szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tovább folytatja gyorsított kötelességszegési eljárásait Magyarország kapcsán az Európai Bizottság - döntöttek a biztosok szerdai brüsszeli ülésükön. A nyitva maradt kérdésekről a kabinet "készen áll a további konzultációra" az Európai Bizottsággal. A KDNP szerint a kis eredmény is eredmény, az LMP szerint előre lehetett tudni, hogy ez lesz a vége, a Demokratikus Koalíció nem érti a kormány "durcás kisfiú hozzáállását". Mesterházy szerint egyre biztosabb, hogy a kormány nem akar megállapodni az IMF-fel. Reakciók.

A kormány örömmel értesült arról, hogy az Európai Bizottság (EB) az általa kezdeményezett ügyek 90 százalékában elfogadta a magyar válaszokat, így ezeket az ügyeket le lehet zárni - közölte a miniszterelnök szóvivője és a kormányszóvivő az MTI-vel. Az ehhez szükséges törvénymódosító javaslatokat a kormány szerdán jóváhagyta, és még a nap folyamán megküldi egyeztetésre az Európai Központi Banknak - tudatta közös közleményben Szijjártó Péter és Giró-Szász András. Hozzátették, hogy a nyitva maradt kérdésekről a kabinet készen áll a további konzultációra az Európai Bizottsággal.

Fidesz: a kormány kijavítja a múlt hibáit

"Az Európai Bizottság mai bejelentése azt bizonyítja, hogy a parlamenti döntések összhangban vannak az európai joggal és az európai értékekkel, hiszen az Európai Bizottság elfogadta a kormány válaszát a felvetett kérdések döntő többségét illetően. A Fidesz továbbra is támogatja azokat az intézkedéseket, amelyekkel a kormány kijavítja a múlt hibáit, megújítja Magyarországot, és átszervezi az államadósságot újratermelő nagy rendszereket" - közölte Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője.

Harrach Péter, a kisebbik kormánypárt frakcióvezetője szerdán az Európai Bizottság döntése után az MTI-nek úgy fogalmazott: a kis eredmény is eredmény, ugyanakkor meggyőződésük, hogy a fennálló vitás kérdésekben is Magyarországnak van igaza. A konkrét ügyekben az eljárás következő szakaszában akár a bíróság előtt is bizonyítanunk kell ezt - hangsúlyozta. Hozzátette: egy másik, és ennél fontosabb tény, hogy a bizottság szakmai kritikája mögött politikai szempontok vannak, és a KDNP véleménye szerint a döntéshozók többsége által képviselt politikai irány nem erősíti, hanem gyengíti Európát, és tovább mélyíti a földrész kulturális válságát.

LMP: előre lehetett erre számítani

Az LMP szerint előre lehetett számítani az Európai Bizottság (EB) szerdai döntésére – mondta a párt budapesti sajtótájékoztatóján Heltai László. A szóvivő úgy fogalmazott, a döntésre azért is lehetett számítani, mert a bírói korhatár, illetve az adatvédelmi hatóság függetlensége ügyében hozott hazai jogszabályok nemcsak az európai joggal ütköznek, de "az ország érdekével is ellentétesek". Szavai szerint a törvények azért nem szolgálják az ország érdekeit, mert "nem Brüsszelnek fáj", ha a bírákat 62 éves korukban nyugdíjba küldik, hanem a magyar embereknek. Így ugyanis nem lesz elegendő bíró, aki az ügyeket vigye és ez lelassítja az ügyintézést. Hozzátette: az sem az uniónak, hanem a Magyarországon élőknek rossz, ha nincs egy olyan független ombudsmani hivatal, amelyhez bárki fordulhat, ha visszaélnek a személyes adataival.

Kijelentette azt is, hogy a független biztos lenne az, aki kikényszeríthetné az állami vállalatokból, hogy nyilvánosságra hozzák a közérdekű adatokat. Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a Magyar Nemzeti Bank ügyében sikerült kompromisszumra jutni és az LMP szerint ezt kellett volna tenni a más két ügyben is. A szóvivő egy másik kérdésre azt felelte, nem tudja, hogy megszületik-e a megállapodás az IMF-fel, mert úgy tűnik, hogy a kabinet nem teljesen elkötelezett abban, hogy végigvigye az ügyet és a halogatásra játszik.

DK: nem értjük ezt a durcás kisfiú magatartást

A Demokratikus Koalíció (DK) az Európai Bizottság szerdai döntése után felszólítja a kormányt, hogy a hatalmi arrogancia helyett modern, polgári és nyugodt hozzáállással változtasson eddigi politikáján. Vadai Ágnes független képviselő szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: Orbán Viktor miniszterelnök újabb vereséget szenvedett, de ez kizárólag az ő veresége, nem Magyarországé. "A nemzeti szuverenitásra oly gyakran hivatkozó miniszterelnök ismét figyelmen kívül hagyta a magyar polgárok és a demokratikus ellenzék figyelmeztetését, és most újra meghajolni kényszerül" – közölte.

A DK tagja közölte: nem érti "ezt a durcás kisfiú magatartást", szerinte a kormánynak meg kellene értenie, hogy "a háborús póz, a dacos ellenállás, az ostoba viselkedés és a mindenki hülye, csak mi nem magatartás" hatalmas károkat okoz az országnak.

Mesterházy: a kormány nem akar megállapodni az IMF-fel

Az MSZP elnök-frakcióvezetője szerint egyre valószínűbb, hogy a kormány nem akar megállapodni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). Mesterházy Attila emlékeztetett: az IMF addig nem kezd tárgyalást Magyarországgal, amíg a kormány és az Európai Unió közötti jogi vita tart. Hozzátette, egyre valószínűbbnek tűnik, hogy a kormány húzza az időt, "átveri a piacokat, az uniót és a valutaalapot", de valójában nem akar megállapodni az IMF-fel. Ez viszont - folytatta - "életveszélyes" magatartás, mert újabb hitelvesztést okoz, veszélyezteti a forint árfolyamot, ebből adódóan sokak megélhetését is.

Keményen odaszóltak

Mint megírtuk: Brüsszelben szerdán jelentették be, hogy két témában - az adatvédelmi hatóság függetlensége és a bírói tevékenység felső korhatára tekintetében - az Európai Bizottság folytatja Magyarország ellen a gyorsított kötelezettségszegési eljárást, a központi bank függetlenségét illetően pedig további tájékoztatást kér a magyar kormánytól. Az unió központi javaslattevő-végrehajtó intézményének sajtótájékoztatóján közölték: az első két témában áttérnek a kötelezettségszegési eljárás következő szakaszára, amelynek során úgynevezett indoklással alátámasztott véleményt juttatnak el Budapestre.

A harmadik kötelezettségszegési ügyben, a jegybanki függetlenség kérdésében ezt a következő eljárási szakaszt még nem léptetik életbe, hanem további tájékoztatást kérnek. Ugyanígy járnak el - szintén további információkat kérnek - az igazságszolgáltatás függetlensége ügyében, amely témában az előző alkalommal sem indították meg a kötelezettségszegési eljárást, csupán tisztázó információkra vonatkozó igényüket jelentették be.

Az Európai Bizottság január 18-án tette közzé kifogásait az adatvédelmi hivatalt és az igazságszolgáltatást érintő szabályokkal kapcsolatban. A testület ebben a két kérdésben, továbbá a decemberben elfogadott jegybanktörvény ügyében kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen, és február 17-ig adott időt a kormánynak, hogy válaszoljon a kifogásokra, illetve dolgozzon ki olyan megoldási javaslatokat, amelyekkel megnyugtatóan le lehet zárni az eljárást. A magyar kormány az EB által meghatározott időpontban elküldte a válaszait a brüsszeli testületnek. Az eddig kiszivárgott információk szerint több törvény módosítására is ígéretet tett, más pontokon a magyar kormány érvekkel kívánja alátámasztani saját álláspontját, bízva abban, hogy azzal eloszlathat egyes brüsszeli aggályokat.

Sajtóértesülések szerint egyes biztosok már a múlt heti EB-ülésen szerették volna közzétenni válaszukat a magyar kormánynak, némely válaszok lassabb megszületése és a múlt heti EU-csúcs nyomán azonban végül az e heti nyilvánosságra hozatal mellett döntöttek. Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője a köztévé hétfő reggeli műsorában arról beszélt, hogy lehetnek olyan vitás ügyek, ahol nem jut megegyezésre Budapest és Brüsszel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!