szerző:
Cs. B.
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az Országgyűlési Őrség tagja csak testi kényszert alkalmazhat, hiába szerelik fel őket sokkolóval. A Terrorelhárítási Központ és a Nemzeti Védelmi Szolgálat már használja ezt az eszközt, a rendőrség szerveinél viszont nincs rendszeresítve a sokkoló – derült ki a hvg.hu megkeresésére adott rendőrségi válaszból.

„Amennyiben rajtam múlna, minden rendőrnek beszereztetném az elektromos sokkolót, mert jobbnak tartanám, ha ezzel rohangálnának, mint pisztollyal az oldalukon kis lőfegyverrel” – mondta a neve elhallgatását kérve a Budapesti Rendőr-főkapitányság egyik volt középvezetője, akivel egy olyan rendőr is egyetértett, aki a fegyverhasználatban még ma is folyamatosan trenírozza magát.

Mint ahogy a Blikk hétfőn beszámolt róla, az Országgyűlési Hivatal 10,1 millió forintért vásároltTaser X26-os sokkolókat az Országgyűlési Őrségnek. A beszerzési árban benne voltak a cserélhető fejek és a kiképzés költsége is. Az interneten fellelhető adatok szerint egy Taser X26-os sokkoló a gyártónál 999 dollárba, azaz 270 ezer forintba kerül.

store.taser.com

A hvg.hu-nak a beszerzést az Országgyűlés Sajtóirodája azzal indokolta (amivel egyébként a Blikknek is), hogy követni szeretnék azt a nemzetközi trendet, melynek alapján egyre inkább előtérbe helyezik a kényszerítő eszközök között a nem halálos fegyvereket. A hivatal hangsúlyozt, hogy a tárgyalási rend fenntartására az elektromos sokkolót  nem használhatják, ebben az esetben legfeljebb csak testi kényszert alkalmazhatnak. Arra egyébként a válasz nem tért ki, hogy előfordult-e korábban olyan eset, amikor egy ilyen ilyen eszközre szorult volna.

A sokkoló működése és hatása

Ezek a sokkolók 5-6 méter távolságig hatásosak, két kis tű alakú lövedéket mélyesztenek be az áldozat bőre alá, amely dróton keresztül áramot vezet a testbe. A sokkhatás elől a vastag ruházat sem véd meg, ha netán nem akadna be a bőrbe a lövedék, akkor a ruhán keresztül üt. Alapesetben öt másodpercig tart a sokkhatás, de az elsütő gomb többszöri lenyomásával ez hosszabbítható. A készülék elektromos stimulálással megzavarja azokat a jeleket, amelyeket az agy küld a mozgatóidegeknek, így az áldozat rövid időre elveszti az irányítást a saját teste felett.

Rendőrök a Taser X26-osokkal kapcsolatban annak adtak hangot, hogy nem igazán látják, hogy mi értelme lenne annak az Országgyűlésben, főleg, hogy a pisztolyt is hordják majd az őrség tagjai. „Szerintem minden rendőrnek kellene. Jobban megállít, mint egy pisztoly, de nem öl meg" - mondta egyikük, igaz, szerinte egy kockázat van: ha az illetőnek szívritmus-szabályozója van. Az egykori BRFK-s megjegyezte, hogy tudomása szerint jó pár évvel ezelőtt a sokkoló bevezetését épp azért ellenezte a rendőri vezetés, mert a szívbetegeket halálos ütés is érheti.

Ugyanakkor a Terrorelhárítási Központnál szintén alkalmaznak elektromos kényszerítő  eszközt, mégpedig – mint a hvg.hu-nak írták – 2012 óta a Műveleti, illetve Személyvédelmi Igazgatóságokon 2012 óta. A hvg.hu tudomása szerint a Nemzeti Védelmi Szolgálatnál is vannak sokkolói azoknak a munkatársaknak, akik esetében felmerülhet, hogy az akciók során esetleg olyan helyzetbe kerülnek, hogy meg kell védeniük magukat. Erre egyébként gondolnak a rendőrök is. Egy volt kerületi rendőr mesélte, hogy ügyeletes tisztként gyakran kellett elvennie sokkolót a kollégáitól, mivel többen úgy gondolták, "biztos, ami biztos, jobb, ha van náluk bénító eszköz, ha le kell szerelniük valakit."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!