szerző:
M. László Ferenc
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Jelentős fizetésemelkedést eredményező ötletekkel bombázta szét a parlament illetékes albizottsága a képviselői juttatások átláthatóságát célzó koncepciót. A fideszes frakcióvezető eredetileg azért akarta megemelni az alapilletményt, hogy ne lehessen a különféle pótdíjakkal, költségtérítésekkel trükközni, ám a kormánypárti képviselők arra használják a tervezetet, hogy újabb plusz pénzeket szerezzenek. Nőhet a benzinpénz, jöhetnek a négycsillagos hotelszámlák és a magas pótdíjak.

Ingyenes tömegközlekedés, felszorzott benzinpénz, kétszobás szolgálati lakás, újabb pótdíjak – az utóbbi hetekben fokozatosan fellazították a kormánypárti képviselők a saját frakcióvezetőjük parlamenti fizetésekre kidolgozott javaslatát.

Lázár János szeptember 23-i sajtótájékoztatóján ismertette a képviselők javadalmazásáról szóló koncepcióját, ahol többször hangsúlyozta, a jelenleg hatályban lévő törvény „álszent, visszaélésekre alkalmas, és abból indult ki, hogy a képviselői munka egy mellékállás”. A Fidesz frakcióvezetője azt javasolta, hogy jövő szeptembertől emeljék meg a képviselők alapilletményét 231 ezer forintról 750 ezerre, viszont semmilyen más pénzbeli pótlékot, költségtérítést ne kapjanak.

Lázár koncepciója a kezdetektől élénk vitát váltott ki a kormánypárti és az ellenzéki frakciókban. A Fidesz és a KDNP képviselői a 2012-es költségvetést tárgyaló szeptember 27-i frakcióülésen szembesültek először a vezetőjük felvetéseivel: míg a büdzsét másfél óra alatt megtárgyalták, Lázár koncepciójáról estébe menően, órákon keresztül vitatkoztak. Az alkotmányügyi bizottsághoz október elején benyújtott javaslatába már több képviselői kérést belefoglalt, majd hetekkel később újraírta a koncepcióját, amely újabb kedvezményeket tartalmazott. Végül ezt az elképzelést is felülírta a parlament külön ennek a törvénytervezetnek a vitájára létrehozott albizottsága: míg a múlt pénteki ülésen újabb pótdíjakat írtak bele a javaslatba, hétfőn azt is megszavazták, hogy a tömegközlekedés ismét legyen ingyenes a parlamenti képviselőknek.

Felszorzott benzinpénz

„Remélem, hogy nem maradok alul, igyekszem legalább a bizottságban megteremteni a többséget a tárgysorozatba vételhez. Tudom, hogy nagy vitákat fog kiváltani a javaslatom, pártoktól függetlenül. (…) Ez egy húsz éve terítéken lévő kérdés, és az egész mostani rendszer egy nagy képmutatás” – mondta Lázár János a hvg.hu-nak adott szeptember végi interjújában, mire számít a koncepció vitájában.

Lázár János - szétverték és felpuhították a javaslatát
Stiller Ákos

Bár az illetékes parlamenti bizottság befogadta a majdani törvénytervezet alapját képező frakcióvezetői koncepciót, az utóbbi hetekben számos ponton felülírta, olyan elemeket beillesztve a javaslatba, melyeket Lázár épp hogy megszüntetni akart: a hétfőn újra megvitatott dokumentumba újabb pótdíjak kerültek be. Eredetileg a frakcióvezető azt szerette volna elérni az alapdíj felemelésével, hogy a képviselők ne kaphassanak olyan plusz pénzbeli juttatásokat, mint az utazásra adott választókerületi pótlék (költségtérítés), lakhatási támogatás vagy a képviselő munka alapvető feladataiért járó bizottsági pótlék.

A koncepciónak a hvg.hu birtokába került első verziója szerint a költségtérítést rendszámra és névre szóló, át nem ruházható benzinkártya váltotta volna ki, amit a Budapest és a választókerületi központ távolsága alapján sávosan kiszámított – az adóhatóság által megállapított havi üzemanyagárak szerinti – összeggel töltött volna fel az Országgyűlés hivatala. Így a budapesti képviselők 2000 km-t, a 150-200 km-nyi távolságból érkezők 3500 km-t utazhatnak a parlament támogatásából, a 300 kilométeren túli választókerületűek pedig 5000 km-nyi benzinpénzre számíthatnak. A kártyáról fel nem használt összeget hó végén a terv szerint lenullázták volna.

A reformon dolgozó albizottság elnöke, a KDNP-s Rubovszky György javaslatára a testület hétfőn úgy döntött, hogy a kártyára feltöltött összegnél figyelembe kell venni azt is, hogy az adott képviselő mekkora kiterjedésű kerületet képvisel, illetve azt is, hogy hány település tartozik ehhez a területhez – ezt a településszám és a négyzetkilométer alapján fel kell majd szorozni. Az albizottság még a pénteki ülésén azt is felvetette, hogy a benzinkártyát ne havonta, hanem évente, esetleg parlamenti szezononként töltsék fel, így a fel nem használt pénz hó végén nem annullálódna.

Gyüre Csaba jobbikos képviselő azt is felvetette hétfőn, hogy a listáról bekerült képviselőknek járó benzinpénzt is fel lehessen ilyen módon szorozni, ám ezt a bizottság már elutasította. Viszont abba belement a testület, hogy a tömegközlekedés legyen ismét ingyenes a parlamenti képviselőknek – ezt a jogosultságukat 2006-ban veszítették el, addig a vonatokon és a buszokon is ingyen utazhattak, miközben az utazási költségtérítésre is igényt tarthattak.

Visszacsempészett pótdíjak

Mégis kaphatnának a bizottsági tagság és tisztségek után, a jelentős mértékben megemelt fizetésük mellé pótdíjat a képviselők – ezt még november 11-én javasolta az albizottság. A testület felvetése szerint az első bizottsági tagság után az alapdíj 20, a második tagság után 10 százalékát kaphatnák meg, míg az elnök 30 százalékos, az alelnök 20 százalékos kiegészítésben részesülne.

Kormánypárti képviselők a parlamentben - van néhány ötletük
MTI / Kovács Attila

Lázár eredeti tervezete szerint a bizottsági helyek és posztok után egyáltalán nem kaptak volna plusz pénzt, mert a frakcióvezető úgy ítélte meg, hogy a testületekben való részvétel az alapvető képviselői feladatkör része, ennek díjazása benne foglaltatik a 750 ezres fizetésben. Viszont ha átmegy a parlamenten az albizottság pénteki felvetése, akkor jelentős mértékben fog emelkedni a képviselők fizetése, hiszen az új pótdíjakat már a megemelt alapilletményük alapján számolják majd ki.

Az első koncepciójában Lázár János még azt is felvetette, hogy a frakcióvezetői tisztségért az Országgyűlés hivatala ne adjon plusz pénzt, ezt a képviselőcsoportok maguk gazdálkodják ki a parlamenttől kapott éves keretükből. Az ellenállást látva a javaslat második verziójában viszont Lázár is engedett, és adott volna a frakcióvezetőknek kiegészítést – a vita már azon megy a bizottságban, hogy hány frakcióvezető-helyettest díjazzon a Ház.

A hétfői ülésen az MSZP-s Bárándy Gergely felvetette, hogy csökkenteni kéne azon képviselők fizetését, akik nem szólalnak fel egy-egy ülésszakon legalább 15 percet. Az LMP-s Szilágyi Péter pedig azt szorgalmazta, ha már pótdíjat akarnak a bizottsági helyek után, akkor tiltsák meg a helyettesítést (a bizottságokban rendszeresen és szabályosan egymás helyett szavaznak a képviselők). Mindkét javaslatot elutasította a kormánypárti többség.

Mobilszámla, négycsillagos hotel

Már a hvg.hu birtokába került első verzió is tartalmazott kedvezményeket a szeptember 23-i bejelentéshez képest. A frakció nyomásának engedve Lázár belevette a javaslatába, hogy az Országgyűlés hivatala havonta a minimálbér 30 százalékáig megtéríti a képviselők mobilszámláját. Mivel a kormány tervei szerint jövőre 92 ezerre emelkedik a minimálbér, 2012 szeptemberétől 27 ezer forintnyi telefonbeszélgetést fizethet ki képviselőnként a parlament.

Telefonáló kormánypártiak - majd a Ház állja a cehet
Stiller Ákos

Szintén bekerült a koncepció első írásos változatába, hogy a lakhatási támogatás kiváltására nemcsak szolgálati lakásokat kaphatnak a parlamenttől (amit a Ház bérelhet, vagy ezekre a célokra meg is vehet), hanem a hotelszámlákat is kiegyenlítheti az Országgyűlés hivatala. A második, albizottság elé került verzióban pedig már az szerepel, hogy „maximum négycsillagos szállodában” szállhat meg a képviselő.

Ez az utóbbi javaslat azt is tartalmazta, hogy a szolgálati lakás legalább 20, legfeljebb 50 négyzetméteres lehet. Ezt az albizottság úgy módosította, hogy legfeljebb egy, maximum két szobás lehet a lakás – függetlenül a négyzetmétertől.

„Lázár János elvtelen kompromisszumokba nem fog belemenni, a bizottsági helyekért és tisztségekért járó, a bizottság által javasolt pótdíjakat nem tudja elfogadni” – mondta a fideszes frakcióvezető neve elhallgatását kérő közeli munkatársa. A hvg.hu információi szerint Lázár még a héten egyéni képviselői indítványként be fogja nyújtani a saját koncepcióját. „Ehhez lehet majd egyéni módosító indítványokat beterjeszteni, vállalja mindenki névvel, ha tovább akarja növelni a képviselői juttatásokat” – mondta a frakcióvezető munkatársa.

A Fidesz frakcióvezetője korábban már megszondázta a képviselőket, hogy mit szólnak a rendszer átalakításához, de az előzetes terveknek a hvg.hu információi szerint nyáron még elutasításban volt része. Lázár márciusban – miután több kormánypárti képviselőről kiderült, hogy szabálytalanul vette fel a költségtérítését – már beterjesztett egy törvénytervezetet a lakhatási támogatás kifizetésének szigorításáról, ám ezt a kijelölt alkotmányügyi bizottság a mai napig nem vette tárgysorozatba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

M. László Ferenc Itthon

Újabb képviselői kiváltságokat lobbiztak be Lázár tervébe a fideszesek

Puhul a parlamenti képviselők juttatásairól, pótdíjairól szóló Lázár János által beterjesztett tervezet. A hvg.hu birtokába került koncepcióban már mobiltelefonpénz, hotelszámla-kiegyenlítés is szerepel, és várhatóan a bizottsági tagságuk után járó kiegészítést sem törlik el. A képviselői költségtérítések kifehérítését célzó frakcióvezetői javaslatot a Fideszben korábban is éles kritikával fogadták, a képviselők több kérése végül bekerült a koncepcióba.

hvg.hu Itthon

Koszorúpénzt is kértek Lázártól a fizetésükért aggódó képviselők

Mobilköltség, koszorúkra költött összegek, a tervezettnél több benzinpénz, „régiós bérkiegyenlítés” – információink szerint ezek szerepeltek a Fidesz képviselőinek kívánságlistáján Lázár János frakcióvezető javaslatával szemben a juttatások átláthatóvá tételéről.

Kósa András - M. László Ferenc Itthon

Lázár János: nagy a képmutatás a képviselői juttatások körül

Még az idén megreformálják a párt- és kampányfinanszírozás rendszerét. Ha kell, Orbán Viktort is meggyőzik, hogy a közoktatási törvény fő iránya az integráció legyen – mondta a hvg.hu-nak Lázár János. A Fidesz frakcióvezetőjétől azt is megkérdeztük, milyennek tűnik „belülről” a kormány ötletelőnek látszó gazdaságpolitikája.