szerző:
Tetszett a cikk?

A volt lengyel pénzügyminiszter szerint rendreutasították a Varsóba látogató Orbán Viktort, a jobboldali Jaroslaw Kaczynski nem volt hajlandó találkozni a magyar kormányfővel, a lapvélemények pedig úgy írnak Orbánról, mint Putyin hasznos idiótájáról, aki azt hiszi, ő irányítja az orosz elnököt.

Orbánt rendreutasítottuk, nem kapott semmilyen felmentést – mondta a lengyel-magyar kormányfői találkozó után Jacek Rostowski volt pénzügyminiszter, a lengyel kormányfő tanácsadói csoportjának vezetője több tudósítás szerint. Azt hiszem, a vendég elég világosan megérthette a lengyel kormány álláspontját, és azt, hogy miért kelt bennünk kétségeket az utóbbi időben a magyar kormány tevékenysége – tette hozzá a befolyásos politikus.

Ennél jóval diplomatikusabban, de hasonló értelemben nyilatkozott a találkozó után Ewa Kopacz miniszterelnök, aki a kora délutáni közös sajtótájékoztatót így kezdte: "Őszinte és nehéz beszélgetés volt, ahogy ez barátok közt szokás, egymás szemébe nézve, és kimondva, amit gondolunk. Kifejtettem, hogy alapvető jelentőségű az uniós országok és a visegrádi négyek egységes fellépése az ukrán helyzettel kapcsolatban, az agresszió közös elítélése. Közös történelmünk során mindig veszítettünk, ha a nemzetközi politikában a jog helyét az erő vette át."

MTI / PAP / Rafael Guz

Válaszul a magyar miniszterelnök hangsúlyozta, hogy teljes mértékben támogatja a második minszki megállapodást, és ez az európai egység alapja. A közös történelemről azt mondta: a két nép mindig támogatta egymást és támogatta a szabadságot. Kettejük közül ő említette meg, hogy beszéltek a lengyel miniszterelnök asszonnyal az európai energiaunióról és a Németországban bevezetett minimálbér közép-európai hatásairól.

Már a sajtóbeli fogadtatás is elég érdesre sikerült: a legnagyobb példányszámú politikai napilap, a liberális Gazeta Wyborcza publicistája, Bartosz T. Wielinski ezt írta a magyar kormányfő Varsóba érkezése előtt: "Magyarországot erősen meg kell róni, mert vezetője kedden épp akkor méltatta a Putyinnal folytatott együttműködést, amikor az ukrajnai szeparatisták az orosz hadsereg segítségével törték meg az ukránok ellenállását Debalcevénél". A kommentátor szerint Orbán Viktor az első uniós kormányfő, aki hagyja, hogy Putyin „hasznos idióta”-ként kihasználja. Igaz, ő budapesti lengyel diplomatáktól azt hallotta: nekik Orbán azt magyarázta, hogy valójában ő használja ki Putyint, de ez nem igaz, naivitás, a budapesti látogatással csak az orosz fél nyert. A lengyel kormány Tusk idején sokáig védte Orbánt, de utódai most már nem hallgathatnak. Nem lehet szemet hunyni, Varsóban, Berlinben, Brüsszelben és Párizsban egyaránt ki kell mondani, hogy a putyini Oroszországgal ápolt közeli kapcsolat egész Európának árt – fejtette ki az újságíró.

A Lengyel Rádió megemlítette Orbán Viktor külpolitikai újságíróknak tartott szerdai háttértájékoztatóját, amelyen elhangzott: a balti államok, Lengyelország és az USA ki akarja szorítani Oroszországot az európai együttműködésből, míg Magyarország, Csehország, Szlovákia és Ausztria szerint az oroszokkal való együttműködés nélkül nem érhetjük el a céljainkat. Ez egy nagyon mély stratégiai törésvonal, és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a másik oldalon áll – mondta részvevők szerint a magyar kormányfő, amit a varsói közszolgálati rádió honlapján így emelt ki a beszámoló címében: „Orbán Viktor szerint Donald Tusk tehet Oroszország elszigetelődéséről!”.

A jobboldali Rzeczpospolitában a budapesti Heti Válaszban is publikáló és korábban Orbánnal rokonszenvező Jaroslaw Gizinski ezt írta: A magyar miniszterelnökön a Putyin-látogatás után rajta marad a bélyeg, hogy megszegi a korábban hirdetett elveket. Megválasztása utáni első varsói látogatásán Donald Tuskkal az oldalán arról beszélt, hogy Közép-Európának feltétlenül közös energiastratégiát kell megvalósítani. Most pedig magyarázkodhat Ewa Kopacznak, hogy ezzel ellentétben miért teszi függővé Magyarországot az energetikában Oroszországtól, és hogyan nem lesz ennek hatása Budapest politikájára.

Meglepő fejleménye volt a látogatásnak, hogy Jaroslaw Kaczynski, a jobboldali ellenzéki Jog és Igazságosság párt elnöke nem kívánt találkozni Orbán Viktorral, akit pedig korábban példaképnek tekintett, hívei tömegesen vettek részt magyarországi kormánypárti demonstrációkon. Most Mariusz Blaszczak parlamenti frakcióvezető tájékoztatta a sajtót: a magyar miniszterelnök környezetéből szerdán kezdeményezték a találkozót, de Kaczynski ezt elutasította, mert a mostani helyzetben nem lenne értelme. Szerinte Orbán Viktor magatartása rombolja az európai szolidaritást. Igaz, hozzátette, hogy ez a véleménye a német kancellárról és a francia elnök politikájáról is. A legnagyobb ellenzéki párt egyik képviselője, Krzysztof Szczerski már a találkozó után mondta újságíróknak: Orbán Viktor hiába próbálja különválasztani az európai közös politikát a magyar-orosz gazdasági kapcsolatoktól, ez nem megy, mert Putyin politikai célokra használja ki a gazdasági együttműködést. Orbán Viktornak nagyon világosan meg kell mondania, hogy részt akar-e venni a visegrádi együttműködés Lengyelország által javasolt megújításában, a közös politikában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!