szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Villanyszerelő volt, nem értett a pénzügyekhez – ezt mondta a milliárdos piramisjátékkal gyanúsított F. Attiláról testvére a hvg.hu-nak. A férfi ennek ellenére nagy lábon élt, utazgatott, luxusszállodákban lakott, egy bizonylat szerint egyszer egymillió euró készpénzt vett fel. F. Attila ügyvédje szerint szó sincs milliárdokról.

Villanyszerelő a szakmája a múlt héten kirobbant, milliárdos piramisjáték-ügy első számú gyanúsítottjának. Testvére szerint már csak emiatt is valószínűtlen, hogy F. Attila tiltott pénzügyi tevékenységet folytatott volna, mint testvére a lapunknak fogalmazott, "nem ért a banki ügyletekhez", ugyanakkor " túl jó szívű, könnyen megbízik az emberekben".

Az elmúlt napokban látott napvilágot az a hír, hogy egy nagykátai férfi társaival több milliárd forintot szedhetett össze úgy, hogy hatalmas kamatokat ígértek áldozatainak. A hírek szerint a celebek és híres emberek körében ismert volt a testvérpár, irodájuk a belvárosi Bank Centerben volt. Az ikerpár egyik tagja előzetes letartóztatásban ül, másikat végül csak tanúként hallgatták ki, noha információink szerint egy ideig a gyanúsított testvére is ajánlgatta ismerőseinek a kedvező pénzügyi befektetés lehetőségét.

A hvg.hu-nak nyilatkozó testvér, F. László "baromságnak" nevezte, hogy négymilliárd forintot tett zsebre F. Attila. "Ha így lett volna, akkor nem lenne az országban. Hamis információ volt az is, hogy amikor elfogták több százmillió forint volt nála. Csupán százezer forintot találtak a zsebében."

Szép szavak

Az egyik károsult, aki az ügy kényessége miatt neve elhallgatását kérte, a hvg.hu-nak arról számolt be, hogy F. Attiláék a befektetőiknek, hitelezőiknek azt mondták, a tőzsdén, illetve a határidős devizapiaci ügyletekben bennfentes kapcsolatokkal rendelkeznek, és így a tőzsdén nagy, 10-30 százalék közötti hozamokat érhetnek el. A károsult azt állította, F. Attila magánszemélyként szerződött az ügyfelekkel, ügynökeiknek azonban voltak vállalkozásaik. A sértett úgy gondolja, hogy az ügy indulásakor volt még pénz, de valami miatt idén már nagy hiányuk keletkezett és nem tudtak törleszteni. Mindenesetre a befektetőknek hiteles volt F. Attiláék ügylete – mondta a károsult –, ugyanis az odaadott összegek fejében az ügyfelek ingatlanfedezetet kaptak, de – a férfi állítása szerint – nem a befektetést gyűjtők ingatlanjaira, hanem strómanokéra.

A PSZÁF szóvivője, Binder István az üggyel kapcsolatban azt mondta lapunknak, "mivel a gyanú szerint itt nem jogosulatlan pénzügyi szolgáltatásról, hanem szimpla piramisjátékról, csalásról van szó, a nyomozó hatóság folytat vizsgálatot. Így a károsultak ügyének kezelése, a nyomozás és vádemelés a rendőrség feladata, a PSZÁF ebben a hatályos jogszabályok szerint nem tud feladatot kapni”.

Egy millió euró készpénzben: futott a szekér
hvg.hu

A hvg.hu úgy tudja, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai november 20-án a XIII. kerületi Úszódaru utcában fogták el F. Attilát. Rajta kívül elfogták még a tettestársának tartott H. Izabellát, valamint T. Szabolcsot. F. Attila és a nő előzetes letartóztatásba került, őket többrendbeli csalással és csalás kísérletének elkövetésével gyanúsítják. Hogy mekkora a sértettek kára, nem tudni, cikkünk megjelenéséig a rendőrség csak azt közölte a hvg.hu-val, hogy korábbi tájékoztatásuk után egyelőre nem nyilatkoznak. Szerkesztőségünk birtokába jutott egy valutakifizetési bizonylat, amely alapján az egyik pénzintézetből idén szeptember elején F. Attila egymillió eurót vett fel.

F. Attila ügyvédje, Novák Péter szerint azonban szó sincs milliárdos összegekről, főleg nem piramisjátékról. A védő a hvg.hu-val közölte, ügyfelét és társait egyelőre tizenhat ember megkárosításával, azaz csalással és egy csalási kísérlettel gyanúsítja a Nemzeti Nyomozó Iroda. Az ügyvéd hangsúlyozta, a gyanúsításban a kölcsönadott összegek között hatszázezer, illetve 1,6 millió forint szerepel. „Tisztázni kell, történt-e bűncselekmény, és azt is, pontosan mekkora összegekről van szó, hiszen előfordulhat az is, hogy valaki többet követel vissza, mint amennyit valójában odaadott. De azt is érdemes megnézni ilyen ügyekben, hogy aki nagyobb összeget fektet be különböző ügyletekre, annak miből telik rá.”

Hol lehet a pénz?

Novák Péter közölte, a gyanúsítás szerint 2010 óta követte el ügyfele a csalásokat, de szerinte szó sincs hatalmas hozamról, csupán hét-tíz százalékos kamatról. Novák Péter szerint F. Attilának "nem áll szándékában, hogy akár egyetlenegy embert is megkárosítson, és ígéri, mindenki visszakapja a pénzét, amit segítene, ha házi őrizetbe kerülne".

Nagy lábon élt a "pénzügyi analfabéta" villanyszerelő
hvg.hu

Az ügyben egyébként mindenkit az érdekel leginkább, hogy mi van a pénzzel. Az egyik sértett szerint F. Attilánál és társainál nincs komolyabb összeg, már külföldön lehet a pénz egy része.

A PSZÁF közlése szerint egyébként a gazdasági válság kezdete óta egyre több a jogosulatlan pénzügyi szolgáltatást nyújtó gazdasági társaságok, magánszemélyek száma. „A PSZÁF emiatt 2010-ben 133 vizsgálatot zárt le, s 359 millió forint bírságot szabott ki, 2011-ben pedig 72 vizsgálat volt folyamatban, 59 vizsgálat zárult le, a kiszabott bírság pedig 182,1 millió forintra rúgott jogosulatlan pénzügyi szolgáltatás miatt.

Az erre való fogékonyságot mutatja egy korábban általunk bemutatott ügy is: a budapesti T. Csilla rövid futamidőre ígért magas kamatot a neki kölcsön adóknak, akiket az sem rémisztett el, hogy kiderült, más ügyek miatt bírósági szakban lévő büntetőeljárás is volt vele szemben, a vádban foglalt bűncselekményeket pedig még úgy követte el, hogy csalás miatt jogerősen el is ítélték, és még nem mentesült az elmarasztaló ítélet hatálya alól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

Százmilliókat csalt ki egy budapesti szélhámos

Több százmillióra, vagy akár egymilliárd forintra saccolják a károsultak azt az összeget, amit különböző projektekhez szükséges önrész nyújtásához, kedvező kamatra adtak kölcsön egy fővárosi asszonynak. Van, aki 90 millió forintot és annak kamatait szeretné viszontlátni. Az ügyben nyomoz a Budapesti Rendőr-főkapitányság.

hvg.hu Itthon

Milliókat adtak kölcsön a nagykátai csaló ikreknek ügyvédek, celebek

Nem befektetésekről, vagy betétgyűjtésekről adtak papírt az álbrókerek, hanem kölcsönadási szerződésekkel szereztek pénzt a nagykátai F. Attila üzletébe. A papírok azt bizonyítják, hogy ügyvédek, közgazdászok, celebek milliókat adtak kölcsön a befektetéssel foglalkozóknak - írja a Blikk.

MTI Gazdaság

Nagykátai ikrek irányították a milliárdos piramisjátékot

Legalább 4-4,5 milliárd forintot gyűjtöttek az ügy károsultjai által beazonosított "brókerek" másfél év alatt egy nagykátai kötődésű ikerpár által irányított budapesti központú "befektetésgyűjtő szervezetnek" - írta a csütörtöki Népszabadság. Az ügy több kulcsfigurája már külföldre szökött, két embert elfogott a rendőrség.