szerző:
hirado.hu
Tetszett a cikk?

Mától működik az OMSZ kistérségi riasztórendszere, ami alapján gyakorlatilag négyzetméternyi pontossággal meghatározható, hogy hol csap le a következő zivatar.

Mától működik az a meteorológiai előrejelző rendszer, amely az eddiginél jóval pontosabban képes meghatározni, hol csaphat le vihar vagy jégeső - hangzott el az MR1-Kossuth Rádió Krónika című műsorában. Nagyobb bontásban az ország hét régiójára tudott kiadni figyelmeztetést vagy riasztást az Országos Meteorológiai Szolgálat. A 2006 óta működő előrejelző rendszert most egy új, jóval pontosabb és gyorsabb váltja fel.

A kétlépcsős veszélyjelző rendszerben a riasztásokat 174 kistérségre lebontva, a figyelmeztetéseket pedig megyénként lehet kiadni, vagyis a meteorológusok már néhány száz négyzetkilométernyi területre behatárolhatják, hol várható néhány órán belül komolyabb zivatar – mondta a Kossuth Rádiónak Fodor Zoltán, az Országos Meteorológiai Szolgálat osztályvezetője.

Az előrejelző rendszer fejlesztése során egy szupergyors számítógép dolgozza fel a nemzetközi meteorológiai állomásokról érkező adatokat, és az elemzés után a meteorológusok pontos képet kapnak az országban várható időjárási eseményekről. Az időben kiadott veszélyjelzés akár életeket menthet, illetve mérsékelheti az anyagi károkat.

A meteorológiai szolgálat a karasztrófavédelemmel együttműködve azt is tervezi, hogy akár sms-ben lehessen értesíteni azokat, akik a riasztási területen tartózkodnak.

Stiller Ákos
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!