szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden eddiginél nagyobb demonstrációra készülnek a rendvédelmi dolgozók, akik még egy esetleges sztrájktól sem riadnának vissza, annak ellenére, hogy törvényileg erre nincs lehetőségük.

Akár egy országos sztrájktól sem riadnának vissza a tűzoltók, ha nem sikerül megállapodniuk a kormánnyal a követeléseikről - mondta a hvg.hu-nak Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének (HTFSZ) elnöke. A rendvédelmi dolgozók hétfőn sztrájkbizottságot alakítottak; ez azért érdekes fejlemény, mert a rendvédelmi dolgozók a törvény szerint nem sztrájkolhatnak. A HTFSZ vezetősége kedden vezetőségi ülést tartott, ám egyelőre semmilyen döntés nem született.

Szerdán a déli órákban Pintér Sándor informális megbeszélést folytatott a rendvédelmi szervezetek érdekképviseleteivel. Árok Kornél ezzel kapcsolatban a hvg.hu-nak elmondta: szakártői egyeztetés kezdődik a felek közt, ennél többet azonban nem akart mondani.

A május 6-i tüntetést követően Pintér Sándor belügyminiszter múlt hétfőn fogadta a rendvédelmi dolgozók képviselőit, Árok Kornél elmondása szerint a háromórás egyeztetés teljesen eredménytelen volt: a belügyminiszter közölte: a korkedvezményes nyugdíjat ugyan eltörlik, de "kapnak helyette valamit". Azt, hogy mit, nem derült ki. Elvileg a héten ül össze a Rendvédelmi Egyeztető Fórum, egyelőre azonban erről sem lehet többet tudni.

A briteknél a katonák oltottak

Nagy-Britanniában 2002-ben - 25 év után először - kezdtek sztrájkba a tűzoltók, akik a kormány 11 százalékos béremelési ajánlatát elutasítva 40 százalékos emelést követeltek. A napokig tartó sztrájk ideje alatt az 50 ezer brit tűzoltót 19 ezer katona és katonai tűzoltó helyettesítette, akik a tűzoltóság ötezer modern tűzoltóautója helyett a hadsereg 850 kocsiját használták. A szakszlengben "zöld istennőnek" nevezett járművek némelyike 50 éves volt. A katonáknak rádióik sem voltak, így mobiltelefonon keresztül tudtak kommunikálni.

 

A brit tűzoltók munkabeszüntetése idején több halálos tűzeset is történt; az vitatott, hogy a halálesetek megelőzhetőek lettek volna-e, ha a katonák helyett a tűzoltók oltanak. 2003 januárjában a szigetország tűzoltói ismét sztrájkoltak. Ahogy azt Nagy Gábor, a HTFSz gazdasági elnökhelyettese a Hírszerzőnek adott interjúban megjegyezte: Magyarországon nincs katonai tűzoltóság.

A tűzoltók azt várják, hogy a kormány tegye le az asztalra a régóta ígért életpálya-modellt, hogy tudjanak róla véleményt alkotni. Továbbra is a követeléseik közt szerepel egyebek közt a korkedvezményes nyugdíj megtartása, az elmaradt túlórapénzek, valamint a tűzoltók munkakörülményeinek javítása.

A Belügyminisztérium (BM) hétfőn az MTI-vel közölte: Pintér Sándor megegyezett Tarlós István budapesti főpolgármesterrel, Szita Károly kaposvári és Borkai Zsolt győri polgármesterrel a tűzoltók 2004-2007 közötti túlmunkája után "jogosan járó, azonban évek óta elodázott és megoldatlan díjak" kifizetéséről. A megállapodás értelmében a három önkormányzat megelőlegezi és elkezdi kifizetni az elmaradt túlmunkadíjakat a hatáskörükbe tartozó önkormányzati tűzoltóknak.

Nem kell sok

A Belügyminisztérium az állami tűzoltóságoknál szolgálatot teljesítő állománynak ugyancsak elkezdi kifizetni a túlmunkadíjakat - áll a BM közleményében. Első lépésben - a tűzoltókkal egyeztetett számítás alapján - a járandóságok kamattal megemelt részének 50 százalékát fizetik ki a jelenleg is szolgálatot teljesítő állománynak. A teljes összeget minden érintett tűzoltó az év végéig kapja meg. Az MTI kérdésére a Belügyminisztérium közölte, hogy a többi érintett önkormányzattal is folyamatosan tárgyalnak.

A tűzoltók minden eddiginél nagyobb demonstrációra készülnek
Stiller Ákos

"A kormánynak már nem kell sok olajat a tűzre öntenie" - jelentette ki Árok Kornél egy tűzoltósztrájk esélyeit illetően; mint mondta: az állampolgári biztonság ebben az esetben nincs szavatolva, de úgy sem lesz, ha a kollégák elhagyják a testületet. "Sokan leszerelnek, és kimennek külföldre, mondjuk kamionosnak. 85-90 ezer forintból nem lehet megélni" - tette hozzá a 4800 tűzoltót képviselő HTFSZ elnöke.

Lázár János fideszes frakcióvezető és Balsai István képviselő pénteken benyújtott alkotmánymódosító javaslata alapján már azok a korengedményes nyugdíjba vonult rendvédelmi dolgozók sem érezhetik biztonságban ellátásukat. Az előterjesztés értelmében az öregséginyugdíj-korhatár betöltése előtt folyósított nyugellátás csökkenthető, illetve szociális ellátássá alakítható, a munkaképes nyugdíjasok esetében meg is szüntethető. Ha a javaslatot elfogadják, akkor már nyugdíjba ment tűzoltók is visszakényszeríthetők a munkaerőpiacra.

Kónya Péter, a sztrájkbizottság vezetője kedden az MTI-nek nyilatkozva "nyílt hadüzenetként" értékelte a Lázár és Balsai javaslatát; a sztrájkbizottság felszólította a Fidesz frakcióját, hogy vonja vissza az alkotmánymódosítási javaslatot. (Kónya Péter portréját az ezen a héten megjelenő HVG-ben olvashatják.)

Mit akarnak még?

"A kormánnyal az a baj, hogy hazudozik" - sommázta a véleményét lapunknak egy miskolci tűzoltó. "40 éves nyugdíjasokról beszélnek, mert aki 1996 előtt szerelt fel, annak a 25 éves szolgálati idejébe beletartozik minden korábbi munkahelye. Én ’96 után szereltem fel, nekem 25 év kell a tűzoltóságnál, mielőtt nyugdíjba megyek, legkorábban 45 évesen mehetek nyugdíjba. Azt mondják meg nekem, hogy egy 50-60 éves ember hogy fog felszaladni a 10. emeletre teljes felszereléssel? Mit akarnak még elvárni?" - adott hangot felháborodásának forrásunk.

Pintér Sándor belügyminiszter a rendvédelmi dolgozók május 6-i tüntetésén
MTI fotó: Koszticsák Szilárd

Hangsúlyozta: bárhová kell menni, mindig a tűzoltókat küldik, mert más nincs. "A legutóbbi árvíz idején három hétre kaptam 43 ezer forintot. Azt kell megérteni, hogy ez egy hivatás; erre tettem fel az életemet. Lehet, hogy holnap, vagy akár fél óra múlva elmegyek valahová, ahol meg kell halnom, vagy megsérülök. Nem beszélve arról, hogy ha hét év szolgálati viszony után megkapom a főtörzsőrmesteri rangot, utána nincs feljebb."

A lapunknak nyilatkozó miskolci tűzoltó azt nem tudta megmondani, hogy mikor lesz a következő demonstráció, de - mint mondta - legközelebb nem állnak meg a parlament kapujánál. "Ki fog minket megállítani? Az a rendőr, akinek most szintén elveszik a juttatásait? Egyre nagyobb az elégedetlenség, most már úgy vagyunk vele, hogy vesszen, aminek vesznie kell" - mondta, hozzátéve, hogy akár azzal is meg tudnák bénítani az országot, ha minden tűzoltó egyszerre elmenne betegállományba.

Márpedig ez olyan munka

"Amikor felszereltünk, abban a tudatban tettük, hogy van egy bizonyos védettségünk. Tudtuk azt, hogy a mindenkori öregségi nyugdíjkorhatár előtt öt évvel nyugdíjba mehetünk, illetve az is jelentett valamennyi pluszt, ha valaki beteg, akkor még néhány évvel korábban. Márpedig ez olyan munka, ahol lehet betegségeket kapni" - mondta a hvg.hu-nak egy másik, ugyancsak vidéken dolgozó tűzoltó.

"Most sem keresünk sokat, de havi 110-120 ezer forint összejön. Ha most, viszonylag fiatalon nyugdíjba mennénk, kapnánk 90 ezer forintot. Ha 57 évesen megyünk nyugdíjba, ez már jobb összeg, de egy 62 vagy 65 éves ember már fizikailag nem alkalmas erre a fajta munkára. Ez persze a már idősebb tűzoltóknak fontos, egy fiatal gyerek még nem feltétlenül látja, mennyit számít ez a néhány év" - mondta a tűzoltó.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!