szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tiltakozó menet indult szombat délután a Sándor-palotához, a résztvevők Schmitt Pálnak szerették volna elmondani véleményüket a lopott doktori dolgozatról. A politikai pártok szintén kiemelt helyen foglalkoztak az egy nappal korábbi botrányos államfői tévéinterjúval, amiben Schmitt Pál kifejtette, hogy nem mond le, hiába fosztották meg doktori címétől. Megszólalt az ügyben a Fidesz is.

„Lopás következmények nélkül” – ilyen transzparenseket lehetett látni abban a tömegben tudósítónk szerint, melynek tagjai Schmitt Pál hivatalához vonulva tiltakoztak az elnök pénteki botrányos tévéinterjúja miatt, melyben Schmitt bejelentette: nem mond le azok után, hogy bebizonyosodott: kisdoktori dolgozata nagy részét másoktól lopta, és emiatt a Semmelweis Egyetem megfosztotta doktori címétől.

Nagyjából ezer ember gyűlt össze, a tömeg rendőri felvezetéssel haladt egy sávot elfoglalva az útból. A résztvevők azt skandálták: „Schmitt Pál takarodjál”. A Facebookon kezdeményezett akció résztvevői rendőri biztosítás mellett a Károly körút és a Szabad sajtó útja érintésével, a járdán, a közúti forgalmat nem zavarva vonultak az elnöki palotához. Azt tervezték, hogy a köztársasági elnök számára írt lemondó nyilatkozatot adnak át.

"Gyere ki!", "Gyáva!"

A tömeg megtöltötte a Szent György teret, többen azt kiabálták, hogy "Gyere ki!", "Gyáva!". A szervező Hallgatói Hálózat egyik képviselője megafonon beszélt a megjelentekhez: mint mondta, nekik mint egyetemistáknak egy olyan dolgozatot, amit Schmitt Pál adott be, soha nem fogadnának el, és szégyen, hogy Schmitt Pál nem hajlandó lemondani. A BRFK szerint a rendezvény "békés jellegű volt", rendben lezajlott, rendőri intézkedés nem történt. A szóvivő cáfolta azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint rendőrségi helikopterek is részt vettek volna a biztosításban.

A BRFK tájékoztatása szerint még péntek éjjel a Lánchídról tizenhárom, míg a Szabadság hídról hat embert állítottak elő az V., illetve a IX. kerületi rendőrkapitányságra. A BRFK közölte azt is, hogy a rendőri intézkedéseket a parancsnoki kivizsgálás törvényesnek, szakszerűnek és jogszerűnek ítélte meg. A Lánchídon a Jobbik, míg a Szabadság hídon az LMP aktivistái próbálták akadályozni a forgalmat, hogy így követeljék Schmitt Pál köztársasági elnök lemondását.

Schmitt Pált akarták látni a szombati tiltakozó menet résztvevői - Nagyítás-fotógalériánk a szombati tüntetésről
Stiller Ákos

Kiemelten kezelték a Schmitt-ügyet a szocialisták is is: a tisztújító kongresszus határozatban szólította fel Orbán Viktor miniszterelnököt: tekintettel arra, hogy a köztársasági elnök az ő jelöltje volt, ezért ő is mozdíthatja el, hétfőn az Országgyűlés plenáris ülésén kezdeményezze Schmitt Pál lemondatását. Ezzel együtt kezdje meg az egyeztetést az új államfőről, aki szuverén, feddhetetlen tekintély kell legyen.

Tóbiás József, a szocialista párt frakcióigazgatója a kongresszus közben tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: az államfő a pénteki interjúja alapján nem érzékeli a valóságot és nem érti, hogy már minden politikai oldalról kezdeményezték lemondását. A politikus kiemelte, Schmitt Pál plágiumügyéért a Fideszt terheli a felelősség, hiszen a köztársasági elnök korábban a kormánypárt színeiben lett előbb európai parlamenti, majd országgyűlési képviselő és házelnök, végül pedig Orbán Viktor javaslatára választották meg államfőnek.

A Fidesztől ennyi tellett

Schmittel foglalkozott az LMP is. Vágó Gábor, a párt országgyűlési képviselője szombaton a budavári Sándor-palota előtt tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: a kormányzattal szembeni ellenállás a civil aktivisták segítségében és az LMP népszavazási kezdeményezésének támogatásában is tapasztalható. Arra buzdította az embereket, hogy az aláírásgyűjtés határidejéig hátralévő 48 órában mindenkit mozgósítsanak, hogy a szükséges 200 ezerhez még hiányzó 50 ezer aláírást össze tudják gyűjteni. Az ellenzéki politikus úgy fogalmazott: Orbán Viktor kormányfő "az erő nyelvén ért", az aláírásgyűjtésük pedig erőt mutat, és véleményt mond arról, hogy "egy hazug rendszerben egy hazug elnököt" ne lehessen megtartani.

Hosszú hallgatás után megszólalt a Fidesz is. Az alaptörvény értelmében a köztársasági elnök személye sérthetetlen, "mi ehhez tartjuk magunkat" - közölte Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

"Schmitt Pál pakoljál!" - fotógaléria a tüntetésről

Mintegy ezer ember gyűlt össze tudósításunk szerint, hogy Schmitt Pál ellen tiltakozzon. A menet a Deák térről indult a Sándor-palotához. A résztvevők petíciót akarnak átadni az elnöknek. A tiltakozás rendőri felvezetés mellett zajlott, és rendbontás nélkül ért véget.

hvg.hu Itthon

„Schmitt Pál takarodjál": ezren mentek a Sándor-palotához - galéria

Mintegy ezer ember gyűlt össze tudósításunk szerint, hogy Schmitt Pál ellen tiltakozzon. A menet a Deák térről indult a Sándor-palotához. A résztvevők petíciót akarnak átadni az elnöknek. A tiltakozás rendőri felvezetés mellett zajlott, és rendbontás nélkül ért véget.

MTI Itthon

Schmitt Pálról is határozott zárt ajtók mögött az MSZP

Simon Gábor leköszönő választmányi elnököt választotta az MSZP elnökhelyettesévé a párt szombati tisztújító kongresszusa. Az országos választmányt a következő két évben Botka László szegedi polgármester vezetheti, aki egyedüli jelölt volt a tisztségre.

hvg.hu Itthon

Schmitteztek és magukat kritizálták zárt ajtó mögött a szocialisták - galéria

Schmitt Pálról is elfogadtak egy határozatot a szocialisták, akik egész napos, zárt kongresszuson választották meg a párt régi-új vezetőit. Mesterházy Attila kétharmaddal verte kihívóját, Szanyi Tibort, aki szerint vezérelvűség uralkodik az MSZP-ben. Mesterházy Attila megválasztása után arról beszélt, amíg két éve sokan azt mondták, hogy az MSZP eltűnik a süllyesztőben, az utóbbi hónapokban a párt támogatottsága elmozdult a mélypontról, és kiderült, azoknak van igazuk, akik szerint a szocialisták nélkül nem lehetséges a kormányváltás 2014-ben.

MTI Itthon

Vitanapot kezdeményez a Jobbik Schmitt Pálról

A Jobbik szerint a Fidesz az MSZP útját járja azzal, hogy a kormánypárt megtartja pozíciójában a köztársasági elnököt, mint ahogy a szocialisták sem váltották le a miniszterelnöküket a botrányai után. Az ellenzéki párt hétfőn vitanapot kezdeményez.