szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Állást foglalt az ELTE Szenátusa az egyetem morális közösségéről – tudatta hétfőn közleményben az ELTE Rektori Titkársága. "Az ELTE polgáraiként a leghatározottabban visszautasítjuk azokat a provokációkat, amelyek megsértették kollégáink, hallgatóink személyiségét" – jelentette ki a szenátus. Katolikusok is tiltakoztak az egyetemen kiragasztott zsidózó matricák miatt.

Az ELTE Szenátusa (az egyetem legfőbb döntéshozó szerve) hétfői ülésén Mezey Barna rektor előterjesztésére név szerinti, egyhangú szavazással megerősítette az egyetem vezetésének korábbi állásfoglalását az ELTE polgárainak morális közösségéről. Mint a szövegben olvasható: az ELTE elvárja valamennyi egyetemi polgárától, hogy minden oktatási, kutatási, kulturális és közéleti tevékenysége során tartsa kötelezőnek a másik ember tiszteletének elvét és az alapvető emberi értékek védelmét. A Szenátus következő ülésén a tervek szerint etikai kódexet fogadnak el, amely minden ELTE-s oktatóra, dolgozóra és hallgatóra vonatkozik majd.

Az állásfoglalásban a következők olvashatók: "az ELTE polgáraiként a leghatározottabban visszautasítjuk azokat a provokációkat, amelyek megsértették kollégáink, hallgatóink személyiségét. Az Egyetem vezetésének korábban kiadott nyilatkozatát támogatva fejezzük ki az ELTE morális közösségének alapelvét, aminek érvényesülése érdekében mindannyian cselekedni vagyunk kötelesek."

"Elvárjuk valamennyi egyetemi polgárunktól, hogy minden oktatási, kutatási, kulturális és közéleti tevékenysége során tartsa kötelezőnek a másik ember tiszteletének elvét. Akik Egyetemünkön tanulnak, oktatnak, kutatnak, nem csupán a legmagasabb színvonalú szakmai munka követelményének kell eleget tegyenek, hanem az ország meghatározó szellemi műhelyének, normaadó közösségének is a tagjai. Ezért velük szemben morális elvárásokat is támasztunk, amelyek az alapvető emberi értékek védelmén és tiszteletén alapulnak"  – írták az állásfoglalásban.

"Különösen nagy oktatóink felelőssége. A fiatal nemzedékek legkiválóbb képviselői tisztelik meg évről évre bizalmukkal Egyetemünket. Kötelességünk olyan értékek közvetítésével is hozzájárulni szellemi fejlődésükhöz, amelyek az emberi méltóság és a szabadságjogok megsértésének, a kirekesztésnek, a gyűlöletkeltésnek, az embertelenségnek a feltétlen elutasítását elemi normává érlelik bennük" – olvasható a szenátusi manifesztumban.

Facebook

Tiltakozást tett közzé a katolikus Sant’Egidio Közösség is az ELTE-n Heller Ágnest és más egyetemi oktatókat származásuk miatt ért inzultussal kapcsolatban. Az 1968-ban Rómában alakult, Szent Egyedről elnevezett katolikus közösség a rendszerváltás óta működik Magyarországon.

A katolikus közösség ma közzétett tiltakozásában "megdöbbenését és felháborodását" fejezi ki a történtek miatt. "Még sokan élnek azok közül a honfitársaink közül, akiket zsidó származásuk miatt nemcsak emberi méltóságukban aláztak meg, de állampolgári jogaiktól, javaiktól, majd szabadságuktól is megfosztottak, sőt, szeretteiket pusztították el. Ők tanúsítják, hogy a holokauszt nem váratlanul, légüres térben történt meg. A megvetés, a kirekesztés és végül a faji erőszak mindennapossá váló gesztusaiból gyorsuló örvény támadt, amely elnyelte sokak életét" – írják.

"Zsidók! Az egyetem a miénk"

Mint arról a múlt héten beszámoltunk, zsidózó matricákat ragasztottak ismeretlenek az ELTE Múzeum körúti épületében több egyetemi oktató névtáblájára. "Zsidók! Az egyetem a miénk, nem a tiétek. Üdvözlettel: a magyar hallgatók..." – ezzel a szöveggel matricáztak ki több ajtót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!