szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Nem elmebeteg, így büntethető a Jászai Mari téri "gyerekrabló" asszony, szellemi, mentális állapota miatt azonban úgynevezett gyógyító-nevelő csoportba kerülhet a fegyházban. A három éve folyamatosan szigorodó büntetőpolitika eredménye, hogy egy ilyen állapotban lévő ember a legszigorúbb büntetési fokozatban ülhet le akár éveket - a legkeményebb bűnözők között.

Gyógyító-nevelő csoportba kerülhet a büntetés-végrehajtási intézetben a Jászai Mari téri „gyerekrabló”, ha jogerősen is letöltendő szabadságvesztésre ítélik. Mint azt a Fővárosi Főügyészség kedden közölte, első fokon egy év letöltendő szabadságvesztésre ítélték Cs. Gizella 60 éves hajléktalant, aki október közepén megpróbált elrángatni és magával vinni az anyukája mellől egy kisfiút. A zavartan viselkedő asszony a cselekedetére később egyáltalán nem emlékezett, és nem is értette, miért került előzetesbe, derült ki az RTL Klub Házon kívül című műsorából.

A pszichés beteg asszonyról a Fűtött utcai hajléktalan-ellátó munkatársa azt mondta, hogy jól ismert személyisége a központnak. A megszólaltatott szociális munkás szerint olyan típus, aki folyton perben áll valakivel, de mindig segíteni kíván valakin. Betegségtudata nincs, és az adott helyzetben – főleg aki nem ismeri Cs. Gizellát – valóban veszélyt jelenthetett a fellépése. Az anyuka mindenesetre kihívta a rendőrséget , és innentől kezdve beindult az állami gépezet. Az ügyészség védekezésre képtelen személy sérelmére elkövetett személyi szabadság megsértése miatt emelt vádat. Mivel a nőt korábban vagyon elleni bűntettek miatt már elítélték (utcai lopásokért volt büntetve), az ügyészség azt is figyelembe vette, hogy visszaesőről van szó, és az elkövetett bűncselekményre a  kiszabható büntetés középmértékét kérte – ami négy év három hónap lett volna.

Cs.Gizellát a tárgyalásra vezetik
RTL Klub / Házon kívül

Mint a hvg.hu Bagoly Bettinától, a Fővárosi Főügyészség szóvivőjétől megtudta,a vádhatóság ennek a büntetési tételnek a kiszabása érdekében nyújtott be fellebbezést, azt követően, hogy első fokon a nőt egy év letöltendőre ítélték. Bár a cselekmény leírása és a riportban elhangzott vélemények alapján úgy tűnt, hogy Cs. Gizella pszichés beteg, a Fővárosi Főügyészség szóvivője a hvg.hu-val azt közölte, hogy az eljárásban kirendelt elmeorvosi szakértő úgy látta, hogy az asszonynál nem állt fenn olyan kóros elmeállapot, ami miatt a beszámíthatósága korlátozva lett volna, így büntethető. A szellemi leépülés egyébként enyhítő körülmény lehet a felelősségre vonásakor, de nem büntethetőséget kizáró ok.

Nincs kegyelem a bűnözőknek

A szigorúbb büntetőpolitikára vonatkozó ígéretét az Orbán-kormány betartotta, s három éve folyamatosan szigorított a Büntető törvénykönyvön. Ahogy tavaly az új kódex bemutatásakor Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára fogalmazott, a jogszabályok változtatása révén "a társadalom igazságérzetének megfelelőbb büntetéseket lehet alkalmazni". Így a második Orbán-kormány idején bevezették a „három csapás” intézményét, amely a többszörös visszaeső erőszakos bűnözők büntetésének felső határát a kétszeresére emelte. Részben ennek köszönhető, hogy a gyerekrablási kísérletnek tekintett gyerekrángatás miatt Cs. Gizella elvben akár több, mint hét év, fegyházban letöltendő büntetéssel is kénytelen lehetne szembenézni.   

Vasszigor
A Btk szigorítása a súlyos bűncselekmény elkövetőjétől örökre megszabadíthatja a társadalmat: ha a megduplázott büntetési tétel meghaladja a 20 évet, akkor életfogytig tartó szabadságvesztést kell kiszabni. A korábbinál szigorúbb büntetést kapnak a hivatalos, valamint a közfeladatot ellátó személyek elleni erőszak elkövetői. Aki például megtámad egy pedagógust, egytől 5 évig terjedő szabadságvesztéssel lesz majd büntethető. Legutóbb pedig azért módosítottak az előzetes letartóztatás szabályain, melyek bizonyos esetekben lehetővé teszik a korlátlan ideig tartó fogvatartást, hogy egy súlyos bűncselekmény elkövetésével gyanúsított ember véletlenül se kerülhessen házi őrizetbe és szökhessen meg otthonából, mint az ároktői banda tagjai tették. A Btk-ba az egyes szigorításokkal új tényállásként bekerült a sporteredmény tiltott befolyásolása is.

Egy, a hvg.hu-nak nyilatkozó, neve elhallgatását kérő rendőrparancsnok szerint alapvető probléma, hogy a hajléktalan kérdést rendészeti kérdésként kezelik, aminek az oka az, hogy így gyorsan rövidre lehet zárni az ügyet. A rendőri gyakorlat az ön- és közveszélyes emberekkel legtöbbször az, hogy az ápolásra és kórházi ellátásra szorulókat elszállíttatják a közterület-felügyelet krízisautójával. "A fedélnélküliek megbírságolásának nincs értelme, ezért gyakori az elzárásuk, ahol elvannak egy ideig, de miután kikerülnek, ugyanúgy élik tovább az életüket az utcán.” - jegyezte meg a rendőrparancsnok.

Mivel az eljárás egy köztörvényes ügyben indult el, a feljelentőnek igazából lehetősége sincs (a súlyos ítéletet esetlegesen mérlegelve), hogy visszavonja a feljelentését. Bár az anya ijedtsége és reakciója az inzultus miatt teljes mértékben jogos volt, ha a másodfok a vádhatóságnak ad igazat, a több mint négyéves fegyházbüntetés (de még az egyéves is) túl szigorúnak tűnhet egy ilyen esetben.

Külön bánásmód a börtönben

Gyógyító-nevelő csoportban a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának (BvOP) Sajtó Irodájának közlése alapján azokat helyezik el – az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben (IMEI) végzett kivizsgálás után –, akik korlátozott beszámítási képességűek, akiket kóros elmeállapotuk miatt az intézetben korábban kezelték, vagy akik személyiségzavarban szenvednek.

„Az enyhe fokozatú értelmi fogyatékosok, akik gyakorlati téren jók, azok a jéghátán is megélnek, és tudnak alkalmazkodni a börtönön belüli élethez” – közölte a hvg.hu-val Pekáry László, a Márianosztrai Fegyház és Börtön szakpszichológusa. Akiknél viszont ez nincs meg, azokat a bv-ben kihasználhatják. Ezt ráadásul szóvá sem teszik, mert úgy gondolják, hogy ez a természetes – tette hozzá. „A nevelők azért figyelnek rájuk, és ha szükséges, pszichológus vagy pszichiáter is segíti őket.

Pekáry László hangsúlyozta, a gyógyító-nevelő csoportban lévőket a többi elítélttől elkülönített körletrészen helyezik el, ahol a csoportos, kulturális és szabadidős foglalkozások vagy terápiás munkák – borítékhajtogatás, szatyorragasztás – számára szolgáló helyiség is található. A szakpszichológus hozzátette, a lényeg, hogy a gyógyító-nevelő csoportban lévőknek is legyen elfoglaltságuk, ám a rehabilitációs munkák biztosítása, a megváltoztatott munkaképességű emberek segítése nemhogy bv-intézetekben, de a civil életben sem könnyű, hiszen egy enyhe értelmi fogyatékosságú ember kint is nehezen talál munkát.

Cs. Gizella előzetes letartóztatását egyébként a bíróság megszüntette, így kérdés, hogy a hajléktalanként élő nőt a másodfokú tárgyalásra, vagy amennyiben elítélik, a büntetés letöltésére honnan kerítik elő. Minderre egy volt parancsnok azt mondta, hogy kiadják a körözését, és egyszer csak meglesz. „Majd beleszalad egy igazoltatásba valamelyik hajléktalanszálló vagy -ellátóhely környékén, és leültetik vele a büntetést” – tette hozzá.

A fogvatartottak két százaléka a speciális csoportban

A gyógyító-nevelő csoportban általában részt vesz az intézet orvosa, klinikai szakpszichológus, pszichiáter, gyógypedagógus és a csoport nevelője. A parancsnok orvosi (IMEI) javaslatra legfeljebb 30 napig a csoportba helyezheti a személyiségzavarban szenvedő fogvatartottat, az ő kezelési időtartamuk nem korlátozott, ezek az elítéltek akár a szabadulásukig a csoportban tarthatók. Ha pedig állapotuk súlyosbodik, akkor az IMEI elmeosztályára beutalhatóak.

A csoport külön napirend és heti programterv alapján működik. A munkaképes fogvatartottak dolgozhatnak, azok pedig, akik testi vagy pszichés állapotuk miatt megváltozott munkaképességűek, terápiás foglalkozásokon vehetnek részt. Emellett lehetőségük van arra is, hogy általános vagy középiskolai tanulmányokat folytassanak. Ahhoz, hogy valakit a gyógyító-nevelő csoportból elbocsássanak, az IMEI engedélye kell. Tavaly az összes fogvatartotti létszám mintegy 2 százaléka volt gyógyító-nevelő csoportos.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

Eszetlen helyett "esetlen szigor" az új Btk.-ban

Az igazságügyi tárca elfogadta a jogvédők tiltakozását és enyhítette az alkalmi drogozók elleni drasztikus rendelkezéseket a Büntető törvénykönyv tervezetében. A szólásszabadságra vonatkozó paragrafusoknál viszont - a strasbourgi emberi jogi bírósággal is vitatkozva - továbbra is ragaszkodik eredeti, szabadságkorlátozó álláspontjához a kormány.

MTI Itthon

Szigorítások jönnek, részben az ároktői banda miatt

Répássy Róbert szerint az ároktői bandával kapcsolatos eseményekre is reagál az egyes büntetőjogi tárgyú és ehhez kapcsolódó más törvények módosítása, amelyet kedden kezdett el tárgyalni az Országgyűlés.