szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kis csúszással, negyed hat után kezdődött az Európai Parlamentben a magyar helyzetről szóló vitanap, melyen a magyar álláspontot maga Orbán Viktor veszi védelmébe. A magyar kormányfő a halálbüntetés napirenden tartását a szólásszabadsággal kapcsolatos kérdésnek tekinti, miközben azt is fontosnak tartja, hogy a gazdasági bevándorlás támogatásáról egy ország maga dönthessen.

Most érkezett

Meg is volt az első szócsata

Újhelyi István emelkedik szólásra, és Weberhez intéz kérdést: Kövér László EU-t bíráló szavait tolmácsolja, és kérdezi a véleményét. Weber:  az ügy hátterét nem ismeri, Európában sajnos vannak ilyen hangok, nem erről van most szó. Pelczné Gáll Ildikó is szólásra emelkedik, bár nem akar (Gál Kinga akart eredetileg felszólalni) - Pitellát kérdezi, hogy Timmermans miért fenyeget a 7-es cikkel, miért nem lehet beszélni, miért vannak tabutémák, miért kell a szőnyeg alá söpörni a problémákat "Hol az a lista", amiről nem lehet beszélni? Pittella: persze beszélhetünk a kérdésekről, de itt alapértékekról van szó. A halálbüntetés nem-alkalmazása EU-s alapérték, és ha egy kormányfő visszaállítaná mégis, "ez aggaszt bennünket".

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Szocialisták: a demokrácia kiüresítése zajlik

A szocialista frakcióvezető következik. "Világosan kell fogalmazni" - nem a politikai különbségekről van szó, hanem arról, hogy Orbán a kijelentéseivel túlfeszíti a húrt. A témák az EU közös értékeit sértik. A demokrácia banalizálása és kiüresítése zajlik, a demokrácia a szélsőségesek közötti sárdobálássá züllik. Gianni Pittella kitér a melegeket ért támadásra és a gumicsont témákra is, amelyek elvonják a figyelmet a valódi problémákról. Olaszként is kifejezi szimpátiáját, Magyarországot meg kell védeni.

Weber: a konzultáció megfogalmazása "nem megfelelő"

A néppárti elnök veszi át a szót. Szerinte túl sokat foglalkoznak Magyarországgal - immáron ötödször -, míg a néppárti témákkal nem foglalkozik az EP. Magyarország jobban teljesít, hangzik el a gazdasági adatok felsorolásában - a baloldalnak savanyú a szőlő. Orbánt sokan támogatják Magyarországon, ez sem tetszik nekik. Manfred Weber Orbánnak is megköszöni, hogy tisztázta: nem akar halálbüntetést. A nemzeti konzultáció jó, immáron harmadszorra kérdezik meg az embereket. "Nem megfelelő" a megfogalmazás a Néppárt szerint sem, de a tartalom fontos, mert a probléma él: a közös EU-s menekültügy nem működik. Fel kell vetni a kérdéseket, és a tartalom a lányeg.

Timmermans: "Nem fogunk hezitálni egy pillanatig sem"

Kalnina-Lukosevica: az EU alapjogai az európai emberjogi egyezményben és Alapjogi Chartában is megjelentek. Az EP felhívja a Bizottság és a Tanács figyelmét bizonyos helyzetekre, utóbbi pedig fontosnak tartja az EP véleményét. Minden EU-s szerv nagy jelentőséget tulajdonít az alapjogok érvényesülésének.

Timmermans veszi át a szót: ezt a vitát fontossá tette két magyarországi fejlemény: a halálbüntetés újbóli bevezetése, amit több alapjogi dokumentum is tilt. A halálbüntetés bevezetése a 7-es cikk alkalmazását vonná maga után - a tagság nem függeszthető fel, de messzemenő szankciókkal lehet élni. Juncker elnök úr harcot ígért, ha Orbán újra bevezetné a  halálbüntetést, idézi Timmermans. Orbán megígérte, ezt nem akarja, de ettől függetlenül "nem fogunk hezitálni egy pillanatig sem", ha bármi ilyesmi felmerül.

A bevándorlás és a nemzeti konzultáció: a nyilvános konzultáció jó ezsköz, de a manipulációra, előítéletekre alapozott felmérésre nem lehet szakpolitikákat alapozni. Közösen ki kell állni a közös értékek mellett. AZ EB folyamatosan figyeli a helyzet alakulását.

Kezdődik az ülés

Kis technikai szünet után Kalnina-Lukasevica mondja el az Európai Tanács nyilatkozatát, az elnök pedig köszönti a megjelent Orbán Viktort, aki a vita végén megint megkapja a szót, ha élni szeretne vele, és a frakcióvezetők még erre is reagálhatnak majd.

Orbán úgy ment oda, hogy beleáll a vitába

A magyar sajtó képviselőinek már előre elmondta a kormnyfő, hogy ő felvállalja a harcot.

Orbán Viktor sajtótájékoztatóján

Orbán az EP-oroszlánbarlangban

Orbán ismét ellátogat az oroszlánbarlangba, az Európa Parlament plenáris ülésére, amely a magyarországi helyzetet vitatja meg. A vita ma lesz a szavazás azonban csak júniusban. Orbán már elárulta, miről fog beszélni: azt szeretné, ha a tagállamok maguk dönthetnének arról, befogadják-e az EU-n kívüli bevándorlókat, illetve a halálbüntetést is tagállami hatáskörbe utalná vissza - szerinte a kérdés felvetése amúgy a szólásszabadság körében értelmezendő. Arra is utalt, hogy a legutóbbi, az alapjogi LIBE bizottságban tartott vitanapon (amelynek folyománya ez a plenáris , többen értetlenségüknek adtak hangot, hogy Orbán olyan kérdéseket vet fel, amelyek EU-s alapértékekkel ütköznek, melyekkel a társulási szerződés aláírásakor is tisztában voltak: "Magyarország nem írt alá semmit arról, hogy milyen témát, kérdést vethet fel". A halálbüntetésről szóló egyezményeket betartjuk, de ezeket lehet módosítani. A vita a magyarországi demokratikus állapotokat is érinti, erről Orbán azt mondta, sokszor vizsgálták az országot, "a leleteink megfelelőek".

A menetrend: először az Európai Tanács képviseletében szólal fel Kalanina-Lukasevica, majd az EB szociáldemokrata alelnöke, Frans Timmermans következik, a Fideszt is sorai közt tudó Európai Néppárt nevében Maqnfred Weber veszi át a szót. Ezután az európai szocialisták véleményét Gianni Pittella tolmácsolja.  A brit torykat (Európai Konzervatívok és Reformisták) Timothy Kirkhope, a liberálisokat Sophia in’t Veld alelnök, az Egységes Európai Baloldal/Északi Zöld Baloldalt Marie Christine Vergiat, a Zöldeket Rebecca Harms társelnök, a Szabadság és Demokrácia Európáját pedig az olasz Laura Ferrara képviseli a vitában. A függetlenek nevében Balczó Zoltán szólalhat fel. Ezek után jön Orbán, majd 16 képviselő 1-1 percben szól hozzá az elhangzottakhoz köztük magyarok is.

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!