szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Aláírta pénteken Orbán Viktor miniszterelnök és Tarlós István főpolgármester a Budapest-szerződést, amely a főváros adósságának átvállalásán kívül tartalmazza a közösségi közlekedés finanszírozását és a jövőbeli fejlesztéseket is.

Tarlós István, Budapest főpolgármestere a kormány és a főváros közötti "Budapest 21" megállapodás aláírása alkalmából azt mondta, a szerződés végre egyszer és mindenkorra rendezi a főváros és a kormány kapcsolatát, mert teljes akarategyezésről és egyetértésről tesz tanúbizonyságot.

Tarlós azt mondta, az előző városvezetés hagyatékának feldolgozása embert próbáló feladat volt, a megállapodás értelmében pedig a fővárosi adósságállomány 60 százalékát vállalja át az állam. A főpolgármester hozzátette, bár konkrétan csak a kamatterhek jelennek meg pénz formájában, 2010-ben a hitelképesség határán állt a város, a korábbi hitelszerződések is veszélybe kerültek, a szerződéssel viszont a város hitelfeltételei jelentősen javulnak, amellett, hogy a kamatterhektől megszabadulnak.

Facebook/Orbán Viktor

A főpolgármester elmondta, a megállapodás szerint a kormány nem csak az adósságállomány egy részét vállalja át, de a 2014 és 2020 közötti fejlesztésekhez is komoly segítséget ad. Mint mondta, a szerződés tartalmazza a 20 éve változatlan Duna-part rendezését, a vízi közlekedés megoldását, valamint közlekedési projekteket is. Tarlós hozzátette, reméli hogy több konkrét, és akár projektenkénti megállapodás jön majd létre a kormány és a város között.

"Hiszek benne, hogy Budapest már másfél év múlva mást fog nyújtani megjelenésében és működésében is, mint 2010-ben" – mondta Tarlós István, aki elmondta, a fővárosi közösségi közlekedés problémájának megoldása is szerepel a most aláírt szerződésen, közép- és hosszú távon, határidőket is említve.

Orbán Viktor miniszterelnök elmondta, hosszan és sokat dolgoztak a megállapodáson, hónapokig tartott az egyeztetés, a kiadások fedezését pedig Naszvady György, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára dolgozta ki.

"A főváros mindenkié, nem csak a vidéken élőké, hanem a külföldön élő magyaroké is. Ez a magyar nemzet fővárosa, egyben a gazdaság motorja is, ezért ha gazdasági növekedést akarunk, ahhoz Budapestnek is fejlődnie és növekednie kell" – mondta Orbán, aki hozzátette, Tarlósék "heroikus erőfeszítéseket tettek" azért, hogy a város működőképességét fenntartsák. A miniszterelnök szerint ez komoly bravúrnak tekinthető az alapján, hogy milyen örökséget vett át a város.

MTI / Bruzák Noémi

Orbán azt mondta, az elmúlt két év stabilizáló erőfeszítései után a mai napon végre megnyílik a lehetőség, hogy a fejlesztésekről is beszéljünk. "Egy városnak van gyomra, de van szárnya is. A gyomra már rendben van, most ki kell terjeszteni a szárnyait" – mondta a miniszterelnök, aki azt mondta, az adósságállománynak azért nem a törvény szerinti 40, hanem a 60 százalékát veszik át, mert ki akarták szabadítani a várost az adósságcsapdából.

"A kormány nem akar lemondani arról, hogy Budapest a világ fővárosai közé tartozzon, ezért 'Budapest 21' a megállapodás neve, hogy Budapest a 21. században is a legversenyképesebb városok közé tartozzon" – mondta a miniszterelnök.

Orbán azt mondta, munkabizottságot hoznak létre, amely egyenként fog tárgyalni azokról a megállapodásokról, hogy milyen fejlesztések lesznek Budapesten, a szerződést pedig egy órán belül nyilvánosságra hozzák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!