szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Válaszolt a békemeneteket is szervező Civil Összefogás Fórum (CÖF) feljelentésre vonatkozó fenyegetésére André Goodfriend amerikai ügyvivő.

A Bécsi Egyezményt ajánlotta a CÖF figyelmébe André Goodfriend, az USA ügyvivője a Twitteren, miután a békemeneteket is tető alá hozó szervezet bejelentette, ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz, mert szerintük a magyar törvények szerint nemcsak a korrupció büntetendő, hanem az is, ha valaki elmulasztja bejelenteni a tudomására jutott korrupciós cselekményt és ezt az amerikaiak ezt nem tették meg a kitiltási ügyben. 

Bár a feljelentést nem André Goodfriend amerikai ügyvivő ellen teszik meg, a Magyar Nemzet csütörtöki cikke alapján az ügy mégis hozzá kapcsolódik

Ifj. Lomnici Zoltán CÖF-szóvivő a lapnak azt mondta, az ügyvivő külföldi hivatalos személynek minősül, az elmúlt hetekben többször elhagyta a nagykövetség területét, tehát Magyarország területére lépett. Goodfriendnek a magyar jogszabályok alapján ekkor feljelentési kötelezettsége keletkezett, és át kellett volna adnia állítólagos bizonyítékait, amelyek igazolják, miért tiltottak ki hat magyar tisztviselőt.

Goodfriend a Twitteren erre úgy reagált, hogy „a Bécsi Egyezmény mindig hasznos olvasmány diplomáciatörténeti szempontból, valamint a nemzetközi kapcsolatok alapjaihoz is”. Az atv.hu belenézett az egyezménybe, amelyből kiderül, nincs feltétlenül alapja annak, amire a CÖF hivatkozik.

Az egyezmény szerint ugyanis „a diplomáciai képviselő mentes a fogadó állam büntető joghatósága alól" és "a diplomáciai képviselő a fogadó állam polgári és államigazgatási joghatósága alól is mentes” (31. Cikk 1.), továbbá „a diplomáciai képviselő nem köteles tanúvallomást tenni” (31. Cikk 2.).

A CÖF szóvivője a Btk. alapján akár hároméves szabadságvesztést is kilátásba helyez az ügyvivővel szemben, de az egyezmény úgy szól: „a diplomáciai képviselő személye sérthetetlen. A letartóztatás vagy őrizetbevétel semmiféle formája sem alkalmazható ellene.” (29. Cikk).

A dokumentum alapján a fogadó államnak egyetlen lehetősége van arra, hogy kifejezze tiltakozását egy diplomatával szemben: „a fogadó állam – anélkül, hogy elhatározását indokolnia kellene – bármikor értesítheti a küldő államot arról, hogy a képviselet vezetője vagy a képviselet diplomáciai személyzetének valamely tagja persona non grata”. (9. Cikk 1.) – tette hozzá az atv.hu beszámolója.

Békemeneten is járt már az USA ügyvivője
André Goodfriend / Twitter

Ifj. Lomnici Zoltán, a CÖF szóvivője közleményben igyekezett kiigazítani az amerikai ügyvivőt, azt mondja, a diplomáciai vagy egyéb mentesség esetében szükséges eljárásról egy 1973-as külön jogszabály kimondja, hogy diplomata cselekményével kapcsolatban is lefolytatható nyomozás. Ebben az esetben az eljárást a hatóság, illetve a bíróság felfüggeszti és állásfoglalást kér az ügyészségtől, mint felettes szervtől, illetve az igazságügyi minisztertől az eljárás folytatásáról - írta a lapunkhoz eljuttatott kiegészítésben.

Fazekas Tamás ügyvéd a Hír24 megkeresésére elmondta, hogy Lomnici felvetései nem teljesen helytállóak, mert bár a nagykövetség nemzetközi jog szerint sérthetetlen, nem minősül az Egyesült Államok területének. Feljelentési kötelezettsége pedig magyar hivatalos személynek van, külföldinek nincs, ráadásul a magyar jog tekintetében André Goodfriend még külföldi hivatalos személynek sem minősül, hanem diplomata, akikre más szabályok vonatkoznak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!