Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

7-0 - mind a hét, MTVA--s perüket megnyerték a köztévé előtt már több mint ezer napja tüntető Nagy Navarro Balázs és társai. A társadalomnak jelentős anyagi és erkölcsi kárt okozó ügyeken valószínűleg csak a köztévét képviselő két ügyvédi iroda járt jól. Nagy Navarróék nem hagyják abba – tiltakoznak és küzdenek a média tisztaságáért, és azért hogy a hírhamisításnak legyenek valódi következményei.

Emlékeznek, amikor a Duna TV 2012. december 3-i Híradóinak egyik bejátszásában Lomnici Zoltán egykori főbíró feje helyén egy homályos volt látható? Nagy Navarro és társa Szávuly Aranka ezután kezdett éhségsztrájkba a közmédia épülete előtt. Azt követelték, hogy az MTVA bocsássa el az összes közmédium hírnűsoráért felelős MTI Hírcentrum igazgatóját, Élő Gábort, helyetteseit, Németh Zsoltot és Hegedűs Istvánt, valamint az MTVA Hír- és Hírháttér főszerkesztőjét, Papp Dánielt, és az érintettek kérjenek bocsánatot a közvéleménytől.

Az ügyben az MTVA is vizsgálatot indított, három munkatárs szerintük elismerte felelősségét és figyelmeztetésben részesültek. Az ügybe végül belebukott Élő és Pappot leváltották hírfőszerkesztői posztjáról , de közben maradt a dokumentum és háttér műsorok főszerkesztője, és ma is az MTVA-nál dolgozik egy még magasabb beosztásban az MTVA tartalomszolgáltatási igazgatójaként. Hegedűst is csak figyelmeztette az MTI akkori vezérigazgatója Belénessy Csaba. A sztrájkolók követelése viszont az volt, hogy mind a négy felelőstől szabaduljon meg a közmédia.

MTI / Kovács Attila

Ez nem történt meg, az MTVA viszont perek sorait indította a 2012. december 10-én éhségsztrájkba lépő újságíró és társai ellen. Két birtokháborítási eljárás is zajlott, mivel a demonstrációk sátorral és lakókocsikkal folytak. A bíróság végül úgy ítélt, hogy a gyülekezési jogot nem lehet birtokháborítási indokkal korlátozni. Azzal is vádolták Nagy Navarroékat, hogy akadályozzák az épületbe jutást, ám ez egyszerűen nem volt igaz. Ellentétben a Médiaszolgáltatás- támogató és Vagyonkezelő Alappal (MTVA) a közmédia igazi irányítójával, amely 2012. december 27., azaz az újságíró elbocsátása óta nem engedi be Nagy Navarrot az épületbe. Pedig ő szakszervezeti vezető is, a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezetének (TFSZ) alelnöke, a Munka törvénykönyve alapján joga lenne a tévé székházába belépni. Az éhségsztrájk jogosságát is vitatta a köztévé, állítva, Nagy Navarro az MTV üzemi tanácsának tagjaként nem szervezhet munkabeszüntetést, de végül a bíróság az újságírók véleményét igazolta: éhségsztrájkolás közben lehet munkát végezni, az nem munkabeszüntetést jelent .

Az éhségsztrájkolókat kétszer fizikailag is megpróbálták ellehetetleníteni, különböző őrző-védő cégek (és néhány ketrecharcos) 2012. november 2-án és 19-én is megpróbálták erőszakkal eltávolítani az épp a demonstráció helyszínén tartózkodókat, és felszámolni a „tábort”. A közmédia irányítója különböző kiállítások rendezése és egyéb építési munkálatokra hivatkozva folyamatosan próbálta kiszorítani a demonstrálókat a Kunigunda úti gyártóbázis környezetéből, 2012. december 12-ig ezért az úttestenis folyt a bejelentett demonstráció. Ekkor a rendőrség a KRESZ megsértésére hivatkozva megszüntette az akciót, és három demonstrálót előállított, de ezt a lépést később a bíróság jogsértőnek ítélte.

Az őrző-védők ügyéből több per és eljárás is indult, az MTVA akkori vezérigazgatója, Böröcz István személyesen indított egyet, szerinte Nagy Navarro garázdaságot követett el – ennek ellenkezője bizonyosodott be egyértelműen. Nagy Navarro szerint ebben az esetben felmerül a hamis vád bűntette, amit a törvény súlyosabb esetben akár 3-5 éve börtönbüntetéssel is sújthat. Az MTVA magánvádas perben becsületsértési és rágalmazási ügyben is feljelentette az újságírót (amikor Nagy Navarro az erőszakot elkövető őröket és az őket megbízó vezetést bírálta), a bíróság úgy ítélte meg, nincs becsületsértő tartalom, bűncselekmény nem történt Nagy Navarro a valóságról számolt be . Most pedig az ügy polgári jogi verzióját, a jóval megengedőbb jóhírnév sérelmére beadott keresetet is jogerősen elutasította. Nagy Navarrora a büntetőügyben egy év felfüggesztett börtönbüntetést kért az MTVA vezetése , ami az újságíró szerint teljesen megdöbbentő, főleg úgy, hogy a cég saját videofelvételei bizonyították, hogy igazat állított.

Stiller Ákos

Az éhségsztrájk alatt rendkivüli felmondással elküldött szakszervezeti vezető és újságíró munkajogi perében Nagy Navarro kirúgását azzal indokolta a közmédia , hogy politikai nyilatkozatott tett, amikor Orbán Viktort lemondásra szólította fel a 2012. december 23-i, híres, összeláncolós Kossuth téri LMP-s akciót követő kormányellenes tüntetésen. Ezen az MTVA szerint előzetes munkahelyi engedély nélkül vett részt, és ezzel a munkáltató szerint rombolta az elfogulatlan, objektív köztévéről alkotott közvélekedést – ezért azonnali hatállyal felmondott neki. Az ügyet elsőfokon három bíró is tárgyalta , a harmadik szerint nem volt jogellenes az előzetes engedély nélküli politika véleménynyilvánitás miatti felmondás . Mivel a véleménynyilvánításhoz ugyan valóban joga volt Navarronak, de ez sérthette az MTVA jogos érdekeit . Ezt az ítéletet helyezte nemrég hatályon kívül a Fővárosi Törvényszék megalapozatlanság és súlyos eljárásjogi szabálytalanságok miatt (a tévés szakszervezet például belépett volna a perbe az ügyben, mivel alelnöke kirúgását megtorlásnak,tekintette, de a bíró erről nem döntött), mert több kérelmet és bizonyítékot a bíróság indoklás nélkül mellőzött, másikról egyáltalán nem határozott. és érdemben nem vizsgálta az éhségsztrájk munkáltatói megtorlásával kapcsolatos bizonyítékok jelentős részét és a véleménynyilvánítás szabadságának sérelmére hivatkozó nemzetközi gyakorlattal kapcsolatos beadványait Navarronak. Ez az ügy indul újra június 17-én.

A legjobban a perekkel minden bizonnyal az a két ügyvédi iroda járt, amely az MTVA-t képviselte. A Gellér és Bárányos ügyvédi iroda 20 ezres, a Nagy Navarro elleni munkaügyi perben pedig Trim Gábor 30 ezer+ áfás órabért számlázhattak ki nekünk, adófizetőknek. Több esetben a közmédia előre tudhatta, hogy nem fog megállni a vád, nyilvánvalóan felelőtlenül járt el.

Nagy Navarro szerint a demonstráció szimbolikus módon, nem állandó jelenléttel folytatódik, hisz a helyzet csak egyre rosszabbodott. A felelősök nem mondtak le, nem kértek bocsánatot, a(z immár jogerős ítélet alapján is) hírhamisító Papp Dániel jelenleg tartalomszolgáltatási igazgató az MTVA-nál, Németh Zsolt hírfőszerkesztőségi-igazgató ugyanitt. Böröcz István az NMHH vagyongazdálkodási, stratégiai- és struktúrafejlesztési vezetője lett 2013 októberében.

Bár valószínűleg indulnak kártérítési perek is az ügyben, a lényeg nem ez – Nagy Navarrónak az erkölcsi elégtétel számít. „Ezek az emberek itt vannak”, közpénzekből milliós fizetésért dolgoznak, tetteikért nem viselnek következményt. Ezért az újságíró és társai lemondásra fogják felszólítani őket is és kinevezőiket is, mert immáron jogerős ítéletek igazolják, hogy jogsértéseket követtek el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!