szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ötpercenként megölnek egy keresztényt a világban, Magyarországon pedig listákat írnak róluk. Az oktatási államtitkár szerint nem tandíj lesz, hanem diákhitel, az MSZP pedig új jelszót alkotott: "Rosszabbul élünk, mint két és fél éve". Emléknapot kaptak az elhurcolt németeknek, és nem lesz egyház a Rózsakereszt Iskolájából. Kedden szavaz csak a parlament a 2013-as büdzséről, de hétfőn még rohammunkában módosítani kell a stabilitási törvényt, mert megint nem sikerült tartani a konvergenciaprogram számait.

Most érkezett

A tandíj az, amit mindenkinek fizetni kell

Lelkiismerete rajta, ha lázadásra szólítja fel a diákokat - mondta Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár, aki szerint ők párbeszédet ajánlanak a fiataloknak. Hoffmann visszautasította, hogy a tandíj szót használják, mert azt mindenkinek fizetnie kell, függetlenül attól, hogy honnan jön. A diákhitel az államtitkár szerint megfelelő konstrukció, hiszen hosszú ideig kell fizetni, a kamata mindössze két százalék, a törlesztés pedig csak a fizetés 4 százaléka. Azoknak ráadásul, akik állami szolgálatba lépnek a diploma után, az állam megtéríti a diákhitelt. Nem megszorítás, hanem ésszerűség van - mondta Hoffmann Rózsa.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Súlyosabb a tandíj, mint a Bokros-csomagban

Az önök megszorító politikája tandíjhoz vezetett - mondta Schiffer András, az LMP frakcióvezetője, aki szerint a lépés hasonló, de súlyosabb, mint a Bokros-csomagban vagy a Gyurcsány Ferenc által bevezetett tandíj volt. A Diákhitel 2-t Schiffer szerint nem lehet komolyan venni, hiszen a kormány is tudja, hogy nem bírná el a költségvetés, ha mindenki egyszerre igénybe akarná venni ezt. Schiffer szerint Orbán Viktor "borzalmas neoliberális utópiát" követ, amikor ki akarja zárni az értelmiségi pályákról a szegényebb vidéki fiatalokat. A miniszterelnök épp erről beszélt 2008-ban, amikor a tandíj elleni népszavazás mellett kampányolt - emlékeztetett a frakcióvezető.

Ötpercenként megölnek egy keresztényt

Ma van az emberi jogok világnapja - emlékeztetett válaszában Rétvári Bence államtitkár, aki szerint a legrégebbi emberi jog a vallásszabadság gyakorlása. Az államtitkár szerint az alatt az öt perc alatt is megöltek egy keresztényt a hite miatt, amíg a képviselő elmondta felszólalását. Rétvári külföldi példákat sorolt a keresztények üldözésére, ami szerinte azt bizonyítja, hogy a legüldözöttebb vallás a kereszténység. Európában semlegességbe burkolt keresztényellenességgel találkozhatunk - mondta az államtitkár, aki szerint hasonló eset a HVG hetilap "ízléstelen és törvénytelen" listája is.

Brüsszeltől Bagdadig üldözik a keresztényeket

13 500 forint - ennyibe kerül ma egy keresztény rabszolga kiszabadítása Észak-Szudánban - mondta a KDNP-s Stágel Bence, aki szerint tragikus méreteket öltött világszerte a keresztények üldözése és diszkriminálása. A keresztényeket nem csak Kairóban és Bagdadban üldözik, de New Yorkban és Brüsszelben is diszkriminálják őket. Európában is vannak vérontás nélküli vértanúk, például az anyakönyvvezető, akit azért bocsátanak el, mert nem hajlandó homoszexuálisokat összeadni. A képviselő keresztényellenes megnyilvánulásnak minősítette a HVG című hetilap által a tanfelügyelők vallási hovatartozásáról összeállított listát.

Az MSZP leértékeli az áldozatokat

A kormány nevében Szatmáry Kristóf államtitkár válaszol. Szerinte közhely lenne azt mondani, hogy másképp látják a világot, és szerintük a pohár nem félig üres, hanem félig tele. Az államtitkár szerint a szocialisták leértékelik a magyar emberek által az elmúlt két és fél évben hozott áldozatokat. A reálkeresetek szerény mértékben ugyan, de nőttek 2010 óta, míg Görögországban és Portugáliában jelentősen csökkentek, miközben megvalósult a családi adókedvezmény, csökkent a személyi jövedelamadó. A foglalkoztatás szintén szerény mértékben, de növekedett, miközben sikerült 3 százalék alatt tartani a hiányt és csökkenteni az államadósságot. Lehet, hogy ez az egyes emberek szintjén nem érződik, de tudjuk, hogy van még tennivaló – mondta Szatmáry, aki szerint nem volt más út, mint amin Magyarország végig ment az elmúlt években.

"Rosszabbul élünk, mint két és fél éve"

Kövér László házelnök megnyitotta az ülést, elsőként az MSZP-s Szekeres Imre szólalhat fel napirend előtt. A szocialista politikus szerint év vége felé ideje mérleget készíteni, a kormánypárti képviselőknek pedig be kell látniuk, hogy "rosszabbul élünk, mint két és fél éve". Másfél éve csökken a gazdaság, nincsenek beruházások és a lakosság sem fogyaszt. A sikertelenség legfőbb oka szerinte az Orbán-kormány alkalmatlansága, hiszen 2010-ben még növekvő pályán volt a gazgaság. A kormány mindenkivel konfliktusba keveredett, csak azért, hogy egy szűk rétegnek adhasson, és jövőre ez csak rosszabb lesz, mert a 2013-as költségvetés "brutális megszorításokat" tartalmaz.

Semjén képviseli a kormányt

Csak lassan nő a létszám az ülésteremben, ahová eddig legfeljebb az összes képviselő negyede érkezett meg. A kormányt egyedül Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes képviseli, aki többek közt Schifferrel is kezet fogott és váltott néhány szót. A frakciók közül az LMP és a Jobbik tűnik a leginkább fegyelmezettnek.

Lassan gyűlnek össze a képviselők

Egy perccel az ülés kitűzött kezdése előtt alig egytucatnyi képviselő lézeng a teremben. Egyikük Schiffer András LMP-frakcióvezető, aki kormánypárti képviselőkkel beszélget. A legtöbben valószínűleg még ebédelnek.

Sötét hangulat napirend előtt

"Jövőre csak rosszabb lesz" – üt meg pesszimista hangot napirend előtt az MSZP-s Szekeres Imre. Schiffer András, az LMP frakcvezetője szintén borúlátó, napirend előtti felszólalásának címe alapján ő egyenesen diáklázadást jósol a felsőoktatási tandíjak miatt. A KDNP-s Stágel Bence sem optimista, hiszen neki "A vallásszabadság védelmében" kell felszólalnia. A jobbikos Volner János sem nevezhető bizakodónak, bár ő inkább csak kérdez: "Mit tesz a bankok rémuralmának megtörése ellen az emberek védelmében a Kormány?". Az egyetlen jó hírt Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője hozza a parlamentbe, "A gáz- és villamosnergia árának csökkentéséről".

Instabil a stabilitási törvény

A kormány csütörtökön nyújtotta be azt a zárószavazás előtti módosító indítványt, amely beépítetik a korábban bejelentett megszorításokat a büdzsébe: többek közt csökkentették a növekedési várakozásokat, illetve megemelték a költségvetés tervezett hiányát, a GDP 2,7 százalékára. Ezzel azonban a megszegnék a pénzügyi stabilitási törvényt, amelyben az áll, hogy az államháztartási hiánynak a 2011 tavaszán elfogadott konvergencia-programban megszabott számok alatt kell maradnia.

A problémát a stabilitási törvény módosításával oldják meg, méghozzá egyetlen nap alatt. Pénteken egy 92 oldalas salátatörvényt nyújtottak be, amiben többek közt az is szerepel, hogy nem kell ragaszkodni a konvergencia-programhoz, elég 3 százalék alatt tartani a hiányt. Ezt hétfőn úgynevezett rendkívüli sürgős eljárással, egyetlen nap alatt el is fogadhatja a kormánypárti többség. A baki miatt azonban a költségvetés elfogadását két részre kellett bontani: hétfőn csak a záróvitát tartják meg, majd kedden lesz a zárószavazás.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!