szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rendőrség lezárta a Fenyő János médiavállalkozó 14 évvel ezelőtti meggyilkolása ügyében indított nyomozást. Két gyanúsított van.

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szerdán a rendőrség honlapján azt írta: a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Nyomozó Főosztálya befejezte az F. János sérelmére 1998. február 11-én Budapesten, előre kitervelten elkövetett emberölés megalapozott gyanúja miatt indított nyomozást. Az ügyben az iratismertetést a Nemzeti Nyomozó Iroda megkezdi - tették hozzá.

Fenyő János
Bánkuti András

A hvg.hu úgy tudja, hogy két gyanúsítottja van az eljárásnak, két szlovák állampolgár, Jozef Rohác és Ladislav T.

Jozef Rohác ügyvédje, Fülöp Tamás a hvg.hu-nak elmondta, hogy az iratismertetést december 27-én tartják a nyomozók. Az ő ügyfelét gyanúsítják a médiacézás megölésével, Ladislav T. pedig azt az autót vezette a gyanú szerint, amellyel a helyszínre mentek. Az ügyvéd közölte azt is, hogy vannak olyan személyek, akik képbe kerültek, de arendőrök nem tudták rájuk bizonyítani, hogy a bűntettel összefüggésben lehetnek és akadnak olyan szereplői is a történetnek, akiket nem találnak.

Az ügyvéd azt mondta, hogy a nyomozás határideje jövő februárban lejár, ezért kell a rendőrségnek az ügyészség elé terjeszteni az anyagot, amely vagy vádat emel, vagy megszünteti az eljárást, de Fülöp biztos abban, hogy az előbbi fog történni. Mivel ebben az eljárásban újabb gyanúsítottak már nem szerepelhetnek, ezért ha a rendőrség még keresi, hogy ki adhatott megbízást Fenyő János megölésére, azt külön eljárásban teheti csak meg. És ha abban bármilyen eredményre jutnának, azt összekapcsolhatnák ezzel az üggyel.

Fenyő János megölése

A Vico Rt. milliárdos tulajdonosát 14 évvel ezelőtt, 1998. február 11-én lőtték le Budán, a Margit utca és a Margit körút kereszteződésében. A tettes nem sokat teketóriázott: egy Mitsubishiből kiszállva a Fenyő vezette, piros lámpánál álló Mercedeshez lépett, és géppisztolyából mintegy húsz lövést adott le az autóra. Fenyő azonnal életét vesztette.
 A rendőrség megtalálta a gyilkos kesztyűjét, sapkáját és dzsekijét, valamint a fegyvert, egy Agram-2000-es típusú, hangtompítós géppisztolyt, amelyeket a férfi menekülés közben eldobott. Az elkövetés módja alapján egyértelmű volt, hogy a tettes egy profi bérgyilkos volt.

A gyilkosságot először egy albán férfi, Acifi Nijazi számlájára írták, de végül őt szabadon engedték, mert nem volt ellene bizonyíték. A nyomozók – bár a hvg.hu tudomása szerint volt elképzelésük arról, hogy ki és miért gyilkoltatta meg Fenyőt – nem csak a tettest nem találták meg, azt sem tudták bizonyítani, hogy ki adott megbízást a merényletre. 2002-ben a rendőrség lemondott arról, hogy megtalálja a több újságot is tulajdonló, komoly gazdasági és politikai befolyással bíró Fenyő János gyilkosát, a 2004 októberében előásott ügynek 2012 áprilisától már két gyanúsítottja is van. A szlovák állampolgárságú Jozef Rohácot tavaly kérték ki Szlovákiától,idén tavasszal pedig előzetesbe került egy másik férfi, Ladislav T. is, akiről azt gondolják a nyomozók, hogy ő volt a gyilkos sofőrje a merénylet idején. A nyomozók állítólag erre vonatkozó DNS-nyomokkal rendelkeznek.

Egérutat kapott a Patkány

A gyanúsított tárgyi bizonyítékok alapján került a rendőrség hálójába: 2006-ban ugyanis a rendőrség újból lezárta az aktát. Ráadásul Jozef Rohác korábban már két évet ült előzetesben a Seres Zoltán vállalkozó ellen elkövetett merényletkísérlet és robbanóanyaggal való visszaélés miatt, de ezek miatt nem vonták felelősségre. Seres Zoltán vállalkozót 1997. június 3-án egy, az autójának alvázára erősített pokolgéppel akarták megölni, de a jármű elindulásakor a szerkezet leesett onnan. A bomba egyik alkatrészén megtalálták Rohac ujjlenyomatának egy részét, de úgy tudjuk, használhatatlan volt, mert a bizonyíték kezelésével a rendőrök nem az előírások szerint bántak. Az emberölési kísérletet a bíróság nem látta bizonyítottnak, a robbanóanyaggal való visszaéléssel kapcsolatban pedig a Fővárosi Ítélőtábla megállapította, hogy elévült, ezért azt az eljárást tavaly megszüntette.

A huszonnégy hónapos előzetes alatt azonban nem, csak az elengedése és Szlovákiába való visszatérése után jutott eszébe a magyar rendőröknek, hogy Rohác DNS-e egyezést mutat a Fenyő-ügyben rögzített három DNS egyikével, amelyet a gyilkosság helyszínén hagyott sapkában és fegyveren találtak. Az NNI munkatársai abban hibát ejtettek, hogy Rohác kiadatási kérelmében az előre kitervelten elkövetett emberölés gyanúja mellett nem jelölték meg a lőfegyverrel, lőszerrel való visszaélés gyanúját. Ezt utólag kellett megtenniük, egy új kiadatási eljárás elindításával.

A szlovál állampolgárságú férfi ügyvédje, Fülöp Tamás korábban a hvg.hu-nak azt nyilatkozta, Rohác csupán egyetlenegy mondatot volt hajlandó mondani az elmúlt egy év alatt a nyomozóknak. Fülöp szerint azt, hogy semmi köze a Fenyő-gyilkossághoz. Az ügyvéd azt mondta, Rohác ezt a vallomását hajlandó minden alkalommal elismételni, amikor kihallgatják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!