szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Schmitt Pál volt köztársasági elnök március 29-én mintegy kétszáz 62. életévét betöltött bíró felmentő üzenetét szignózta - írta az Index. A kérdés a portál szerint csak az, mikor talált erre időt a volt államfő, ugyanis aznap késő este érkezett haza Dél-Koreából és mindössze 90 percet töltött az országban. Ráadásul ez volt az a nap, amikor visszavonták kisdoktori címét is.

Schmitt Pál március 29-én, lemondása előtt négy nappal írta alá azt az előterjesztést, amely szerint a bírók is csak az általános nyugdíjkorhatárig, azaz 62 éves korukig maradhatnak hivatalban - idézi fel az Index.

Ezt a szabályt találta alkotmányellenesnek és semmisítette meg visszamenőlegesen az Alkotmánybíróság tegnap, a nyári szünet előtti utolsó, hétfői ülésén. A bírák nyugdíjkorhatárának 70 évről 62 évre csökkentése a 2900 fős bírói karból már idén összesen 274 főt érint.

Schmitt azonban nemcsak az előterjesztést írta alá március 29-én, hanem mintegy kétszáz bíró névre szóló elbocsátó határozatát is - írja az Index a birtokába jutott dokumentumokra hivatkozva. A levélben a köztársasági elnök amellett, hogy megköszönte az érintettek igazságszolgáltatásban végzett lelkiismeretes munkáját, azonnali hatállyal felmentette őket a munkavégzés alól.

Nagyítás-fotógalériánk Schmitt Pál politikai pályafutásáról - kattintson a képre!
Túry Gergely

Az Index felidézte, hogy március 29-e eléggé sűrű nap volt Schmitt életében, ekkor fosztotta meg ugyanis kisdoktori címétől a Semmelweis Egyetem, amelyről a volt köztársasági elnök Dél-Korából hazafelé jövet, a frankfurti reptér várójában értéesült. Az átszállás után a Lufthansa frankfurti gépe 22 óra 30 körül szállt le a Liszt Ferenc reptéren, azaz Schmitt hozzávetőleg 90 percet töltött aznap Magyarországon.

Az Index megkérdezte Schmitt Pál egykori hivatalvezetőjét, Kiss Norbertet, hogy a mozgalmas napon mikor és hol volt ideje az akkor még hivatalban lévő államfőnek, hogy aláírja a közel kétszáz dokumentumot. A portál arra volt kíváncsi, hogy magukkal vitték-e az elbocsátó leveleket Dél-Koreába vagy a hazaérkezés után a köztársasági elnöki rezidencián szignálta-e a papírokat.

Kiss annyit mondott, hogy Schmitt Pál már nem tölti be a köztársasági elnöki tisztet, ezért az erre vonatkozó kérdésekre már nem is kíván válaszolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!