szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem lesz olyan fordulatokkal teli a parlament mai ülése, mint múlt héten, amikor Schmitt Pál lemondott államfői posztjáról. Ugyanakkor számos fontos törvénytervezetről, így a képviselői fizetésekről is döntenek.

Most érkezett

Rogán: megbukott az LMP népszavazása

Rogán Antal fideszes képviselő szerint az LMP népszavazása megbukott, mert nem az emberek valós problémáit vitte színre, hanem a párt politikai céljait szolgálta, de ezt az emberek szerinte felismerték. Rogán úgy véli, hogy az LMP a saját szavazóinak a felét sem tudta megszólítani. A fideszes politikus hozzátette: a kormány a Munka törvénykönyvéről hosszas egyeztetést folytatott a munka világában élőkkel. Az LMP népszavazása nem az emberekről szólt, hanem politikai érdek vezérelte - véli Rogán.

 

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Közmunka, átnevezés és földspekuláció

A legtöbb interpellációt Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterhez intézik a képviselők. Fazekasnak három, Pintér Sándor belügyminiszternek és Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszternek két-két interpellációra kell majd válaszolnia.

Szilágyi György (Jobbik) Így építkezik a FÖMI? címmel szól a vidékfejlesztési miniszterhez, frakciótársa, Egyed Zsolt azt kérdezi: "Meddig leszünk a földspekulánsok országa?" Megyi Roland fideszes képviselő pedig a dél-borsodi földek hasznosításáról kérdezi majd a minisztert.

Réthelyi Miklóst Hiller István és Tóth Csaba MSZP-s képviselők kérdezik a felsőoktatási integrációról és a rokkantellátások jövőjéről. Várhatóan újabb közterületek átnevezését kezdeményezi majd Stágel Bence KDNP-s képviselő, aki „a diktatúra jegyeit viselő közterületi elnevezések” meglétét kéri számon a Belügyminisztériumon. Szintén a BM-hez intéz interpellációt Szabó Rebeka (LMP) a közmunkaprogram környezeti ártalmaival kapcsolatban.

Az LMP-t kóstolgatja a Fidesz?

Kedden napirend előtt felszólal Rogán Antal fideszes képviselő, Egy bukott népszavazási kezdeményezés margójára címmel, ebben valószínűleg a meghiúsult LMP-s népszavazás ügyét érinti majd. (Az LMP március 5-én országos aláírásgyűjtést kezdeményezett. 200 ezer aláírást kellett volna összegyűjteniük, hogy az általuk felvetett kérdésekről népszavazást tartsanak, ám csak 160 ezer aláírás gyűlt össze. Az LMP azt szerette volna elérni, hogy a tankötelezettség korhatára továbbra is 18 év maradjon, hogy emeljék vissza az álláskeresési járadék folyósításának időtartamát a jelenlegi 90 napról a korábbi 260 napra, 100 napnál hosszabb próbaidőt ne lehessen kikötni és végül a szabadság kétharmadát a munkavállaló kérésének megfelelően kelljen kiadni.)

Gúr Nándor MSZP-s képviselő Húsvét másként címmel, Szabó Rebeka az LMP képviseletében Kié is lesz a magyar föld? címmel tart beszédet. Napirend előtt szólal fel a KDNP és a Jobbik frakcióvezetője is: Harrach Péter a kereszténydemokraták képviseletében Egy igaz ember rehabilitálása címmel, Vona Gábor pedig 10 százalék vagy 100 százalék címmel.

Államfő ma nem mond le

Nem lesz olyan izgalmas a parlamenti ülés, mint múlt hétfőn, amikor Schmitt Pál lemondott. Ugyanakkor számos fontos törvénytervezetről dönt a T. Ház. Így többek között a saját fizetésükről is szavazhatnak.

A parlament ma járulhat hozzá a foglalkoztatási szövetkezetek létrehozásához; szükségességüket Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter azzal indokolta, hogy a jelenleg működő mintegy háromszáz szociális szövetkezet nem ösztönzi a hátrányos helyzetű munkavállalók elhelyezkedését.

A Ház kormánypárti képviselők kezdeményezésére módosíthatja a polgári perrendtartásról szóló törvényt, a változtatás révén lehetőség lesz arra, hogy a külföldi, de kézbesítési megbízottat nem állító és iratot át sem vevő perbe fogottaknál is alkalmazható legyen a rövidebb tárgyalási időközre vonatkozó szabály. Szintén fideszes képviselők indítványára változtathatnak a közelmúltban bevezetett, úgynevezett látvány-csapatsportoknak kedvező társaságiadó-kedvezményen, a módosítások a 2012-2013-as támogatási kérelmeket érintik.

Pintér Sándor belügyminiszter javaslatára számos ponton módosulhatnak a szabálysértésekkel összefüggő jogszabályok; a tárca vezetője szerint a változtatásokat részben a szabálysértési értékhatár húszezer forintról ötvenezer forintra emelése indokolja.

Az Országgyűlés a határozathozatalok után kezdheti tárgyalni az egészségügy újjáalakításáról szóló előterjesztést; ezzel az állam májusban - a korábbi tervekhez képest nem két lépcsőben, hanem egyszerre - vehet át 55 kórházat az önkormányzatoktól.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!