szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Volt jegye, de nem adta oda az ellenőröknek az a férfi, akit végül a Ferenciek terén három közterület-felügyelő tepert a földre, mert egy megálló után leszállt a 7-es buszról és el akart menekülni – közölte a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóságának sajtószolgálata a hvg.hu-val. A Rendészeti Igazgatóság szerint a férfi a "havas járdán csúszott el, és megpróbálta megrúgni a közterületeseket". A letepert férfi azt állítja: a közterületisek úgy viselkedtek, mintha rendőrök lennének, az ellenőrök pedig nem hagyták, hogy kezelje a jegyét a 7-es buszon.

Szerdán a 444.hu tett közzé felvételeket arról, hogy három közterület-felügyelő tepert a földre egy állítólagos bliccelőt a Ferenciek terén.

Az ügyben akkor kerestük a BKK-t, akik a Fővárosi Önkormányzat Rendészeti Igazgatóságához irányítottak minket, hozzátéve: az eset valószínűleg elkerülhető lett volna, ha a letepert férfi nem bliccel. Akkor még nem lehetett tudni pontosan, hogy a férfinak volt-e jegye, a 444.hu olvasója szerint volt, de nem érvényesítette.

Kerestük a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóságát is, sajtószolgálatuk az üggyel kapcsolatban a hvg.hu-val azt közölte, hogy az eset szerdán délután negyed 4 körül történt, és a felvételeken valóban a Rendészeti Igazgatóság két közterület-felügyelője látható, akik három BKK jegyellenőr munkáját támogatták a 7-es buszon.

A Rendészeti Igazgatóság közlése szerint a felvételeken is látható utas a Rudas Gyógyfürdő megállóban, a 2-es ajtónál szállt fel egy társával, aki felmutatta a bérletét. A férfi "nagyjából 20 másodperc elteltével kezdett el a zsebében kotorászni, majd menetjegyet vett elő, az ellenőrrel nem állt szóba, odarohant  az első ajtónál lévő mechanikus jegykezelő készülékhez. Az ellenőr felszólítására nem adta át a jegyet, aki ezután a közterület-felügyelőket intézkedésre kérte fel. Ők az utast személyazonosságának igazolására szólították fel, amit megtagadott és nyomdafestéket nem tűrő kifejezésekkel ócsárolta a közterület-felügyelőket" – írja a Rendészeti Igazgatóság.

"Erőszakot azért mégsem fogok alkalmazni csak azért, hogy kilyukasszam a jegyem"

A videón szereplő Dávid nevű férfi a 444.hu-nak írt levelében azt állította: épp a jegyét akarta érvényesíteni a Rudas fürdőnél, amikor odajöttek hozzá az ellenőrök, akik egy "innentől a tietek" mondattal a közterületiseknek adták át őt.


"Ekkor még naivan próbáltam lyukasztani, de ezt sajnos nem tudtam megtenni, erőszakot azért mégsem fogok alkalmazni csak azért, hogy kilyukasszam a jegyem" – írta, hozzátéve: a Ferenciek terénél leszállították “kézen fogva” a közterületesek, ekkor ő "megpróbált szabadulni". "Sajnos nem voltam eléggé elszánt, és nagyon finomkodtam, meg a hátizsákomban volt a laptopom amit nagyon féltettem, kezemben a szatyor, úgyhogy sajnos nem sikerült elmenekülnöm a közterületesek támadása elől" – írta levelében.

"Végül odajött egy harmadik közterületes is, aki amúgy is ott volt a Ferenciek terén, és már hárman fogtak, amikor lenyomtak a földre" – mesélte a lapnak. Később megérkeztek a rendőrök, akik Dávid szerint "nagyon kedvesek, és segítőkészek voltak", és "kimenekítették a közterületesek terrorizálása, és a sáros, pisis latyakból".

"A közterületesek nem kértek iratokat, nem említettek igazoltatást, egész egyszerűen (szerintem jogtalanul) visszaéltek a pozíciójukkal, lefogtak, én meg ösztönszerűen megpróbáltam elmenekülni. Csak a rendőrök igazoltattak, akiknek azonnal oda is adtam a személyimet és a lakcímkártyámat. A rendőrök felvették mind a közterületesek, mind az én adataimat" – írta.

A busz ezek után megérkezett a következő megállóba a Ferenciek terére, ahol "az utas megpróbált elszökni az intézkedés elől. A közterület-felügyelők a helyszín elhagyásának megakadályozása és az ellenszegülés megtörése érdekében testi kényszert alkalmaztak. Az utas egyik, illetve másik karját is megfogták, miközben a helyszínen tartózkodó másik közterület-felügyelő páros egyik tagja szintén a visszatartásban segített, míg a másik a helyszínen ugyancsak jelen lévő rendőröket értesítette. Az utas a dulakodás közben a havas járdán megcsúszott, az ellenszegülést nem adta fel, így került a földre, ahol a közterület-felügyelők felé erőteljes rúgásokat is ejtett" – magyarázzák az eseményeket.

A megérkező rendőrök az illetőt igazoltatták, a BKK-jegyellenőrök pedig megtették a szükséges adminisztratív intézkedéseket a büntetés kiszabása és a pótdíjazás érdekében. Az esemény során személyi sérülés nem történt.

"A BKK ellenőrök munkáját a közterület-felügyelők segítik és mint hivatalos személyeknek joguk van az intézkedéshez, és ha szükséges, a potyázót erővel is visszatarthatják a rendőrség megérkezéséig" – jegyzi meg a Rendészeti Igazgatóság.

A Budapesti Közlekedési Központ jegyellenőreinek munkáját 2011 óta segítik közterület-felügyelők, az azóta eltelt időszakban pedig a közlemény szerint "jelentős javulás tapasztalható a bliccelők visszaszorítása tekintetében, bár a tapasztalatok szerint a bliccelők túlnyomó többsége együttműködő magatartást tanúsít, amikor a büntetés kiszabására kerül sor".

A Rendészeti Igazgatóság által közölt adatok szerint 100 ezer ellenőrzésre vetítve 253 százalékkal több helyszíni pótdíjat szedtek be, 45 százalékkal több bliccelő utast pótdíjaztak utólagosan hivatalos okmány vagy rendőrségi adatlekérés alapján, 99,7 százalékkal kevesebb utast pótdíjaztak bemondás alapján fölvett adatok alapján, 98,3 százalékkal kevesebb utas távozott intézkedés nélkül.

A Rendészeti Igazgatóság az üggyel kapcsolatos tájékoztatás mellett emlékeztetett arra, hogy a bliccelők a fővárosi adófizetők és a jegyüket megváltó utasok pénzén buszoznak, villamosoznak vagy éppen metróznak, "viselkedésükkel nemcsak anyagi, de erkölcsi kárt is okoznak", a BKK számításai szerint pedig éves szinten több milliárd forintos kárt okoznak a fővárosi tömegközlekedésben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!