szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter a köztévében a pedagógus-béremeléssel kapcsolatban azt mondta, szeretne ő is 34 százalékos béremelést kapni, és sírni azért, hogy 58 százalékosat ígértek.

"Anomáliák voltak a pedagógusok bérrendszerében. Voltak olyan önkormányzatok, melyek másfél milliárd forintos működési hitelt vettek fel évente, és a pedagógusoknak 200-250 ezer forint túlórapénzt fizettek ki. Találtunk államtitkári szintű fizetéseket is az ország hátrányos helyzetű vidékein" – jelentette ki Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter az M1 Ma reggel című műsorában.

Szavai szerint a tanárok egy százaléka nem számíthat nagy béremelésre, vagy – a túlórapénzek hiányában – talán még csökken is a bére, mintegy 150 ezer pedagógusnak azonban átlagosan 34 százalékkal emelkedik a fizetése.

Az életpályamodellnek köszönhetően a kezdő pedagógusok egy kiszámíthatóbb rendszerbe lépnek be, és 50-60 ezer forinttal keresnek majd többet, mint a régi rendszerben kerestek volna. Ráadásul a továbbképzéseknek és a minősítéseknek köszönhetően egyre magasabb fokozatot érhetnek el a tanárok, és akár 30 évre előre kiszámolhatják, milyen bérvárományuk lehet – fejtette ki a miniszter.

Kérdésre válaszolva elmondta, hogy most van olyan pedagógus, akinek 100-150 ezer forinttal emelkedik a bére, ez nem fog egyhamar elinflálódni. Ráadásul 2017-ig minden szeptemberben újabb 5-10 százalékos béremelésre számíthatnak.

Arra a felvetésre, hogy az ellenzék szerint nem tudja teljesíteni az eredeti ígéretét a kormány, Balog Zoltán azt mondta: szeretne abban a helyzetben lenni, hogy 34 százalékos béremelést kap, "és sírni kezd azért, hogy 58 százalékost akart". Szerinte a mostani béremelés az ország teljesítőképességének megfelel.

"Érdemes körülnézni nemcsak keleten és délen, hanem nyugaton is, hol van ma olyan helyzetben az állam, hogy nem azon gondolkodik, a közszféra hány százalékát építse le, hanem egy világos, kiszámítható életstratégiát nyújt azoknak, akik az állam szolgálatába állnak, és ehhez hozzárendeli a megfelelő bért" – hangoztatta a miniszter.

Az emberi erőforrások minisztere csütörtökön a Kossuth rádió 180 perc című műsorában azt mondta. várhatóan július 24-én tárgyal a kormány arról a foglalkoztatási rendelettervezetről, amely szabályozza majd a pedagógusok munkaszervezését és munkaterheit is.  Balog Zoltán azt mondta, ennek legtöbb pontját a szakszervezetekkel már átbeszélték, megállapodásokat is kötöttek róla. Hozzátette, hogy a pedagógusok minősítése folyamatos lesz, de ez nem befolyásolja azt, hogy szeptembertől mindenki megkapja a bejelentett béremelést.

Kiemelte továbbá, hogy ezentúl nem lesz különbség Budapest módosabb kerületei és a szegényebb régiók között a tanárok fizetésében. Végzettségtől és a pályán eltöltött évektől függően 50-150 ezer forint lesz a növekmény. Ezenkívül logikus és objektív kritériumok alapján határozzák meg a vezetői és osztályfőnöki pótlékok összegét is – jegyezte meg.

A miniszter a TV2 Mokka című műsorában azt mondta, hogy a pedagógusok szakmai szervezeteivel jövő hétfőn kezdenek egyeztetni a foglalkoztatási rendelettervezetről. Közölte, a szakszervezetek számításai szerint ma van olyan pedagógus, aki 50 órát dolgozik egy héten. A kormány viszont 40 órás munkahetet állapított meg, ebből 32 órát kell az iskolában a gyerekekkel eltölteni, és 22-26 órát kell tanítani. Sokkal kiszámíthatóbb és igazságosabb a rendszer, a munkaterheket sokkal arányosabban lehet elosztani – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!