szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Felelős kormánynak nyoma sem volt, a katasztrófavédelem új szervezete és vezetője pedig megbukott az elmúlt 36 órában – mondta az MSZP szakpolitikusa egy szombati tájékoztatón. A szocialisták továbbra is vizsgálatot sürgetnek a rendkívüli időjárás okozta problémák nem megfelelő kezelése miatt. Vizsgálatot követel a Demokratikus Koalíció is.

A katasztrófavédelem új rendszere "alkalmatlan arra, hogy éles helyzetben megvédje" az embereket, vagy "emberi mulasztás, vezetői felelőtlenség okozta a káoszt" – mondta  Harangozó Tamás szocialista frakcióvezető-helyettes szombati sajtótájékoztatóján.

Az MSZP-s politikus megismételte, a szocialisták parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezik ennek feltárására. Hozzátette: ha a Fidesz ezt megakadályozza, akkor összehívja a honvédelmi és rendészeti bizottság általa vezetett ellenőrző albizottságot, és ott kezdeményezi a felelős vezetők meghallgatását.

Harangozó azt mondta, választ várnak arra, mit csinált a miniszterelnök a katasztrófahelyzet alatt, miről tájékoztatták, és milyen döntéseket hozott. "Ha Orbán Viktornak fogalma sem volt arról, hogy emberek százezrei vannak bajban Magyarországon, mit csinált Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes? Ha Semjén Zsolt esetleg lovas parádén volt, mit csinált Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes? Ha ő sem tartózkodott az országban, ki volt a miniszterelnöki jogkör gyakorlója?" - sorolta a kérdéseket az MSZP-s politikus.

A személyes felelősséget is vizsgálnák

Harangozó Tamás azt a kérdést is feltette, hogy mikor kezdett intézkedni Pintér Sándor belügy- és Hende Csaba honvédelmi miniszter. Azt pedig érthetetlennek nevezte, hogy a katasztrófavédelem vezérkara csütörtök délután - amikor már tömegesen akadtak el autók a hófúvás miatt - "díszegyenruhában ücsörgött, március 15-ei ünnepséget tartott". Szerinte ez önmagában megalapozza a személyes felelősség vizsgálatát.

Harangozó Tamás
MTI / Kovács Attila

Szintén vizsgálatot szorgalmazott annak megállapítására, hogy miért nem történtek megelőző intézkedések, noha jó néhány napja tudni lehetett, milyen időjárás várható a nemzeti ünnepen. Példaként hozta, hogy a közútkezelő már korábban lebontotta az autópályák melletti hófogókat, és az elmúlt napokban sem tette vissza őket, illetve hogy több megyében összeomlott a katasztrófavédelmi riasztási rendszer. A szocialista politikus szerint tisztázni kell, hogy miért nem volt megfelelő tájékoztatás a közmédiában, és akár a kereskedelm csatornákon, illetve hogy mit tett ez ügyben a médiatanács.

Kérdésre azt mondta: nem helytálló a mostani események összehasonlítása a 2006. augusztus 20-ával, akkor ugyanis néhány óra alatt érte el a vihar Budapestet, most viszont napokkal korábban kiadták a riasztást. Hozzátette: az akkor történtek után mégis eltávolították a rendezvény felelősét, a katasztrófavédelem főigazgatóját pedig megrovásban részesítették.

Szombaton megszólalt a havazással kapcsolatban a Demokratikus Koalíció alelnöke, Vadai Ágnes is. Az ellenzéki politikus azt mondta, Pintér Sándor belügyminiszter és Bakondi György katasztrófavédelmi főigazgató rendkívüli parlamenti bizottsági meghallgatását kezdeményezik, mivel szerintük bár a polgárok és a hivatásos állományok tagjai jelesre vizsgáztak, a kormány megbukott a rendkívüli hóhelyzet kezelésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Videó: "mentjük az emberek életét" - Pintér akcióba lépett

Személyesen intézkedett péntek délután Pintér Sándor, hogy elhárítsák a gondokat az M1-es autópályán. A miniszter akciózásáról készült videóban Pintér arról beszél, hogy mindenkihez benzint, ételt, italt juttatnak majd el. A pályát végül szombat reggelre sikerült csak felszabadítani.

Kósa András - M. László Ferenc Itthon

Pintér hárítja a felelősséget és átírta a hókáosz történetét

A kiszámíthatatlan időjárást és az óvatlan, felelőtlen autósokat is hibáztatta pénteken a belügyminiszter azért, mert a havazás és a viharos szél miatt lebénult a fél ország. Pedig a kormány is sokat hibázott: a katasztrófavédelem nem vette figyelembe az időjárás-jelentéseket, melyek időben figyelmeztettek arra, mi várható, majd a hatóságok akkor tájékoztatták a lakosságot, amikor már sok százan a hó fogságában fagyoskodtak az utakon. A kabinet veszélyhelyzetben elvileg bármit megtehet, leállíthatja akár a teljes közlekedést is, ám a kormány nem élt a jogosítványokkal, amelyekkel egy évvel ezelőtt felruházta magát.