szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még mindig nem zárult le az egy hónappal ezelőtt hivatalosan is bejelentett kormányátalakítás: bár Orbán Viktor május közepén azt nyilatkozta, hogy az „egésszel készen van”, még most is folyik a törvények hozzáigazítása az új szervezethez, ráadásul a kormányzati kommunikáció átalakítása sem ért még véget. A folyamatban lévő központosítást a miniszterelnök állítólag a nemzetközi helyzet fokozódásával és a hazai politikai támadások erősödésével indokolta.

Bár május végén június 2-i hatállyal kinevezte a Miniszterelnökség három új államtitkárát a köztársasági elnök, a hónapok óta tartó kormányátalakítás még mindig nem fejeződött be: hétfőn nyújtotta be a közigazgatási és igazságügyi miniszter azt a törvényjavaslatot, amely a megváltozott struktúrához igazítja hozzá a kormányzat működését meghatározó jogszabályokat. Kormányzati és fideszes forrásokból származó információink szerint még nem véglegesítették a kormányzati kommunikáció, a fejlesztési ügynökség és a külügytől elvont külföldi hírszerzés helyét sem az új szervezetben.

Pedig a kormány átszervezése május első napjaiban kezdődött meg Réthelyi Miklós miniszter lemondásával, majd Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter jelölésével és kinevezésével. Ezt követően, május 11-én jelentette be Orbán Viktor, hogy további változásokat tervez a kormányában, így júniustól három államtitkár fog dolgozni a Miniszterelnökségen.

A miniszterelnök a közszolgálati rádiónak akkor azt nyilatkozta, hogy Lázár János veszi át Varga Mihály helyét, Győri Tibor jogi munkát végez majd, Szijjártó Péter pedig a miniszterelnök nemzetközi kapcsolataiért lesz felelős. A miniszteri, államtitkári jelöltek május 29-én át is vették a megbízó levelüket Áder János köztársasági elnöktől, de a hatáskörök rendezése hetek óta húzódott. A kommunikáció átszervezése is sok időt vett el, korábban Szijjártó helyére egy női – ahogy egyik forrásunk két hete fogalmazott a "hidegszavú férfiak" mellé egy "tyúkanyó" típusú – szóvivőt kerestek, de miután Nagy Anna volt kormányszóvivő visszautasította a felkérést, információink szerint lemondtak arról, hogy a miniszterelnök mellé külön kommunkátort állítsanak.

Zavaros hatáskörök, utólagos törvényigazítás

"Megvagyok az egésszel, készen vagyok" – mondta a kormányátalakításról Orbán Viktor a Kossuth Rádió reggeli műsorában május 11-én. Ám az egy hónappal később beterjesztett, a miniszterelnökségi államtitkár fogalmát bevezető – kivételes sürgős eljárásban tárgyalt – hétfői törvénytervezet sem tesz teljesen pontot az átalakítás végére.

Orbán Viktor miniszterei társaságában - még nem zárta le az átalakítást
Túry Gergely

Ugyan a Navracsics Tibor által benyújtott javaslat leszögezi, hogy a miniszterelnök a jövőben közvetlenül is irányíthat központi államigazgatási szerveket, a tervezet nem nevezi néven a külföldi hírszerzésért felelős polgári titkosszolgálatot, az Információs Hivatalt (IH). Mint arról korábban a hvg.hu is beszámolt, Lázár János a Fidesz-frakció éléről való távozásakor és a Miniszterelnökségre kerülésekor szerette volna a Pintér Sándor irányította Belügyminisztériumtól átcsoportosítani az ott működő polgári titkosszolgálatokat, vagy legalább a lehallgatásokat végző szakszolgálatot.

Ez a kérése nem teljesült, viszont információink szerint az IH átkerülhet a Miniszterelnökséghez. Ezt a lehetőséget megteremti a hétfőn benyújtott törvénytervezet, ami lehetővé teszi, hogy kormányrendeletben lehessen kijelölni a kormányfőt központi hivatal irányítására. A módosítás viszont nem érinti a minisztériumok felsorolásáról szóló 2010-es törvényt, amely a polgári hírszerzésért a külügyminisztériumot teszi felelőssé, azaz az IH áthelyezése esetén ezt még ki kell vezetni a vonatkozó jogszabályból. Bár a tervezetben nincs semmilyen utalás erre, Navracsics Tibor a Hír Tv Rájátszás című műsorában hétfőn kifejtette: az Információs Hivatal átkerül a külügytől a Miniszterelnökséghez, és mivel miniszternek kell felügyelnie – az államtitkár nem interpellálható a parlamentben –, ezért Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes alá lesz rendelve.

Ugyanakkor a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) jegyezte tervezet nem tesz említést az uniós támogatásokat kezelő Nemzeti Fejlesztési Ügynökségről sem. Korábban a Magyar Nemzet arról írt, hogy ez a terület is átkerül a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól Lázár felügyelete alá, mert a miniszterelnök és az államtitkára elégedetlen az EU-s támogatások lehívásával és felhasználásával. A változás része, hogy múlt hét kedden lemondott Molnár Ágnes, a NFM fejlesztéspolitikai államtitkára, aki az MTI-nek azt nyilatkozta, hogy a Miniszterelnökségre tart, de a vonatkozó hatáskörök teljes átszabása még mindig nem zárult le.

Úgy tudjuk, a kormány még nem ült össze az új felállásban, ezen a héten tartja majd az első olyan ülését, amin Lázár János is jelen lesz. A volt frakcióvezető viszont egy miniszterelnökhöz közel álló forrásunk szerint már tartott egy stábtanácskozást, ahol az alá tartozó helyettes államtitkároknak arról beszélt, hogy a csapat legfőbb feladata a fejlesztések és beruházások felgyorsításán keresztül a kormányfő által meghatározott társadalompolitikai szempontok érvényre juttatása.

Kommunikációs pingpong

„A miniszterelnök személyesen jelezte, hogy igényli a nemzetközi kommunikáció központosítását” – mondta a hvg.hu-nak egy kormányzati politikus utalva arra, hogy a kormányátalakítás érinti a KIM-ben működő kommunikációs államtitkárságot is.

Kovács Zoltán - majdnem lefokozták
Horváth Szabolcs

A Magyar Nemzet meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva pénteken arról írt, hogy a kormányátalakítás miatti személycserék nem hagyták változatlanul a kormányzati kommunikáció területét sem, és a ciklus második felében az eddigi háromosztatú felállás – kormányszóvivő, miniszterelnöki szóvivő, nemzetközi kommunikáció – helyett újra egységes struktúrában működik majd ez a terület. A napilap szerint a nemzetközi kommunikációs feladatok átkerülhetnek a KIM-ből a Miniszterelnökséghez, Kovács Zoltán államtitkárnak pedig felajánlottak egy helyettes államtitkári pozíciót Lázár alatt.

Egy neve elhallgatását kérő kormányzati forrás viszont a hvg.hu-nak azt mondta, bár a feladatait átcsoportosítják, Kovács mégsem megy át a Miniszterelnökségre, államtitkárként folytatja munkáját, így a külföldi magyar intézeteket irányíthatja, illetve a rendezvényszervezés tartozik majd hozzá. Ugyanakkor Havasi Bertalan korábbi sajtófőnök a kormányszóvivő felügyelete alá került, így Szijjártó Péter munkáját egy kisebb titkárság fogja segíteni.

„A kormányfő a kommunikáció központosítását azzal indokolta, hogy a ciklus második felében majd gyakoribbá válnak a politikai támadások, és a nemzetközi helyzet is feszültebb lehet a jövőben, az erőforrásokat pedig ehhez kell igazítani” – mondta a hvg.hu-nak egy kormányzati forrás, mire készül a szervezeti átalakítással Orbán Viktor. A nemzetközi kommunikáció Miniszterelnökséghez kerülése már egy újabb lépés a kormányzati kommunikáció átszervezésében: tavaly szeptemberben Giró-Szász András kinevezésével egy időben csoportosították át a belföldi kormányzati kommunikációt. Úgy tudjuk, Navarcsics felajánlotta, hogy vigyék el a KIM-ből a kommunikáció többi területét is, de a miniszterelnök akkor még nem élt a felajánlással.

Orbán akaratának végrehajtói

Mint arról korábban a hvg.hu beszámolt, Lázárral két új helyettes államtitkár érkezett a Miniszterelnökségre a volt frakcióvezető stábjából.

Új emberként érkezik a Miniszterelnökségre helyettes államtitkárként Héjj Dávid, aki az elmúlt két évben Lázár frakcióvezetői kabinetjét irányította, előtte szintén a Századvégnél dolgozott elemzőként. Fideszes forrásaink szerint Héjj Lázár jobbkeze volt, ő egyeztetett a képviselőkkel, hallgatta meg a frakciótagok panaszait. Ahogy egyik forrásunk fogalmazott, „aki Héjj-jal tárgyalt, az Lázárral tárgyalt”.

Lázár János - éípti a stábját
Túry Gergely

Lázárral tart a frakcióvezetői kabinetből Vidoven Árpád, aki a képviselőcsoport mellett működő szakmai főosztályt, a kodifikációs, törvényelőkészítő munkát irányította. Úgy tudjuk, ő menedzselte az önálló képviselői indítványként beterjesztett törvényjavaslatokat, márpedig számos sarkalatos tervezet – a jogalkotási törvény által előírt egyeztetési folyamatot kikerülve – így lett beterjesztve. Vidoven 1998 és 2006 között fideszes parlamenti képviselő volt, később ügyvédként tevékenykedett.

Ezenfelül marad a Miniszterelnökségen a korábban is ott dolgozó Mikecz Péter, aki a kormányszóvivői irodát irányítja. Korábban a KIM-ben dolgozott szintén kommunikációs szakterületen, előtte viszont Lázár János bizalmi embere volt, a volt hódmezővásárhelyi polgármester kabinetjét irányította a 2010-es kormányalakítás előtt. Szintén marad Kern Tamás, aki a miniszterelnökségi stratégiaalkotásért felelős helyettes államtitkár. Ő Giró-Szász Andrással a Századvégtől érkezett a kormányszóvivő tavaly szeptemberi kinevezésekor.

Havasi Bertalan sajtófőnök továbbra is helyettes államtitkár marad, ezentúl elsősorban a kormányszóvivő, Giró-Szász munkáját segíti – azaz elkerül Szijjártó Péter mellől. Ahogy egyik kormányzati forrásunk fogalmazott, ezentúl ő tájékoztatja a sajtót a miniszterelnök nyilvános fellépéseiről. Egyedül Fericsán Anita, szervezési és koordinációs ügyekért felelős helyettes államtitkár távozik a Miniszterelnökségről, aki Varga Mihály tárca nélküli miniszterrel, volt miniszterelnökségi államtitkárral tart.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

M. László Ferenc Itthon

Hónapok óta győzködték Ádert a Schmitt bukására készülő fideszesek

Már nem sokkal Schmitt Pál plágiumbotrányának kirobbanása után kijutottak a Brüsszelben élő Áder Jánoshoz olyan hírek, hogy a párt vezetésében néhányan az ő jelölését tekintik a B tervnek arra az esetre, ha a köztársasági elnök belebukna a kisdoktorija ügyébe. A Fidesz európai parlamenti képviselője sokáig eltartotta magától a felkérést, mert úgy látta, hogy pártpolitikusként nem tudná helyreállítani az államfői intézmény tekintélyét. Végül Kövér László győzte meg telefonon, hogy térjen haza. Áder jelölésének története.

M. László Ferenc Itthon

Orbán figyelmetlensége miatt csúszik a kormányátalakítás

A kabineten belüli feszültségek és nézeteltérések lassítják a tervezett kormányátalakítást, pedig Orbán Viktor már hetekkel ezelőtt le akarta zárni a hivatalokat bizonytalanságban tartó, a munkát bénító átszervezést. Az átalakításnak betett Schmitt Pál váratlan lemondása és az államfőjelölés körüli huzavona is, ami felkészületlenül érte a miniszerelnök-pártelnököt. Orbán a politikai kormányzást erőlteti, mert úgy látja, hogy a ciklus feléhez közeledve kicsúsznak az időből és még rengeteg teendő vár a kabinetre.

Kósa András - M. László Ferenc Parlament

Összeállt Lázár csapata: ők hajtják végre Orbán akaratát

Összeállt Lázár János régi-új stábja a Miniszterelnökségen. Az államtitkár hét helyettesével kell, hogy sikerre vigye a „politikai kormányzást”, és felpörgesse a kormányzati döntéshozatalt. Úgy tudjuk, a volt frakcióvezető stábjának nagy részét magával vitte a kormányba. Információink szerint teljesül Lázár másik vágya is: megkaphatja a polgári titkosszolgálatok egyik szervezetét, átveheti a Külügyminisztériumhoz tartozó külföldi hírszerzést.