szerző:
M. László Ferenc
Tetszett a cikk?

Kilőtt Bajnai Gordon népszerűsége az utóbbi hetekben az MSZP szavazói közt, akik összefogást akarnak a párt 2014-es győzelme, illetve a kormány leváltása érdekében. A pártelit viszont óvatos, és bizalmatlanul méregeti a volt miniszterelnök térnyerését. Attól tartanak, hogy a tagságon keresztül akar majd hatni a vezetőségre az együttműködésről folytatandó tárgyalásokon. A Bajnai-stáb szerint erről szó sincs, hónapokkal ezelőtti meghívásoknak tettek eleget, amikor a korábbi kormányfő vidéki körútra indult.

„Nő a nyomás a párteliten, hogy menjünk bele az összefogásba, a lakossági fórumokon Bajnait körülrajongja a tagság” – mondta a hvg.hu-nak az MSZP egyik, neve elhallgatását kérő vezető politikusa. A szocialista parlamenti képviselő szerint a volt miniszterelnök „jó időben” bontott zászlót, a 2010 óta nyomott hangulatú tagság az utóbbi hónapokban fellelkesült a párt népszerűségének növekedésétől, illetve az egymást követő dunaföldvári és soproni időközi választás eredményétől. Az MSZP által 2009-2010-ben támogatott kormányfő visszatérése csak tovább erősítette a bizakodásukat.

Bajnai Gordon október 23-i beszédét megelőzően az MSZP vezetősége bizalmatlanul figyelte a volt miniszterelnök mozgását, a Haza és Haladás Alapítvány rendezvényeit (hetekkel előtte nyilvánosságra került, hogy a korábbi kormányfő a Milla ünnepi rendezvényén beszédet fog mondani – a szerk.). Mint arról korábban beszámoltunk, szeptember közepén kisebb vita alakult ki az MSZP vezetői és a Bajnai-stáb között, amikor a párt elnökségéből azzal gyanúsították meg a volt miniszterelnök embereit, hogy ők szivárogtatták ki azt a belső használatra készített munkaanyagot, mely szerint a szocialistáknak érdekében áll populista ígéretek hangoztatása.

Távolságtartással figyelték Gyurcsány Ferenc tavalyi kiszorításakor a pártelnököt támogató idősebb politikusok is Bajnait, mert attól tartottak, hogy a volt miniszterelnök – Medgyessy Péter 2001-es és Gyurcsány 2004-es akciójához hasonlóan – „kívülről akarja” elfoglalni az MSZP-t, holott az elmúlt két évben nem vett részt az MSZP újjászervezésében. Most több forrásunk is azt mondta, a Bajnai fémjelezte Együtt 2014 mozgalmat kritikusan szemlélő szocialista politikusok a tagság lelkesedését látva már a belső fórumokon is visszafogottabban nyilatkoznak, a nyílt színen nem zárkóznak el az együttműködéstől.

A „füves Juhásztól” Nyakó „eltiltásáig”

Miután a Haza és Haladás, a Milla és a Szolidaritás vezetői október 26-án aláírták az együttműködési megállapodást, Bajnai Gordon vidéki körútra indult. Fővárosi rendezvényeken lépett fel, majd október 31-én Komlón, november 7-én Budaörsön, november 17-én pedig Mosonmagyaróváron tartott lakossági fórumot. Rendezvényein 150-200 ember vett részt, rendszerint telt ház előtt beszélt a „rezsimváltás” és az összefogás szükségességéről, Orbán Viktor leváltásáról. Az MTI beszámolói szerint azt is hangoztatta, hogy az MSZP nélkül nem lehet leváltani a kormányt, az Együtt 2014 számít a 1,3 millió szocialista szavazóra is.

Bajnai Gordon és Mesterházy Attila 2010-ben a parlamentben
Túry Gergely

Szocialista források szerint ezek a rendezvények nem voltak függetlenek az MSZP-től. Így a Budaörsi Közéleti Klub és a komlói Baloldali Közéleti Klub is szoros szálakkal kötődik a párthoz, a közönség elsősorban a párt tagságából, szavazóiból verbuválódott. A komlói eseményen az MSZP pénzügyeit egykor kezelő volt pártigazgatója, Puch László is beült a közönség soraiba.

Több szocialista forrás szerint a Bajnait övező médiafelhajtásnak, a lakossági fórumoknak köszönhetően szinte napok alatt megfordult az MSZP választóinak hangulata. Egy elnökségi politikus azt mondta a hvg.hu-nak, hogy Juhász Péter Milla-vezető október 14-i ATV-s nyilatkozata után – melyben azt állította, az MSZP is felelős azért, hogy Orbán Viktor kétharmadot kapott 2010-ben – még levéldömpingben „morgott a tagság, égtek a telefonvonalak a Jókai utcai székházban”. (Az Index arról írt, hogy a tévéműsor után állt el attól az MSZP, hogy buszokkal szállítson a fővárosba embereket a Milla tüntetésére.) A HVG csütörtökön megjelenő számában pedig arról ír, hogy a választmány zárt Facebook-csoportjában azért szabadult el a pokol, mert a Medián az Együtt 2014-nek 14, az MSZP-nek 10 százalékot mért. A hetilap szerint több bejegyzés a „balliberális média” felelőtlenségéről és a „füves Juhászról” értekezett, mint ahogy az is szóba került belső fórumokon, hogy a Haza és Haladásban szerepet vállaló Falus Ferencnek és Haris Évának ki kellene lépnie az MSZP-ből.

November közepére viszont forrásaink szerint megfordult a széljárás, az MSZP-szimpatizánsok már akkor morognak, ha valaki kritikusan szól Bajnaiékról, vagy elutasítja az összefogást. Nyakó István november elsején azt nyilatkozta a Népszavának, hogy a Milla „egy régi mechanizmus alapján szeretné berántani egy tisztázatlan érték- és érdekvilágú közösséghez a pártot”, Bajnaira pedig azt mondta, „megeshet, hogy az értékeink nem esnek mindig egybe”. A szocialista képviselő interjúját követően egy forrás szerint több tag – levélben és szóban – azt követelte, fogják vissza Nyakót a nyilatkozatoktól, mert ez árt az ellenzéki együttműködésnek.

Még Puch is belelkesült

Forrásaink szerint még Puchra is átragadt az összefogás iránti lelkesedés, pedig a volt pártigazgató Gyurcsány kilépésekor még Mesterházy Attila legfőbb támogatója volt és arról beszélt, hogy az elmúlt 4-6 év „neoliberális” kormányzati politikája gyengítette meg az MSZP-t. Most egyes források szerint azt hangsúlyozza, Bajnai más, mint Gyurcsány volt, a Haza és Haladás baloldali karakterű. A komlói rendezvényről videoriportot készítő Indexnek azt mondta, Bajnai álláspontja közel áll ahhoz, „amit mi is képviselünk”.

A Bajnai-stáb egy rendezvényre tart - feltörtek
Túry Gergely

„A pártvezetés egyelőre nem avatkozik közbe, nagy figyelemmel követi Gordon mozgását” – mondta a hvg.hu-nak egy szocialista forrás. A politikus szerint a vezetőség egyelőre csak azt kérte a középvezetőktől, hogy legyenek jelen minden olyan lakossági fórumon, amit Bajnai vagy az Együtt 2014-hez kötődő személyiségek tartanak. Így információink szerint az is elvárás, hogy maradjanak tovább, beszélgessenek a közönséggel, jelezzék – ahogy a forrás fogalmazott –, hogy „ez mégiscsak az MSZP-ről szól”.

Az utóbbi időszakban Mesterházy is visszafogottan nyilatkozik Bajnairól jelezve: örül, hogy visszatért a politikába, „mert a kormány leváltásához minden segítségre szükség lesz”, és ő is nyitott az ellenzéki együttműködésre. Ugyanakkor rendszeresen hozzáteszi interjúiban, hogy az összefogás még nem érett meg, az MSZP-ben nem jött el a miniszterelnök-jelölés ideje, ráadásul nem elég a választási együttműködés, a programokat is össze kell hangolni. Egy, az elnökségi döntéshozatalra rálátó forrás szerint Mesterházy okkal hangsúlyozza a programok összefésülését, mert egy ilyet vita megmutathatná, hogy Bajnai miniszteri és miniszterelnöki tevékenysége, a Haza és Haladásban fontos szerepet játszó Oszkó Péter felfogása „nem kifejezetten baloldali karakterű”.

Ebből a szempontból forrásunk szerint az idő az MSZP-nek dolgozik, hiszen Juhász Péter, vagy a csatlakozásra szerdán felkért LMP-s politikusok nyilatkozatai továbbra is bosszantják a szocialista tagságot, amiért Bajnainak kell magyarázkodnia, ez pedig idővel szerinte „lohasztja a lelkesedést”. Volt olyan elnökségi forrásunk, aki úgy vélte, Bajnai térnyerése hosszú távon kifejezetten jól jöhet az MSZP-nek: „szélárnyékba került a párt”, mivel a Fidesz-kommunikáció a „Bajnai–Gyurcsány-kormányt” emlegeti, ráadásul segít kitörni a „gettóból”, melybe a szocialisták 2010 után kerültek. „Mi is ellenzéki együttműködést akarunk, de eddig ettől a civilek és az LMP is elzárkózott, a kérdés az, hogy ebben az összefogásban mekkora erőt képvisel majd az MSZP” – mondta az egyik parlamenti képviselő, elnökségi tag.

Nem nő a torta

„Sok baloldali ember, MSZP-szavazó büszke arra, hogy 2010 előtt az ő pártjuk képviselőcsoportja támogatta azt a válságkezelő programot, amely Magyarországot újra növekedési pályára állította. Ezért Bajnai Gordon számára természetes, hogy amikor csak teheti, eleget tesz a meghívásuknak” – magyarázta Gyurkovics Tamás, a Bajnai-stáb médiaügyekkel foglalkozó tagja, miért tart lakossági fórumokat a volt miniszterelnök. Gyurkovics hangsúlyozta, hogy ezek még korábbi meghívások voltak, melyeket hónapokkal, vagy akár egy évvel ezelőtt kaptak, de ezeknek Bajnai csak most tudott eleget tenni.

Az Együtt 2014 vezetői - vonzások és taszítások
Túry Gergely

Információink szerint a Bajnai-stáb jelezte is az MSZP vezetésnek, hogy nem „ellenséges célúak” ezek a fórumok, ennek ellenére a szocialista vezetésben azért tekintenek értetlenkedve a vidéki körútra, mert a volt miniszterelnök nyilatkozataiban rendszerint a „jobbközép” megnyeréséről beszél. „Nem értem, hogy a komlói bányászok mitől jobboldaliak, ettől nem lesz nagyobb az a választói torta, amivel két év múlva nyerni akarnak” – fogalmazott egy szocialista prominens. Mások azt kifogásolták, hogy Komlón és Mosonmagyaróváron is olyan szocialista politikusok meghívásának tett eleget Bajnai, akik a korábbi tisztújításon kiszorultak a fősodorból, és ezért kritikusak a pártvezetéssel.

Forrásaink szerint ugyanakkor a pártvezetés most egységes. Bár korábban a Kiss Péter és Lendvai Ildikó fémjelezte kör noszogatta Bajnait, hogy térjen vissza a politikába, segítsen az ellenzéki összefogás megteremtésében, most több forrásunk is azt mondta, ha találkoznak a volt miniszterelnök stábjával, akkor ezt előre jelzik Mesterházynak, „nehogy félreértés legyen belőle”. Téves volt a Magyar Nemzetnek az az értesülése is, mely szerint Botka László – a választmány elnöke – egy júniusi bugaci rendezvényen egyeztetett az együttműködésről Bajnaival, mert a szegedi polgármester jelen sem volt az eseményen. Botka a hvg.hu-nak azt mondta, gyerekkorában járt utoljára Bugacon, és nem kell ilyen rendezvényekre mennie, ha beszélni akar Bajnaival, hiszen 2-3 havonta találkoznak, ahogy Mesterházy is gyakorta beszél a volt kormányfővel. A bugaci vállalkozói fórumon Kiss Péter vett részt, de ő is – mint megtudtuk – a pártelnökkel egyeztetve.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kósa András - M. László Ferenc Itthon

Bajnai Gordon: "Aki csodát ígér 2014-re, az hazudik"

Legalább fél év türelmi időt kér Bajnai Gordon ahhoz, hogy megalapozzák a 2014-es választásoknak nekifutó szövetséget. Éppen ezért kevés konkrétumot árul el a terveikről, mert azokat előbb egyeztetni akarja a mostani és a jövendőbeli partnereivel. Viszont abban biztos, hogy az Orbán Viktor vezette Fidesszel nincs kiegyezés, és nemcsak kormányt, hanem "rezsimet" is váltani akar. A volt miniszterelnök szerint győzni viszont csak a Fideszből kiábrándult jobboldali szavazókkal lehet, akik még arra is felhatalmazhatják az új kormányt, hogy kemény kézzel lebontsa Orbán építményét.

MLF Itthon

Elkezdődött a Bajnai-LMP pávatánc

Három nappal a párt jövőjét eldöntő kongresszus előtt bejelentkezett a Bajnai Gordon alapította Együtt 2014 az LMP-nél. Az október 23-án elindított mozgalom egy, az együttműködés alapelveit tartalmazó dokumentummal, illetve a kettős állampolgársághoz való viszonyra, az adórendszer progresszív elemeire és az ügynökakták kérésére vonatkozó javaslattal próbálja megkönnyíteni a hétvégi kongresszusi döntést. Az LMP megosztott, több vezető politikusa, a tagság egy része ellenségesen viszonyul a volt miniszterelnökhöz.

hvg.hu Itthon

Bajnaiék volt Fidesz-közeli értelmiségiekkel is próbálnak kapcsolatot ápolni

Kónya Péter, a Szolidaritás elnöke az atv.hu-nak nyilatkozva nem zárta ki, hogy egyszer a Demokratikus Koalíció is az Együtt 2014 szövetség részese lesz. A rezsimváltáshoz szerinte kétharmados győzelem kellene. Azt is kifejtette, hogy próbálnak volt Fidesz-közeli értelmiségiekkel kapcsolatot ápolni, de neveket nem mondott.

hvg.hu Itthon

Nemet mondott Bajnaiéknak a 4K!

A kedden párttá alakult 4K! nem csatlakozik a Bajnai-mozgalomhoz, ellenben törekszik arra, hogy még a választások előtt megállapodást kössön a demokratikus erőkkel - közölte a párt, mely a "régi, igazságtalan rendszer" részének tartja Bajnai Gordont.

MTI / hvg.hu Itthon

Betársulás Bajnaiékhoz: öt opcióból választhatnak az LMP-sek

Az LMP hétvégi, budapesti kongresszusának első napján dönt a párt stratégiájáról, ezen belül szövetségesi politikájáról, valamint a képviselőjelölt-állítás szabályairól. A résztvevők külön határozatot hozhatnak az LMP Együtt 2014-el kialakítandó viszonyáról.

hvg.hu Itthon

Itt van Bajnai programja - az LMP-nek udvarol az Együtt 2014

A múlt lezárása, az ügynökakták nyilvánosságra hozása, új alkotmányos garanciák - ehhez hasonló ígéretekkel ajánl párbeszédet az ellenzéki erőknek a Bajnai Gordon nevével fémjelzett Együtt 2014 mozgalom, amely szerdán hozta nyilvánosságra politikai alapvetéseit.