szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Demokratikus Koalíció szerint Orbán Viktor személyes felelőssége, hogy Schmitt Pál köztársasági elnök lett, így álláspontjuk szerint a jelenlegi helyzetet is neki kell megoldania.

Molnár Csaba, az ellenzéki párt alelnöke vasárnapi sajtótájékoztatóján jelezte, írásbeli kérdést nyújtott be a kormányfőnek, amiben egyebek mellett arra várja a választ, hogy miért nem osztja meg a véleményét az ügyben, illetve miért nem vállalja a felelősséget.

Mint fogalmazott, a plágiumbotrány súlyosan veszélyezteti Magyarország, a köztársasági elnöki tisztség, valamint a magyar felsőoktatás és tudományos élet tekintélyét, ezért lépni kell. Álláspontja szerint az államfőnek távoznia kellett volna, de mivel nem tette, más megoldást kell találni. Kijelentette, hogy a személyes felelősség az ügyben egyedül Orbán Viktor miniszterelnöké, ő "szabadította rá az országra" Schmitt Pált, így neki is kell megoldania a helyzetet.

Molnár Csaba ugyanakkor kifogásolta, hogy a miniszterelnök álláspontja nem ismert, s szerinte helytelenül az alaptörvényben szereplő, sérthetetlenségre vonatkozó mondatot idézi. Orbán Viktor pénteken az államfő plágiumügyét firtató újságírói kérdésekre válaszolva azt mondta, a köztársasági elnök döntéseit lehet bírálni, személye azonban "e fölött áll", sérthetetlen. A legfontosabb az ország érdeke, ez pedig az, hogy Magyarországnak mindig legyen olyan vezetője, akinek a személye sérthetetlen. Hozzátette: a köztársasági elnök sérthetetlenségéről szóló alkotmányos szabályt mindenkinek megfontolásra és betartásra javasolja.

Molnár Csaba szerint a kormányfőnek vagy hiányos a jogi tudása az ügyben, vagy nem mond igazat. "Mivel úgy gondoljuk, hogy az ő doktori címe valószínűleg igazi, eredeti a  jogi diplomája - legalábbis ellenkező gyanú nem merült fel az elmúlt napokban -, ezért arra  a következtetésre kell jutni, hogy a miniszterelnök tudatosan nem mond igazat" - jelentette ki. Mint azt egy korábbi alkotmánybírósági határozatra utalva indokolta, a sérthetetlenség a politikai felelősség hiányát és a jogi felelősség korlátozott voltát jelenti, nem a véleményszabadság korlátozását  - vagyis álláspontja szerint az államfő bírálható, politikailag támadható.

A DK ezzel párhuzamosan arra kéri Schmitt Pált, erősítesse meg mandátumát az Országgyűléssel, hogy kiderüljön: a kormánypártok valóban támogatják-e tisztségében maradását. Molnár Csaba úgy vélekedett: egy ilyen szavazással kiderülhetne, hogy mi Orbán Viktor és a Fidesz-KDNP véleménye, továbbá tiszta jogi helyzetet teremtene, mert minden felelősség a kétharmados többséget terhelné. Az államfő a plágiumügyével összefüggésben az MR1-Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában pénteki bejelentését megerősítve közölte: "Nincs szándékomban lemondani, mert a lelkiismeretem tiszta".

Schmitt Pált csütörtökön külföldi útja alatt a Semmelweis Egyetem szenátusa megfosztotta az 1992-ben a Testnevelési Egyetemen megszerzett kisdoktori címétől. Az egyetem rektora a döntést azzal indokolta, hogy a kisdoktori értekezés - mivel nagy terjedelmű szövegazonos fordításon alapul - nem felelt meg a szakmai, etikai kritériumoknak. Az egyetem tényfeltáró bizottságának a disszertációval kapcsolatos jelentését a Semmelweis Egyetem rektora kedden elküldte a nemzetierőforrás-miniszternek tájékoztatásul, valamint állásfoglalás céljából, Réthelyi Miklós viszont illetékesség hiányára hivatkozva olvasatlanul visszaküldte. Ezután foglalt állást az egyetem doktori tanácsa, majd döntött az intézmény szenátusa az államfő doktori címének visszavonásáról.

A plágiumügyhöz kapcsolódó anyagaink itt olvashatók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!