szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az LMP január végi kongresszusa jelentős fordulatot hozhat a párt életében - írja a Népszabadság.

Gyökeresen átalakulhat az LMP szervezeti struktúrája - tuda meg a Népszabadság. Emellett dönthetnek a demokratikus ellenzéki pártok közötti együttműködésben való részvétel mikéntjéről is. Vágó Gábor azt nyilatkozta a lapnak, hogy a kongresszus arról is tárgyalhat, hogy később a pártot két, egymással konszenzuskényszerben lévő társelnök, illetve egy várhatóan nyolcfős választott testület irányítsa. Erre azért van szükség, mert nincs első számú vezetője az LMP-nek, hiába azonosítják sokszor Schiffer András frakcióvezetőt a párt első embereként, a bázisdemokrácia alapjaira épített szervezeti működés pedig sokszor hátráltatta az operativitást. Karácsony Gergely szerint tárgyalnak majd a párt pozicionálásával kapcsolatos stratégiáról is, ami valószínűleg érinti majd a szövetségi politikát is.

Vágó Gábor úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy a párt szerkezeti átalakítása kapcsán jelenleg két alternatíva vetődött fel - ismertette. Az első a jelenlegi, bázisdemokratikus rendszerre épülne, és azon hajtana végre finomításokat. A másik viszont "egy professzionálisabb párt" létrehozását javasolja és azt irányozza elő, hogy a német, illetve osztrák zöldek mintájára két társelnököt válasszanak az LMP élére.

A párt költségvetésének elfogadása során arról is dönteni kell, hogy mennyi pénzt költsenek hálózatépítésre, kommunikációra valamint a saját szervezetek működtetésére - mondta a szóvivő. Az LMP jövő évi költségvetése 295 millió forint, amiből 249 millió állami támogatás, a többi pedig tagdíjbevétel, illetve egyéni adomány.

A kongresszus egyúttal dönt arról is, hogy kivel pótolják a képviselői mandátumáról lemondott Kaufer Virágot. Vágó Gábor megerősítette az MTI információját, hogy a jelölési folyamatot szerdán délelőtt nyitották meg és egészen január 25-én délelőtt tíz óráig bármely párttag javaslatot tehet a jövendő képviselő személyére.

A Népszabadság úgy tudja, az LMP több tagja is hajlandó lenne "szélesebbre nyitni a kapuit" az MSZP felé, állítólag több képviselő is a frakcióból való kilépést fontolgatja, ha a kongresszus rábólint a teljes elzárkózásra. Állítólag felvetődött Schiffer lecserélése is, de ez további háborúskodáshoz vezetne, hiszen Schiffer "respektje" a párt tagságában megkérdőjelezhetetlen.

Schiffer a Népszabadságnak így nyilatkozott: "Nem tudok olyan parlamenti képviselőnkről, aki a párt legfőbb fórumainak döntéseivel szemben kívánna politizálni. Ha a január végi kongresszuson nem olyan tartalmú állásfoglalás születik majd, amely számomra szimpatikus, én is tartani fogom magam a többségi döntéshez. Ettől függetlenül azt gondolom, hogy a kongresszus tartalmilag meg fogja erősíteni a politikai tanács korábbi állásfoglalását".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!