Május 31-re tolta a kormány a német megszállás emlékműve megvalósításának határidejét. A beruházást a Miniszterelnökség valósítja meg, az emlékmű megvalósításának irányítását Fürjes Balázs budapesti nagyberuházásokért felelős kormánybiztos feladatkörébe utalták - olvasható a Magyar Közlönyben.
Így hatályát veszti a Magyarország német megszállásának emléket állító, Budapest V. kerületben felállításra kerülő emlékmű megvalósításával összefüggő egyes kérdésekről szóló, tavaly december 31-én megjelent kormányhatározat. Ebben a beruházás határidejére március 19-ét jelölték meg.
Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára a Hír Tv-ben kedden azt nyilatkozta: nem tartja valószínűnek, hogy március közepéig megvalósul a német megszállás áldozatainak emlékműve a Szabadság téren. Úgy fogalmazott: fontos, hogy az emlékművel kapcsolatban olyan döntés szülessen, amely Magyarország minden polgára számára elfogadható.
A Szabadság téri emlékmű óriási vitákat váltott ki, leginkább azért, mert Magyarországot ártatlan arkangyalként ábrázolja, márpedig erről sok magyar család más emlékeket őriz. A kormány emlékmű-állítása mögött történelemhamisító szándékokat sejtett például a hvg.hu-nak írt cikkében Ungváry Krisztián, a történész a csütörtökön megjelenő HVG-ben pedig interjút adott ugyanerről a témáról, azt állítva benne, hogy a kormánypártok a Jobbik vitorlájából akarják kifogni a szelet ezzel a történelemértelmezéssel.
Az emlékmű elkészítésére kiírt pályázatot Párkányi Raab Péter szobrászművész nyerte. A látványterv szerint a kompozíció két fő eleme Gábriel arkangyal és a rá lecsapó német birodalmi sas, az alakok egy 13 oszlopból álló, hét méter magas timpanonos kapuzatban állnak majd. A kormányzat azt állítja, hogy az emlékmű a náci megszállás minden áldozatáról megemlékezik.