szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fogyatékossággal élők érdekeit képviselő civil szervezetek szerint jogfosztást konzervál az új polgári törvénykönyv cselekvőképességgel és gondnokság alá helyezéssel kapcsolatos szabályozása.

Az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ) szerint az érintett civil szervezetek kezdeményezik a cselekvőképességet kizáró gondnokság jogintézményének eltörlését, amelyet az új Ptk. is tartalmaz, cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokság néven.

A közlés szerint az új polgári törvénykönyv gondnoksági szabályozásáról egyeztetett kedden a tervezet előkészítésért felelős Székely László miniszteri biztos Kőrös András bíróval (a Kúria illetékes tanácsának elnökével) és az érintett szervezeteket tömörítő Civil Caucus elnevezésű szerveződéssel az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalában.

A Civil Caucust a megbeszélésen az Autisták Országos Szövetsége, az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége, a Mental Disability Advocacy Center és a Társaság a Szabadságjogokért munkatársai képviselték. A közlemény szerint a Civil Caucus részéről elhangzott, hogy sem a javaslat előkészítésének menete és a civilekkel való egyeztetés módja, sem a gondnoksági szabályozás tartalma nem felel meg az ENSZ vonatkozó egyezménye által előírtaknak, valamint nem egyeztethető össze az alaptörvénnyel sem. A civil résztvevők megfogalmazták, hogy Magyarország ismételt elmarasztalásra számíthat, amennyiben fenntartja a súlyos jogfosztás rendszerét - teszik hozzá.

"Nincs olyan ember, akinek valóban csak úgy lehetne szolgálni a védelmét, hogy kizárjuk csaknem minden személyes vagy vagyoni kérdésben való döntésből" - fogalmaz a közlemény, amely szerint ha fogyatékosságától függetlenül minden ember megkapja a számára szükséges segítséget, akkor a kizáró gondnokság "meghaladott jogfosztó intézményére" nincs szükség.

A civilek szerint a Ptk. tervezetében hiányosan ugyan, de szerepel a külföldön jól ismert, úgynevezett támogatott döntéshozatal intézménye, amely valós alternatívát nyújthatna a jelenlegi szabályozáshoz képest. A szervezetek további egyeztetéseket szeretnének a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal, mert úgy látják, hogy a kizáró gondnokság ellen szóló érvekeit és gyakorlati tapasztalataikat a tervezetet kidolgozó jogászprofesszorok nem fontolták meg érdemben - zárul a közlemény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!