Lejárt Paczolay Péternek, az Alkotmánybíróság (Ab) elnökének mandátuma a Velencei Bizottságban – közölte a Külügyminisztérium csütörtökön azzal kapcsolatban, hogy sajtóhírek szerint a szerdai kormányülésen úgy döntöttek, az Ab-elnök helyett Székely László jogászt, ombudsmanjelöltet delegálják a testületbe.
A Velencei Bizottság magyar tagjának, Paczolay Péternek és a testület póttagjának, Trócsányi Lászlónak a négyéves mandátuma augusztus 1-jével járt le. Mindkét szakértő 2009 óta képviselte Magyarországot a testületben – közölte a tárca.
A Velencei Bizottság szabályai szerint minden, a szervezetben részt vevő állam jogosult egy tagot és egy póttagot delegálni. A jelölt szakértők mandátuma négy év, amely megújítható – közölte a Külügyminisztérium.
A tagok és póttagok függetlenek, a testületbeli tevékenységükkel kapcsolatban nem utasíthatók. Olyanok jelölésére van lehetőség, akik demokratikus intézményeknél szerzett gyakorlattal, illetve a jog- vagy a politikatudomány területén kiemelkedő tudással rendelkeznek. A Velencei Bizottság a tagállami delegálást tudomásul veszi, így az októberi plenáris ülésen már a jelölésnek megfelelően vesz részt a magyar tag és póttag – tudatta a tárca.
A Népszabadság csütörtökön, kormányzati forrásra hivatkozva adta hírül, hogy a szerdai kormányülésen eldőlt: visszahívják Paczolay Pétert a Velencei Bizottságból, és az új állandó magyar delegált szinte bizonyosan Székely László, akit Áder János köztársasági elnök a napokban jelölt ombudsmannak.
A napilapnak a forrás bizalomvesztéssel indokolta Paczolay Péter visszahívását, szerinte az Ab elnöke "érzékelhetően nem tud elszakadni a sólyomi láthatatlan alkotmányozás alapfilozófiájától”, annak ellenére sem, hogy az Ab-nek automatikusan már nem lehet korábbi alkotmánybírósági határozatokra hivatkoznia.
Az Origo a Népszabadság cikkének megjelenése után azt írta, Paczolayt nem fogják visszahívni – erre ugyanis a Velencei Bizottságba delegáltak esetén nincs lehetőség –, hanem nem fogják újra jelölni a nemzetközi testületbe.
Paczolay Pétert 2009-ben választotta alelnökévé a Velencei Bizottság, az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testülete.