Megrohanták az Emmi épületét a HaHa aktivistái – tárgyalni fognak a minisztériummal
Mintegy húsz fiatal rohamozta meg az Emberi Erőforrások Minisztériumának épületét a Szalay utcában – a tüntetők bejutottak az épületbe, ahol megállapodtak a felsőoktatási államtitkár kabinetfőnökével, hogy jövő héten tárgyalóasztalhoz ülnek. Cikkünk folyamatosan frissül.
Pénteken délelőtt fél 11-kor mintegy húsz tüntető rohamozta meg a Szalay utcában az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) épületét. A tüntetők átrohantak a biztonsági kapukon, és bejutottak az épület előterébe, majd felszaladtak a lépcsőn az irodák felé.
A biztonsági őrök a tüntetőkre zárták az ajtót, akik így most az épületben ragadtak az Emmi munkatársaival együtt. A tüntetőknek azt mondták, kihívták a rendőrséget is, akik nem sokkal később ki is érkeztek a helyszínre, és bementek a tüntetők után, akiket végül lekísértek az előtérbe, ahol felolvasták a "minisztériumi vezetők szégyenlistáját", vagyis azok névsorát, akiket szerintük el kellene bocsátani az intézményből.
A listán szerepelt Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter, Hoffmann Rózsa köznevelésért felelős államitikár, Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár, Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár, Maruzsa Zoltán felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár, valamint Soltész Miklós szociális és családügyért felelős államtitkár.
A Hallgatói Hálózat Facebook-oldala szerint Maruzsa Zoltán odament az Emmi épületén belül tüntetőkhöz, hogy beszéljen velük. Az Átlátszó Oktatás azt írja, Klinghammer István kabinetfőnöke közölte a tiltakozókkal, hogy mindenki ellen eljárás fog indulni, aki bement az épületbe, ha nem vonulnak ki, és tárgyalást ajánlott nekik, hogy mielőbb kivonuljanak. Hoffmann Rózsa kabinetfőnöke is megjelent a helyszínen.
A tüntetőknek végül sikerült megállapodnia a felsőoktatási államtitkár kabinetfőnökével arról, hogy szerdán 9-kor tárgyalóasztalhoz ülhetnek Klinghammer Istvánnal és a közoktatásért felelős Hoffmann Rózsával, amelyről megállapodást is aláírtak. A tárgyalás nyilvános lesz, felvétel is készülhet róla. Korábban a minisztérium nem volt hajlandó tárgyalni a Hallgatói Hálózattal, mert nem ismerte el a diákok képviselőjének. A tárgyalásról szóló megállapodás aláírása után a diákok elhagyták az Emmi épületét.
A roham után a kiérkező rendőrök elzárták az Emmi bejáratát, így nem engednek be újabb tüntetőket az épületbe, csak rendőröket. Néhány más tüntető az épületen kívül gyülekezik olyan táblákkal, mint "Köszönjük a Stadionépítésért Felelős Államtitkárság, a Forráskivonó Államtitkárság, a Békemenetért Felelős Államtitkárság, a Agitációs és Propaganda Államtitkárság, Népbutító Államtitkárság, a Szegregációért Felelős Államtitkárság, a Rezidenstörvényért Felelős Államtitkárság és a Párválasztóért Felelős Államtitkárság áldozatos munkáját", illetve "Hallgatói Hálózat Ügyfélszolgálat".
A minisztériumban tiltakozók szimpatizánsai tüntetést jelentettek be a Szalay utcába, az épület előtt tüntetők között pedig megjelent Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke is.
A Hallgatói Hálózat közölte, az aktivistái azért mentek be az Emberi Erőforrások Minisztériumába, "hogy leváltsák annak jelenlegi vezetését". A HaHa közleménye szerint "a Balog Zoltán által vezetett Emberi Erőforrás-kivonási Minisztérium mindeddig rettenetesen végezte a munkáját", ezért pénteken a tüntetők "mint felelős állampolgárok" elbocsájtották a minisztérium vezetőit, felelősségre vonva őket eddigi döntéseikért.
"A minisztérium további dolgozóit pedig felkértük arra, hogy segítsenek megszervezni az új minisztériumot, amely nem a kormány agymenéseinek, hanem az állampolgárok érdekeinek megfelelően működik a továbbiakban" – írta a HaHa, amely a minisztérium előterében megnyitotta "Ügyfélszolgálatát", ahol várják az érdeklődők panaszait, kérdéseit és javaslataikat a minisztérium további működésére vonatkozóan.
A HaHa azt is közölte, hogy a minisztériumi vezetés elmozdításának szükségességének pontos okait, viselt dolgaikat június 2-án, vasárnap szakszervezetek és civil szervezetek képviselői fogják a nyilvánosság elé tárni, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) által szervezett tüntetés 14 órakor kezdődik az Eötvös-szobornál, innen vonulnak át a Szalay utcai elé, ahol összegzik az elmúlt évek kormányzati ballépéseit, és felvázolják az oktatás helyrehozásának lehetséges módjait.
Hoffmann Rózsa közoktatási államtitkár a diákok kivonulása után sajtótájékoztatón azt mondta, elfogadhatatlan a diákok "betörése" a minisztériumba, de mivel nem értik, mik a követeléseik, ezért tárgylani fognak velük.