szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Spiegel online kiadásának címlapján vezető anyagként szerepelt szerdán az internetadó elleni tüntetésekkel foglalkozó cikk, mely szerint Orbánra és kormánytöbbségére nézve egyáltalán nem veszélytelenek az utcai tömegmegmozdulások.

Hideg zuhanyként érte Orbán Viktort és a Fideszt az internetadó miatti tüntetés – írja a Der Spiegel német hetilap online kiadása a "Tömegtüntetések az internetadó ellen: Orbán problémája a netezőkkel" című cikkében, ami szinte egész nap vezető anyag volt a portálon.

A cikkeiben elsősorban Magyarországgal foglalkozó Keno Verseck azt írja: a Fidesz fél év alatt három választást is toronymagasan megnyert és az autoriter kormányzása miatt érkezett uniós kritikák is elcsitultak, ám most hirtelen felütötte a fejét a bizonytalanság a kormánypártban, Orbán maga pedig mintha eltűnt volna, ennek oka pedig a nem várt, hatalmas utcai tüntetések.

Stiller Ákos

Több magas rangú fideszes politikus, köztük Kövér László – akinek egyébként mindig a keze ügyében van egy kis hazaárulózás – visszafogottan nyilatkozott a tüntetésekről és bevallották, hogy nem tájékoztatták őket előzetesen az internetadó tervéről és arról a sajtóból értesültek – olvasható a Spiegel online cikkében. Kiemelik, hogy Bayer Zsolt, a "prominens szélsőjobbos publicista" "hülyeségnek" titulálta az adót, amiről a szavazást november közepére tolták.

Verseck felhívja a figyelmet, hogy ugyan nem annyira tűnik elsőre magasnak az adó havi mértéke, de egy átlagos magyar havi internet-előfizetési díj 20-25 százalékát kiteszi és hogy sok diák és szegényebb magyar ember kevesebb mint 200 euróból (60 ezer forint) él havonta, nekik pedig igenis számít az új adó. "Sok szegényebb ember kevesebbszer használja majd az internetet, amíg a kormány nem garantálja, hogy a költségeket a szolgáltatók nem hárítják át az ügyfelekre" – idézte a lap Dojcsák Dalmát, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) munkatársát, aki szerint ezért az adó végül is az állampolgári jog korlátozása.

A Spiegel megszólaltatta Tamás Pál szociológust is, aki szerint az internetadó azt bizonyítja, hogy a Fidesz, vagyis a Fiatal Demokraták Szövetsége már nem fiatal és nem érti a fiatalokat. "Nem arról az 50 centről van szó gigabyte-onként, az internet a szabadság szimbóluma, éppen annyira, mint 25 évvel ezelőtt a szabad utazáshoz való jog" – tette hozzá.

Egyes elemzők a kijevi Euromajdan-mozgalomhoz kezdik hasonlítani a budapesti eseményeket, az azonban biztos, hogy Orbánra és kormánytöbbségére nézve nem veszélytelenek a tüntetések, hiszen az internetadó sokakat visz ki az utcára, hogy aztán az Orbán Magyarországában tapasztalható számos korrupciós ügy ellen tüntessen és az ellen, ahogyan a kormánytöbbség villámgyorsan újabb és újabb antidemokratikus törvényt és különadót visz át a parlamenten" – írja Verseck.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!