szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár szerint az Orbán-kormány helyesen teszi, hogy kihasználja a parlamentben megszerzett kétharmados többségét, hiszen a szavazók a reformokra voksoltak a kormány megválasztásával.

A politikus a Fókuszban a nemzeti érdek című csütörtöki konferencián, amelyen az Orbán-kormány első két évét értékelték, kifejtette: bízik a magyar parlamentben és a kormányzó Fideszben, mert egyes kritikákkal ellentétben "nem veszélyeztetik a demokráciát", hanem arra használják a hatalmukat, hogy a megfelelő irányba vigyék az országot. Hozzáfűzte, jó, hogy Magyarország és Ausztria nemcsak szomszédok, hanem partnerek is.

Orbán Viktor miniszterelnök és a Fidesz követhetnek el hibákat, lehet kritizálni őket, de mindenképpen tiszteletet érdemelnek munkájukért - hangsúlyozta. A Századvég Alapítvány, a Széll Kálmán Alapítvány és a Heti Válasz Kiadó által rendezett eseményen Wolfgang Schüssel hangoztatta, "új, modern, józan patriotizmusra" van szükség az európai országokban, olyan új perspektívát kell kialakítani, amelynek a szabadság és a függetlenség áll a középpontjában, egyúttal a hazához tartozást is hangsúlyozza.

Wolfgang Schüssel
HVG/AFP

Mint mondta, Európában egyre nyílik a szegények és a gazdagok közötti olló, a középosztály egyre rosszabb helyzetbe kerül, pedig nagyon fontos szerepet tölt be a demokráciában. Megfigyelhető az is, hogy a fejlődő országokba távozott sok vállalat és ezzel munkahelyek szűntek meg - mutatott rá.

Hangsúlyozta: korábban azt hitték, Európában a magasan képzett "technokratáké" a jövő, pedig az iparra, a kis- és középvállalkozásokra továbbra is szükség van, és azok az országok, amelyek ezeket az alapokat elhanyagolták, "igazán nagy bajban vannak". Kiemelte, az ipart továbbra is fontosnak tartó Németország, Svájc, Magyarország és Hollandia pozitív példáját.

Úgy fogalmazott, csak a növekedés támogatásával lehet kikerülni a jelenlegi válságból, de ezt nem újabb hitelek felvételével, még nagyobb eladósodással lehet elérni. Versenyképes üzleti vállalkozásokra, képzett munkaerőre van szükség - mondta, hozzátéve: Magyarország éppen ebbe az irányba halad.

A politikus, aki 2000 és 2007 között volt Ausztria kancellárja, kiemelte: az országoknak tisztában kell lenniük az Európai Unió előnyeivel, ezért hozzá kell járulniuk annak munkájához. Az EU-val kapcsolatban azt is megjegyezte: az igazán fontos kérdésekkel kellene az uniónak foglalkoznia, sokszor azonban csak kisebb részletkérdések szabályozásával törődik.

Lantos Csaba, a Széll Kálmán Alapítvány elnöke a konferencia megnyitóján arról beszélt, a jelenlegi generáció felelőssége a hosszú, "kétgenerációnyi" elvesztegetett idő után megfordítani az ország sorsát, és remélhetőleg a kormány tovább halad abban a feladatban, amelybe belevágott. Úgy látta, sok nehézség éri Magyarországot, de ezek ellenére, valamint "az EU korlátai és lehetőségei mentén", értékrendi alapon halad előre a kormány.

Borókai Gábor, a Heti Válasz főszerkesztője kifejtette, a konferencián a második Orbán-kormány első két évét "a nemzeti érdek érvényesülésének szűrőjén keresztül" vizsgálják, mert hisznek a közösség erejében és a nemzeti érdek képviseletének fontosságában.

A rendezvényen beszédet mond Christian Franck, a Louvain-i Katolikus Egyetem professzora és Schöpflin György európai parlamenti képviselő, a résztvevőknek pedig videoüzenetet küld George Pataki, New York állam volt kormányzója. Az eseményen később kerekasztal-beszélgetéseket tartanak Magyarország közjogi rendszerének átalakulásáról, az EU-hoz fűződő kapcsolatokról és a középosztály megerősítéséről. A konferenciát Orbán Viktor miniszterelnök beszéde zárja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!