másképp látják ezt a szülők. Peszleg Brigitta, a Szülői Szervezet elnökségi tagja lapunknak azt állította: az iskola igazgatójának tavaly karácsony előtt adott át az önkormányzat egy határozatot, miszerint az intézmény gimnáziumi részét meg akarják szüntetni. De nem egy csapásra, hanem "kifuttatva" a még ott tanulókat. Ez azért is volt meglepő, mert decemberben is rengeteg diák jelentkezett az intézménybe.

A következő meglepetés közvetlenül a húsvéti szünet előtt érte a pedagógusokat, amikor az igazgató értésére adták: július elsejétől a Janikovszkiban tanulókat áthelyezik a Hernád utcai Baross Gábor Általános Iskola épületébe. Az önkormányzatnál a hvg.hu-nak azt mondták, hogy a diákok érdeke ezzel nem sérülne, hiszen "egy felújított, korszerű intézményben folytathatják tanulmányaikat". A szülők viszont azt állítják, semmilyen garancia nincs arra, hogy a Janikovszkyban már elfogadott sikeres pedagógiai programot az új intézményben is tovább folytatnák, szerintük ugyanis nem a teljes tanári kart vennék át.

Az is meglehetősen furcsa, hogy a Janikovszky 2011 és 2016 közötti időszakára vonatkozó igazgatói pályázatot márciusban írta ki az önkormányzat. S miközben a bezárásra ítélt iskolában a szülők véleményezhették és pozitívan értékelték az igazgatói pályázatot, az új helyen ilyesmire nincsen lehetőségük.  Ahogy az egyik szülő fogalmazott: ők letették a voksukat a pedagógusok, az intézmény mellett, amelyet az önkormányzat gazdasági okokra hivatkozva akar bezárni, "nem törődve a gyerekek, a tanárok, egy jól működő iskola és egy szuper technikai személyzet sorsával".

Az önkormányzat gazdasági okokra és folyamatosan csökkenő tanulólétszámra hivatkozva szüntetné meg az iskolát. Igaz, a kerület vezetése szerint ez nem egy önálló döntés, hanem egy   "komplex oktatásszervezési és fejlesztési program része, melynek hatásait együttesen érdemes vizsgálni, s nem az egyes elemek kiragadásával". Mint megtudtuk, a kerület idén 200 millió forintot irányzott elő a Janikovszky fenntartására,  a közüzemi díjak tartalékára pedig 188 milliót. "A tanulólétszám a kerületben folyamatosan csökken, 1995 óta 4272-ről 2318-ra apadt (2010-es adat). A folyamatosan csökkenő diáklétszámhoz kell alakítani az intézményi struktúrát"  közölték a hvg.hu-val. Csakhogy a csökkenő tanulólétszámra való hivatkozás némiképp sántít, mivel a Janikovszkyban évről évre magasabb a beiratkozási arány. Ráadásul a Szülői Szervezet elnökségi tagja biztos benne, hogy hiába viszik át a másik iskolába a diákokat, ők előbb-utóbb otthagyják az intézményt. Így tehát a kerületben még kevesebb lesz a tanulók száma.

A szülők szerint az önkormányzat elhallgat bizonyos információkat és félrevezeti őket. Erre utal szerintük az, hogy a döntéseket, illetve a tervezett döntéseket karácsony, illetve húsvét előtt közölték. Többen azt gyanítják, hogy az egész iskolaügy már el van döntve a szülők és a pedagógusok háta mögött. Egyesek például tudni vélik, hogy a Janikovszky épületét egy, az erzsébetvárosi vezetéssel jó kapcsolatokat ápoló alapítványi iskola kapja majd meg. "Ezt az iskolát kinyírjá. S ezt nem ma döntötték el" - fogalmazott lapunknak az egyik szülő. A Hernád utcai Baross Gábor iskolában működik ugyanis a Facultas Alapítvány középiskolája.

A szülők gyanúja egyébként nem is alaptalan. Amikor a kerületnél rákérdeztünk, mi lesz az épület sorsa, azt a választ kaptuk, hogy az a jövőben is oktatási-kulturális célokat szolgál majd, s az önkormányzat ez ügyben már tárgyalásokat is folytat. Próbáltuk elérni az alapítványt, sikertelenül.

Vannak olyan vélemények is, miszerint Erzsébetváros így áll bosszút azért, mert a Janikovszky korábban jó kapcsolatokat ápolt a később letartoztatott polgármesterrel, Hunvald Györggyel.

Erzsébetváros fideszes vezetése szerint az, amire most készülnek, nem szokatlan. "Óvodák és iskolák bezárásáról, intézmény-átalakításról- és összevonásról szóló döntések a korábbi években is születtek Erzsébetvárosban, volt olyan év, amikor négy intézmény feladatellátása szűnt meg. 2006-ban megtörtént a Madách Imre Gimnázium átadása a Fővárosi Önkormányzatnak, mely döntéssel a kerület elveszítette legnívósabb középiskoláját" - közölték a hvg.hu-val.

A szülői munkaközössége a Facebookon hirdetett tiltakozó akciót kedd délutánra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!