Rendkívüli értekezletre hívta haza a Magyarországot képviselő nagyköveteket Orbán Viktor. A miniszterelnök ismét a nemzeti érdekeken alapuló diplomácia mellett kardoskodott, ezt követeli meg a magyar diplomatáktól is.
Most érkezett
10-30 milliárdba kerül az IS elleni akció, ezzel zárja Orbán a beszédét
Kell a költségvetési rugalmasság, az IS elleni harc vélhetően 10-30 milliárdos összeget emészt fel, ennek meg kell lennie. Együttműködési kultúra kell a minisztériumok között, ebben nem állunk túl fényesen. "Talán most már megtalálta a közigazgatás jó működési formáját", ami egy kormányváltás után is megmarad, de "talán anélkül is", utal terveire Orbán.
Ezzel záródik a miniszterelnöki megnyitó.
Szokatlan időpontban, a rendszerint nyáron rendezett nagyköveti értekezlet helyett már márciusban hazarendelte a külföldi magyar képviseletek vezetőit Orbán Viktor. Arról, hogy a hétfőn reggel kezdődő értekezleten mi hangzik majd el, három lehetséges forgatókönyvet is felvázoltak forrásaink: az első szerint a nemzetpolitika visszakerül a Bem térre, és ismét kicsit nagyobb hangsúlyt kap, a második, hogy a nagyköveteknek be kell számolniuk, mennyire teljesítették a kormányzati igényt, a külgazdasági vonal megerősítését, milyen üzleteket hoztak, de még az is felmerült, hogy bejelentik a külügy és a külgazdaság szétválását.
Percről percre
Nőtt az államadósság, júliusra lesz 2016-os költségvetés
Utolsó kérdés következik: a dohai konzul a szervezetrendszer széttagoltságára kérdez. Orbán szerint történelmi okai vannak, hogy a jogi-gazdasági-szervezeti gondolkodás külön él. Ezt integrálta a gazdasági csúcsminisztériumban, erre tett kísérletet. Orbán bevallja, hogy bár a GDP-arányos államadósság csökkent, abszolút értéken nőtt, és ez nem jó - ez indokolja a pénzügyi szemlélet különállását, mert könnyen elszalad velünk a ló. Nullás költségvetést kéne létrehozni, ami egész Európában ritka - mindenki többet költ, mint amennyit beszed. Mindeközben fejleszteni kell az alrendszereket, egészségügy, oktatás stb. A pénzügyesek ne húzzák vissza a gyeplőt, de jó, ha figyelmeztetnek a buktatókra.
Mindezt a költségvetési vitában kell majd eldönteni, júliusra meglesz a 2016-os költségvetés.
A gazdaság beelőzi a nemzetpolitikát
Szlovákiában történelemhamisítás zajlik, milyennek látja az autonómiatörekvéseket, szól a kérdés.
Orbán szerint a z autonómia joga megillet mindenkit, de vannak korlátok: az autonómia szó elriaszt, az önkorményzatiság, decentralizáció nem annyira. Lehet engedményeket tenni nyelvi kérdésben, de ezen nem izmozunk. A történelemhamisítás ellen nem érdemes küzdeni, de kell a magyar nyelvű iskolákat támogatni, s az a dolgunk, hogy ahogy mi látjuk a világot, azt írjuk le, civilizáltan, kulturáltan. A gazdasági kapcsolatok fontosabbak. A szoros gazdasági együttműködés előfeltétele a békének - nem feladva semmit, de mást kell előtérbe tolni. Használjuk a vegyesbizottságokat békéltető fórumoknak, ott lehet tárgyalni, megbeszélni, és ezt forszírozni kell. "Ezt a kifinomultabb megközelítést javaslom a nemzetpolitikában."
Nagy regionális gazdaságfejlesztés várható
Az USA-val gazdasági és katonai téren együtt tudunk működni, ideológiai kérdésekben nem annyira, bár ezt ők jogállami köntösbe öltöztetik.
Fel kell készülnünk arra, ami holnapután lesz, a távoli jövőre: globális felmelegedés, technológiai fejlődés, ezekre készülni kell. Ezeken a területeken kéne együtt dolgozni az USA-val, zárja le Orbán a válaszát.
Az eszéki konzul emelekdik szólásra: Hogy integráljuk az egyszerűsített honosítással keletkező, egymilió ú magyar állampolgárt?
Orbán: nem mi húztuk a magyar állam mai határait. Ipari fejlesztési centrumokat hozunk létre, autópályákat és magyar-nem-magyar vegyesvállaltokat kell létrehozni - "mi kicsik vagyunk, de innovatívak". Nem kell félni az ilyen kapcsolatoktól. Ez a térség legyen egy nagy gazdasági egység, ez az EU-s politikai irány legjava. Úthálózatot kell fejleszteni, gazdasági kapcsolatokat fejleszteni "a horvátokkal nem olyan könnyű együttműködni", mert olyanok, mint mi, de meg kell próbálni. A hatérmenti gazdaságfejlesztésre sok pénzt fogunk elkölteni.
Amerika túl nagyokat vált a külpolitikájában
Orbán reagál, bár a kérdést az újságírók nem hallhatták.
Amerikai-magyar viszony - Orbán visszautal arra, hogy nem esik egybe a nagy országok érdeke, és a miénk. Nem esnek egybe az érdekeink az USA-éval mindenben. "Nem gondoljuk ugyanazt a világról", ez változik amúgy is, ideológiai irányváltások vannak. A 2000-es évek közepén kiemelt jelentőségű volt a mi régiónk az USA-nak, rakétarendszerek telepítése is napirenden volt - "én azzal kritizáltam a szocialistákat, hogy ezt nem vállalták". Orbán harcosan kiállt a Nabucco mellett is. Aztán az USA lefújta a fegyverkezést és a Nabuccót, irányváltás volt. Az USA irányváltása mindig belpolitikailag motivált. Ehhez képest a németek kisebb amplitudóval változik.
Bár vannak hiányosságok, alapvetően sikeres volt az átállás
Sikereink vannak, de nincs minden rendben - viszont át tudtunk állni egy új külpolitikai rendszerre alapvetően, bár vannak hiányosságok, zárja Orbán a beszédjét.
Most konzulátciós lehetőség nyílik, kérdéseket lehet feltenni a miniszterelnöknek.
Lehet magyarként is késsel-villával enni
Fontos az ott élő magyarok helyzete is, beruházásokat eszközölünk a térségben. Orbán összegez.
1, Világgazgdasági-világpolitikai átrendeződés zajlik ma. Nem játszunk meghatározó szerepet benne, de a magyar érdekek feltétlen képviselete elvárás.
2. Egy diplomata nem lehet világpolgár. Aki nem magyarként tekint a világra, arra a világ sem tekint magyarként. Nemzeti külképviseletre van szükség. De ez nem provincializmus. A nemzeti gondolat motivál minden kit. "Magyarként is lehet késsel-villával enni", nyelveket beszélni, elegánsnak lenni.
3, Nem romantikus álmokat kell kergetni, hanem a magyarságot képviselni.
4, Ez kifizetődő dolog? "Nem tudjuk." Lehet, hogy az okos alárendelődés kifizetődőbb - kuruc-labanc viszony. De hosszabb távon csak az autonóm, független, szuverén nézőpont kifizetődő.
5, Alapvetően kétféle viszony van: vazallusi vagy partneri. Aki nem partner, alattvaló lesz előbb-utóbb.
Jön a déli nyitás, Ukrajna életbevágó nekünk
Afrika stabilizálódni fog, és akkor nagy gazdasági lehetőséggé válik. Most is nagy az aktivitás. A másik pedig Latin-Amerika: feltörekvő, nagy gazdaságok vannak ott. Idén még Ázsia áll fóluszba - Szingapúrtól Mongóliáig el kell menni, nagykövetésgek, kozulátusok, kereskedőházak nyitása várható. Majd következik a déli nyitás 1-2 év alatt.
Ukrajna: az új világrend jele, hogy háború van Magyarország egyik szomszédjának területén. Ez eddig elképzelhetetlen volt, mondja Orbán. Elhúzódó konfliktusra számít, bár vannak biztató jelek, de messze vagyunk a végétől. A tűzszünet fontos, hisz szomszédos ország vagyunk - folyamatos destabilizációs veszély ez egész Ukrajnának. Oroszország és Magyarország között mindig kell lenni egy másik országnak, ez elemi érdekünk.
Keleti nyitás: siker
Keleti nyitás sikeressége - 2009 teljes export 80%-a ment az EU-ba, ma az arány 75%-ra csökkent le. El kéne érni 2018-ra, hogy az EU-n kívüli export aránya egyharmada legyen a magyar teljes exportnak. Jó, hogy boldogulni tudunk az EU-ban, de nem elég diverzifikált az exportunk.
A keleti nyitást sikeresnek tartjuk, mondja Orbán, dacára a számoknak (Nokia-gyár bezárása lerontotta a magyar exportteljesítményt). Indokolt volt összevonni a külgazdaságot és a külügyminisztériumot, belső szerkezetváltásnak ez is eszköze. Nyissuk ki a kapukat a magyar KKV-k előtt. A kapu ki van nyitva keletre, közlekedni kell rajta, és figyelni, hogy ne csukja be valaki. Most pedig délre fordulunk.
Külpolitika - jó gazdaságra épüljön
A gazdaságra kell alapoznunk. Az EU része vagyunk, de az EU, eurozóna nehézségekkel fog küzdeni. A lengyelek arra építettek, hogy ők a zöld sziget, a válság ellenére sem estek vissza egy évben sem, sikeresek. "Magyarország egy hasonló helyzet felé megy". Orbán sorolja a makrogazdasági sikerszámokat - "most ilyen évek következnek majd". Az önálló magyar külpolitika alapja a magyar gazdaság teljesítménye. Tavaly a növekedés javuló külkereskedelmi mérleggel járt, ami eddig nem így volt. Nem hitelre, hanem beruházásra épült a növekedés.