szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sötétzöld lesz a békemenet logója, bár a Facebookon meghirdetett szavazáson még egy világosabb szín nyert. Bencsik András szerint a Solidarność-utánérzésű logó csak „nagyon hasonlít” a lengyel szakszervezet jelképére, egyébként „saját szellemi termék”.

„A legtöbben a világoszöld színű felirat mellett voksoltak, ami némi meglepetésre megelőzte a második helyre szorult ún. zászlózöldet, azaz sötétzöldet. Sokaknak tetszett a narancssárga szín is. Mi végül a világoszöld változat mellett döntöttünk” – írja a saját Facebook-oldalán közzétett üzenetben Bencsik András. Ennek ellenére a közzétett képen látható logó színe közelebb áll az eredeti szavazásban szereplő sötétzöldhöz, mint a győztes neonzöld.

A második számú változat nyert
Facebook / Magyar Demokrata hetilap

Korábban a Demokrata hetilap Facebook-oldalán lehetett róla szavazni, hogy a képen látható színvariácikók közül milyen színű legyen a Békemenet logója. Végül a kettes számú, „világoszöld” változat nyert, nem sokkal megelőzve a „sötétzöldet”. A ma közzétett végleges változat színe mégis inkább hasonlít az egyes számú változatra, mintsem a győztes neonszínűre, bár Bencsik állítja, ez a győztes színváltozat.

Ilyen lett a végleges logó
Facebook / Magyar Demokrata hetilap
A Békemenet-logó tervezőit sok kritika érte a lengyel Szolidaritás szakszervezet logójának lemásolása miatt is. Bencsik szerint a „betűket a tervező maga rajzolta”, tehát „az embléma saját szellemi termék, ami sokunk egyetértésére azért továbbra is emlékeztet a legendás Solidarnosc emblémájára, de mégis más.”

A Békemenet Magyarországért Egyesület elnöke, Bencsik András szerint két oka volt az embléma megváltoztatásának. „Eredetileg a lengyel szakszervezet logójára hasonlító emblémát szerettünk volna, de figyelmen kívül hagytuk, hogy a magyar Szolidaritás is hasonló emblémát használ, mivel ők nem egy túl jelentős szervezet” – fogalmazott. „Ezért a grafikus megfordította a zászló irányát.” A szín kapcsán Bencsik azt mondta, ő a sötétzöld színt tartotta a legesztétikusabbnak, és a grafikus is „túl világosnak találta a szavazásra feltett világoszöld színt”, ezért egy kicsit ezen is változtattak, de végül a „többség akarata érvényesült”.

Bencsik elmondta, korábban a saját Facebook-oldalán is volt egy szavazás, amit le kellett zárni, mivel ott nemcsak előre megadott lehetőségek közül lehetett választani, hanem az olvasók is ajánlhattak válaszlehetőségeket. „Baloldali szavazók megtalálták a szavazást és hozzáadtak egy „narancsos bukta színű” lehetőséget is, amire 1000-1500 szavazat érkezett” – ­mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!