szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz esztergomi szervezete csütörtökön arra szólította fel a város független polgármesterét, hogy kérjen bocsánatot a képviselő-testület október 23-ai ülésén elmondott beszédéért, mert szerintük Tétényi Éva a kijelentéseivel meggyalázta 1956 emlékét. A város vezetője visszautasította a párt állításait.

A Fidesz helyi szervezete az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: Tétényi Éva szerint vita van arról, hogy 1956 forradalom vagy ellenforradalom volt, valamint közölte, sajnálatos, de az erőszakos mozgalommá vált. "Tétényi Éva polgármester kijelentéseivel meggyalázta 1956 emlékét, valamint azokat a hősöket, akiket 1956. október 26-án a Sötétkapuból ágyúval és géppisztolyokkal lőttek és közülük 15-en életüket adták a hazáért" - írták.

 

MTI / Máthé Zoltán
Steindl Balázs, a párt esztergomi szervezetének elnöke kiemelte: a polgármesternek példát kellene mutatnia, és nem a saját véleményét kellene hangoztatnia az ország legfájdalmasabb és egyben legszebb megemlékezésén. Tétényi Éva erre reagálva közleményében azt írta: visszautasítja az esztergomi Fidesz állításait, azok hamisak, a szavait a szövegkörnyezetből kiragadva, a forradalom áldozataihoz méltatlan módon próbálják felhasználni.

A polgármester közölte: az ülésen elhangzott beszédének lényege az, hogy 1956 mártírjaitól azt tanulhatjuk meg, a szabadság és igazság érdekében minden körülmények között ki kell állnunk, és békés eszközökkel mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy jobbá tegyük életünket. Ezt napjainkban csak békés eszközökkel, a demokratikus jogállam határait tiszteletben tartva érhetjük el - tette hozzá.

A helyi televízió honlapján, az rtve.hu oldalon megtalálható felvétel szerint Tétényi Éva az ülésen úgy fogalmazott: "1956-ban azok az emberek, akik hittek abban, hogy bármilyen rendszerben is élnek, egyetlenegy feladatuk van, hogy az életüket úgy éljék le, hogy mindenki számára igazságos legyen és a gyermekeiknek egy szebb jövőt hagyjanak hátra. Ez az az üzenet, amire most felhívnám a figyelmet".

"Mit tanulhatunk 1956-ból? Az a nagy lelkesedés, ami eltöltötte az embereket, hogy végre kezükbe vehetik a sorsukat, megbicsaklott valami olyasmin, amin azóta is vitatkoznak a történészek. Provokáció volt? Ellenforradalom? Forradalom? Szabadságharc? Hiszen történt valami nagyon szörnyű és sajnálatos dolog, erőszakossá vált a mozgalom és erőszakossá váltak az események. Ez az, ami napjainkban is veszélyt jelenthet arra az új gondolkodásra, arra a tenni akarásra, amit előbb-utóbb majd az emberek megértenek" - mondta beszédében Tétényi Éva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!