szerző:
Ivanyos Judit
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nagy visszhangja volt néhány hete annak a történetnek, melyben magyarok PET-palackokat hamisítottak, hogy meghekkeljék a német üvegvisszaváltó-rendszert. A magyarok feltehetően élen járnak a fifikás, ámde pitiáner bűntények elkövetésében, elég csak az elmúlt években elkövetett legtrükkösebb csalások közül szemezgetni. A vége, persze, a törvényszerű lebukás. Szavazzon! Ön szerint ki volt a legtrükkösebb magyar csaló?

A nagy palack-trükk

Németországban bukott le egy magyar banda, melynek tagjai meghekkelték az üvegvisszaváltó rendszert. A banda hamisított kóddal ellátott palackokat dobált üvegvisszaváltó automatákba. A palackokat itthon gyártották, sosem kerültek kereskedelmi forgalomba. A német rendőrség nagy értékű csalás gyanúja miatt indított nyomozást az ügyben. A palack-maffia valószínűleg több tízezer eurót zsebelt be, mire kiderült a csalás. A trükközők egyébként azt használták ki, hogy Németországban szinte minden bevásárlóközpont üzemeltet üvegvisszaváltó automatákat, amelyek leolvassák a palackok kódját, majd kiállítják a blokkot palackonként 25 centről.

Trükk a palackban
AFP / Jens Kalaene

A mozdonyos adócsalók

Az utóbbi idők egyik legrafináltabb adócsalási ügye egy mozdonylízing-trükk volt. A hir6.hu beszámolója szerint egy üzemképtelen mozdonyt adtak bérbe egymás között cégek. A mozdony ára mindig több és több lett, a szükséges önrész megfizetését pedig váltóval igazolták. A bizniszben összesen 27 millió forgalmi adót csalt el a bűnszervezet. A fizetés valójában csak papíron történt meg, a váltók is visszajutottak a kiállítóhoz, a mozdony pedig végig ugyanott parkolt. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) végül leleplezte a csalókat, akiknek az elmaradt adó mellett bírságot és kereskedelmi illetéket is kell fizetniük, összesen 47 millió forint értékben.

A kutyákat is átverik

A legpitibb csalások kategóriájában a kutyacsipekkel visszaélők indulhatnak jó eséllyel. A Komlói Állatvédő Egyesület a Facebook oldalán keresztül májusban hívta fel a figyelmet a kutyatartókra specializálódott csalók veszélyére. Az álellenőrök házról-házra jártak, hogy leellenőrizzék a kutyákba beültetett csipeket.  Ahol a kutyák nem voltak ellátva a törvényileg kötelező csipekkel, ott a gazdákkal hagyták volna magukat megvesztegettetni. Valójában sem a hatóságok, sem az önkormányzat, sem az állatvédő szervezetek nem keresik fel a gazdákat hasonló indokkal, így pénzt sem kérnek senkitől. A szabályok szerint 2013. január 1-je óta minden négy hónapnál idősebb kutyát kötelező ellátni egyedi azonosítóval, de az embereket csak figyelmeztetik egyelőre, pénzbírságot eddig még nem róttak ki.

A katasztrófát használták fel

Az is előfordult már, hogy egy megrázó katasztrófát próbáltak a csalók az előnyükre fordítani. A Costa Condordia olasz üdülőhajó 2012. január 13-án zátonyra futott és felborult az olaszországi Giglio sziget közelében, a szerencsétlenség harminckét halálos áldozatot követelt. Az Index 2012 januárjában számolt be arról, hogy egy magyar származású nő azzal akart kicsalni kártérítést az olasz hatóságoktól, hogy megpróbálta elhitetni a hatóságokkal, hogy lánya és annak öt éves gyermeke is odaveszett a katasztrófában. Azonban a szélhámosok gyorsan lebuktak, miután az ellenőrzés során egy ügyvéd ellátogatott az otthonukba, és nagy meglepetésre otthon találta az elhunytnak hitt kislányt, aki elárulta, hogy az édesanyja is életben van. Később az „eltűnt” nő is előkerült, és beismerte, hogy így próbált meg pénzhez jutni.

Vannak magyarok, akik még egy tragédiát is képesek meghekkelni
AFP / Andreas Solaro

Csatornázást imitáltak

Sopronban egy társaság kifejezetten olcsónak mondható trükkel kereste fel egy cég telephelyét idén szeptemberben. A csalók a közmű munkatársának adták ki magukat, és azt állították, hogy a szennyvízcsatorna tisztítására kaptak utasítást, melynek elvégzését a vállalat rendelte meg tőlük – számolt be a kisalföld.hu.  Az elkövetők még egy megrendelő lapot is megpróbáltak aláírtatni, de ennek a cég munkatársai nem tettek eleget. Ezután hozzáláttak az „elvállalt munkához”, talicskákat is szereztek, és iszapot öntöttek az aknafedél mellé, eljátszva, hogy azt a csatornából szedték ki. Az iroda alkalmazottjait így sem sikerült átverniük, az ügyben csalás vétség kísérletének gyanúja miatt indított nyomozást a soproni rendőrség.

A luxusfüggő

Az Index októberben számolt be arról, hogy egy magát orvosnak kiadó csaló sorra ejti át a szállodákat. A férfi hosszabb időre foglal maga és lánya részére szobát, a férifi minidg jelzi, hogy az első éjszaka csak a lánya érkezik, de a számlát majd ő rendezi. Ám a megjelenő 40-es nő egy nagyobb fogyasztást követően mindig fizetés nélkül távozik. A rendszer azért játszható ki ennyire könnyen, mert a szállodák nagy része nem kér előleget a foglaláskor, és bejelentkezéskor sem kell kauciót fizetni. Állítólag a csaló már 22-szer költözött be így, és volt olyan hely, ahol 100 ezer forintos fizetetlen számlát hagyott maga után. A hotelek már összefogtak, és a Szállás.hu internetes oldal közreműködésével próbálnak a szélhámosok nyomára bukkanni

Amerikában csináltak „karriert”

Egyes simlis magyaroknak már az Egyesült Államokban is sikerült magukra felhívniuk a figyelmet. Az amerikai hatóságok 2011-ben vettek őrizetbe egy magyar párt, azzal a gyanúval, hogy Amerika-szerte követtek el átveréseket több millió dollár értékben.  Az egyik ilyen átverés az volt, amikor az eBay internetes aukciós portálon adtak el gépkocsikat: a gyanútlan vevők elküldték a vételárat, de az eladók többet nem jelentkeztek. Később kiderült, a felkínált autók nem az ő tulajdonaik voltak, hanem idegen autókról készítetett fényképekkel hirdettek. Úgy buktak le, hogy egy tulajdonos felfedezte, az autóját valaki eladásra kínálta az interneten az engedélye nélkül. Amerikában egyébként egyre jobban terjed az autók internetes vásárlása, sokan azért választják az autóvásárlásnak ezt a módját, mert  egyszerűen ódzkodnak a tesztvezetéstől.

E-bay-bűnözés: Csalás egy kávé mellől

A halálával csalt ki pénzt

Az elmúlt évek egyik legabszurdabb csalása ahhoz a férfihez fűződik, aki a saját halálát megrendezve csalt ki pénzt a biztosítóktól. A férfi 2001-ben családjával és barátaival indult Görögországba nyaralni. Ezt megelőzően jó pár biztosítónál kockázati élet- és balesetbiztosítást kötött, összesen 250 millió forint értékben. Az akkori felesége a nyaralást követően bejelentette a magyar hatóságoknak, a férje szörfözés közben a vízbe fulladt, és holttestét elnyelte a tenger – számolt be az esetről az Origo.

A biztosító társaságok azonban gyanút fogtak, és a kezdeményezésükre nyomozás indult az ügyben. A halottnak hitt férfit végül 2007-ben fogták el cseh rendőrök, jogerősen négy év börtönbüntetést kapott. Az eset pikantériája, hogy feleségét bigámia vádjával ítéleték el, mivel, mialatt férje „halott volt”, újabb házasságot kötött.

Klasszikus esetek:

Egy ország dőlt be

Nem lehet elfelejteni a’90-es évek elején tomboló biogliszta őrületet: tudományos eredményekre hivatkozva elterjedt, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű biogiliszta kiváló humuszos biotalajt képes létrehozni, melyen akár négyszer annyi termés is learatható.  A gilisztákat „alapcsomagokban” árulták: 100 ezer forintért 100 ezer gilisztát lehetett kapni. A jól hangzó marketingnek sokan bedőltek, és több cég is szakosodott a gyűrűsférgek szaporítására.  Csakhamar a humusztermelés helyett a biogiliszta adásvétel került előtérbe és rendszer pilótajáték-szerű üzletté fajult, melyet pénzintézeti kölcsönök is támogattak (OTP, Agrobank, takarékszövetkezetek). Egy idő után azonban kipukkadt a lufi: még az is kiderült, hogy az eredetileg Olaszországból importált giliszták nagy része tbc-fertőzéses, így mind az állatok, mind a humuszos föld fertőzött. Az átverésnek nagyjából 40-45 ezer hitel károsultja lehetett, és súlyos erkölcsi és némi anyagi veszteséget jelentett a pénzintézeteknek is.

Biogiliszta: a rendszerváltás nagy átverése
AP / Schalk van Zuydam

Eladta a Rottenbiller utcát

Minden idők legzseniálisabb magyar szélhámosa az a Hamrák János volt, aki a múlt század elején több csalást követett el. 1909-ben Harnák megtudta, hogy Székesfehérvárnak fatéglára lenne szűksége, hogy lefedhessék a piacteret. Leutazott Fehérvárra, ahol elhitette néhány fiatal városatyával, hogy a fa ára történelmi emelkedés előtt áll, ám neki van éppen tizenöt vagonnyi használt fatéglája, amit hajlandó 9000 aranykoronáért eladni. A hivatalnokok azonnal kifizették neki az előleget, a szélhámos pedig már másnap munkásokat toborzott Pesten a Rottenbiller utca faburkolatának felszedésére. Közben mindenkinek azt állította, hogy a városvezetés alkalmazottja. A munkások közel hat nap alatt felszedték az útszakasz burkolatát, amit felpakoltak a Kelenföldi pályaudvarnál, és Székesfehérvárra szállítottak.

A Rottenbiller utca ezek után hetekig állt feltúrva, burkolat nélkül. Amikor a városvetésnél rákérdeztek, hogy miért nem halad az útburkolat építése, az illetésesek annyit mondtak, hogy biztosan a kivitelezők nem végzik rendesen a dolgukat. Csak később jött rá a budapesti vezetés, hogy csúnyán át lettek verve, Hamrák pedig évekig dőzsölt a kicsalt pénzből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Új országból támadnak a nigériai csalók

A szíriai polgárháború által okozott humanitárius katasztrófahelyzettel visszaélve próbálnak csalók pénzhez jutni az interneten, az úgynevezett nigériai csalás egy újabb hullámával - közölte hírlevelében a Kaspersky Lab kiberbiztonsági vállalat.

hvg.hu Gazdaság

Magyarországon is megjelentek a gyémántcsalók

Pánik kirobbanásával fenyeget a gyémántpiacon az a legújabb csalási forma, amikor természetes köveket tartalmazó egységcsomagokba keverve adnak el drágakőként annak a harmadába kerülő, szintetikus terméket – írta a Világgazdaság. A csalók már Magyarországon is megjelentek.